Odwołany! Koncert: Wiosenne przygody w krainie lutni i organów

Plakat promujący wydarzenie

Komunikat! Od 12 marca 2020 (czwartek), do odwołania, działalność Domu Kultury Zacisze zostaje wstrzymana. Zawieszenie obowiązuje do czasu wydania kolejnych decyzji.

4 kwietnia, sobota, godz. 18.00

Wstęp wolny.

Nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Żeby w pełni poczuć radość z życia, konieczne jest twórcze spojrzenie. Koncert to podróż po XVII wiecznej Europie. W programie muzyka od Pucciniego poprzez Vivaldiego do Bacha.

Program koncertu:

 • Silvius Leopold Weiss (1687-1750)
  • Ouverture c-moll z manuskryptu drezdeńskiego (opracowanie na organy)
  • Sonata g-moll z manuskryptu drezdeńskiego
  • Prelude-Allemande-Gigue
 • Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  • Aria na strunie g BWV1068
  • Preludium i fuga f-moll BWV534
 • Alessandro Piccinini (1566-1638)
  • Ciacona in partite variate
  • Gaspar Sanz (1640-1710)
  • Canarios
 • Antonio Vivaldi (1678-1741)
  • Concerto D major
 • Johann Sebastian Bach
  • Badinerie

LUTEDUO PLUS w składzie:

 • Anna Kowalska – gitara barokowa, lutnia
 • Alisa Birula – organy, lutnia
 • Anton Birula – lutnia, teorba

LUTEDUO Anna i Anton pragną zwrócić uwagę na długo zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, chcą dziś popularyzować tę wspaniałą muzykę. Ukazujący kontrastujące style różnych kultur Baroque Insight prowadzi przez uroczyste kompozycje wspaniałych włoskich lutnistów. Duży projekt Lute Duo poświęcony jest muzyce J.S. Bacha – jego dziełom na lutnię solo oraz transkrypcjom lutniowym kompozycji skrzypcowych, wiolonczelowych i innych. Ostatni wyjątkowy program jest poświęcony rekonstrukcjom oraz aranżacjom duetów S.L. Weissa na 13-chórowe lutnie barokowe. W roku 2017 w ramach festiwalu FCCH Early Music Season w Pekinie i Wuhanie (Chiny) Anna i Anton rozpoczęli realizację pierwszego w historii lutni programu „Bach meets Weiss” składającego się z wyłącznie z duetów Silviusa Leopolda Weissa i Jana Sebastiana Bacha. Anna i Anton z powodzeniem prezentowali swoje projekty koncertowe na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Estonii. Francji, Finlandii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Holandii, Mołdawii, Polsce, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech.

ANNA KOWALSKA studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela North’a i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej. Muzyczne zainteresowania Anny sięgają daleko poza świat muzyki dawnej. Ojciec, amatorsko, ale bardzo dobrze, grał na akordeonie i zawsze wspierał wszystkie zainteresowania muzyczne córki. Rodzice byli często pierwszymi osobami, od których dowiadywała się o różnych gatunkach muzyki klasycznej czy popularnej. Zaznajomili Annę m.in. z tradycyjną muzyką celtycką, dzięki temu granie na koncertynie angielskiej i skrzypcach jest jej pasją, którą łączy z miłością do lutni i instrumentów szarpanych. Anna  prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

ANTON BIRULA rozpoczął swoją edukację muzyczną na fortepianie oraz gitarze, a na początku lat 90. ukończył również studia fotograficzne specjalizując się w fotografii artystycznej. Praca nad zdjęciami w ciemni była okazją, aby przesłuchać ogromną ilość muzyki, zwłaszcza nagrań z dziedziny wykonawstwa historycznie poinformowanego. Sprawiło to, że Anton zainteresował się muzyką dawną, a przede wszystkim utworami lutniowymi Silviusa Leopolda Weissa oraz Jana Sebastiana Bacha. Ta fascynacja zaprowadziła go do Holandii oraz Niemiec, gdzie studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Szczególnie zainteresowały go transkrypcje na lutnię barokową solowych utworów skrzypcowych i wiolonczelowych J.S. Bacha. Anton Birula prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

ALISA BIRULA Jest uczennicą  klasy I liceum  ZPSM Nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie organów prof. Emilii Dziubińskiej. Doskonaliła umiejętności podczas lekcji i warsztatów u Piotra Rachonia, Vincnta Dubois i Johana Vexo, Ennio Cominetti.

W roku 2018 jako pierwsza w historii  wykonała utwory wielkiego mistrza lutni Silviusa Leopolda Weiss’a  na organach w rocznice urodzin kompozytora w Grodkowie. Uczy się również gry na lutni u lutnistki Klaudyny Żołnierek. Uczestniczy w koncertach LUTEDUO na lutni sopranowej. W roku 2014 rozpoczęła naukę gry również na lutni barokowej. Dużą pasję Alisy, oprócz muzyki barokowej (najbardziej J.S.Bach i D.Buxtehude), stanowi francuska muzyka romantyczna, a w szczególności twórczośc Césara Francka i Louis Vierne’a.