Wystawa UTW online: Wspomnienia

Zima na Syberii

Wernisaż online: 10 lutego 2021

Wspomnienia z dzieciństwa i młodości Zofii Bohusz - studentki UTW DK Zacisze malowane na płótnie.

Zofia Bohusz z wykształcenia jest psychologiem i pedagogiem. Ponad trzydzieści lat przepracowała z młodzieżą, którą bardzo lubi.

Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2007 r. w trudnym dla siebie okresie życia. Zapisała się na Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury Zacisze do Pracowni rysunku i malarstwa. Pod okiem instruktorki Bogusławy Ołowskiej na płótnie powstawały jej pierwsze prace. Były to wspomnienia z dzieciństwa. Na obrazach spod grubej warstwy białego puchu wynurzają się drewniane chaty a wyrąb tajgi, przy którym pracowała Jej mama, zasypany jest lodowatym śniegiem. Siarczysty mróz skrzy się w powietrzu błękitem. Sceneria niczym z bajki. A to przecież okrutna Syberia, gdzie malarka przyszła na świat. Świat Zosi widziany przez małe, oblodzone okienko łagrowego baraku zesłańców z Wołynia, do którego nocą skradały się hordy dzikich wilków i przerażająco wyły.

Po sześciu latach zesłania mała Zosia wróciła wraz z rodzicami i bratem do Polski. Na wsi spędziła młodzieńcze, szczęśliwe lata. Na obrazach pojawiły się spalone w słońcu rozkwiecone łąki, górskie kolorowe zbocza Karkonoszy. Soczysta wiosenna zieleń i pachnące kwiaty.

Mazurskie jeziora, wschody i zachody słońca, wiejskie pejzaże, drewniane chaty zasypiające w mrokach nocy - to kolejny cykl obrazów Zofii – wspomnień ze wspólnych wyjazdów z mężem.

Podczas pobytu na plenerze malarskim w Kazimierzu nad Wisłą artysta namalowała pierwszą akwarelę i rysunek węglem.

Prace artystki to życie malowane na płótnie.

Maki, chabry, róże, purpurowe georginie, goździki, wybujałe fioletowe floksy, nagietki i nasturcje- kwiaty stają się ulubionym tematem studentki UTW, od lat opiekunki Klubu Pływackiego.

Film ze spotkania z Zofią Bohusz został nakręcony 24 maja 2016 r. przez Jerzego Muzyczkę-Matwiejczuka, studenta UTW DK Zacisze.

FILMY: