Wyjście UTW: Plenerowa wystawa Magdaleny Abakanowicz

Foto: Grażyna Pielach

17 września 2020, czwartek, godz. 11.00

Spotykamy się przy napisie BRÓDNO.

Serdecznie zapraszamy na spacer po Parku Bródnowskim. Wspólnie obejrzymy najnowsze dzieła „Zinaxin” i „Dolacin” autorstwa Magdaleny Abakanowicz.

"Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to największa polska rzeźbiarka, która zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym były wielkie kompozycje przestrzenne, często złożone z ludzkich sylwetek, zwane od jej nazwiska „abakanami” i stworzone przede wszystkim z wykorzystaniem tkanin, ale także kamienia, drewna czy brązu.

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin zmarłej trzy lata temu artystki.

„Zinaxin” i „Dolacin to dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz stworzone w 2005 roku ponad dwumetrowe postaci o ludzkich korpusach, kroczące we wspólnym kierunku. Wg oficjalnej interpretacji, są one przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje także zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia.

Jak podkreślają znawcy tematu, rzeźby Abakanowicz wchodzą też w dialog z pracami Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które już od kilku lat stoją w Parku Rzeźby na Bródnie.

Spacer odbędzie się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pandemii – uczestnicy będą proszeni o zachowanie odległości,

Polecamy artykuł Magdalena Abakanowicz i wykład  Małgorzaty Santarek.