Wyjście UTW: Wolę pójść na Wolę - ulica Redutowa

Plakat przedstawiający zdjęcie ulicy dzielnicy Wola

8 maja 2022, niedziela, godz. 15.00

miejsce spotkania: ul. Redutowa, róg ul. Wolskiej (przystanek autobusowy w stronę Koła)

Spotkanie bezpłatne.

Zapraszamy na spacery po ulicach Woli z przewodniczką Ewą Andrzejewską z Fundacji Hereditas. Podczas planowanych dwudziestu spacerów przemierzymy te znane i duże arterie Dzielnicy; zawitamy także do mniejszych i z pozoru mniej zasobnych w elementy kulturowego dziedzictwa uliczek. Wspólnie odkryjemy ich bogatą historię, tradycję i zwyczaje. Sprawdzimy, gdzie klasyka łączy się z nowoczesnością, historia z teraźniejszością a służba publiczna z wielkim biznesem.

Ulica Redutowa

Stosunkowo młoda ulica, bo na planie Warszawy pojawiła się w latach 20. XX wieku. Pierwotnie zamykała od zachodu teren wolskiego cmentarza prawosławnego. Biegła od ul. Wolskiej do ul. Pustola, która z kolei zamykała teren cmentarza od północy. Podobnie jak w całej Woli, coraz więcej tu nowoczesności. Powstały współczesne osiedla mieszkaniowe zbudowane już w XXI w. Proces unowocześniania jest nadal kontynuowany – w jaki sposób? Przekonaj się sam! Przyjdź na spacer rozpoczynający tegoroczną edycję projektu „Wolę pójść na Wolę”. Tematem przewodnim projektu będą te powszechnie znane, ale i mniejsze uliczki Woli.

Kolejne spotkanie: Ulica Ciepła

14 maja 2022, niedziela, godz. 15:00

miejsce spotkania: Rondo ONZ (wyjście z metra od ul. Prostej w stronę Woli)

Niegdyś stały przy niej browary; w 1805 r. ogrodnik Johann Ulrich założył tu ogród kwiatów, warzyw i owoców. To przy ul. Ciepłej urodził się ks. Ignacy Skorupka, a w sierpniu 1944 r. zginął Wojtuś Zalewski.

Zapraszamy na historyczną podróż „per pedes” ul. Ciepłą.