Wykład UTW: Czarnogóra

Zdjęcie przedstawiające Kanał Milena

18 marca 2024, poniedziałek

Podróżnik  Andrzej Pasławski zabrał słuchaczy UTW Zacisze do Czarnogóry, uznawanej za perłę Adriatyku. Jak każdy bałkański kraj, Czarnogóra niepozbawiona jest kontrastów i kontrowersyjnych opinii. Z relacji podróżnika i nieoczywistych fotografii wynika, że jest to wakacyjna alternatywa dla miłośników pełna ciepła i bałkańskiej gościnności. Poznaliśmy wybrzeże, góry, kaniony i klimat Czarnogóry, a także posłuchaliśmy o historii kraju. Czarnogóra od 2006 roku samodzielnym państwem, które jako pierwsze nie będące członkiem Unii Europejskiej przyjęło walutę euro. 

Podróżnik pokazał słuchaczom Budvę, coraz bardziej skomercjalizowaną Bokę Kotorską, największy fiord adriatycki,  Kotor- miasto o ponad dwutysiącletniej historii, w którym znajduje się katedra starsza od paryskiej Notre Dame. Jedną z większych atrakcji jest Wyspa Sveti Stefan z ekskluzywnym kurortem, gdzie w sezonie doba hotelowa w najtańszych pokojach na wyspie zaczyna się od ponad od 1500 EUR za noc.Gościli na wyspie m.in.Marylin Monroe, Sophia Loren, Sylvester Stallone. Kamienny most łączy wyspę z wybrzeżem, gdzie ponad plażami, na zboczu wzgórza, ulokowane jest miasteczko o tej samej nazwie - Sveti Stefan.

Fenomenalne były zdjęcia podróżnika uzupełnione opowieściami o największym kanionie Europy, rzeki Tary. Czarnogórski Kanion ma 78 kilometrów długością a w najgłębszym miejscu do 1300 metrów. Słuchaczy urzekły także warte malownicze ruiny twierdzy Bar.

Andrzej Pasławski to fotograf, reporter, miłośnik Bałkanów, kod kilkunastu lat przemierza Bałkany w poszukiwaniu pięknych terenów, ciepła i przy okazji wypoczynku, poznając historię i codzienność odwiedzanych miejsc.