Wykład UTW: Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego

Wykład UTW: Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego

6 listopada 2023, poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł.

Zapraszamy na wykład pt. "Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego", który wygłosi Jacek Delert, przewodnik. W polskich dziejach niewiele było postaci równie charyzmatycznej, cieszącej się szacunkiem Polaków i o podobnej skali dokonań jak Józef Piłsudski.  Przyjrzymy się jego postaci, relacjom i związkom z kobietami. O tych, które go wspierały, inspirowały, trwały u jego boku, towarzyszyły w życiu i działalności konspiracyjnej.

Kobiety Marszałka
Za kilka dni będziemy obchodzić 105. rocznicę odzyskania niepodległości, a ostatni z wykładów UTW Zacisze poświęcony był Józefowi Piłsudskiemu. 
Przewodnik Jacek Delert przedstawił życiorys marszałka, prezentując sylwetki kobiet, które obecne były w jego życiu.
Nazywany w rodzinie Ziukiem – Józef Klemens bardzo kochał matkę, Marię z Billewiczów. Fotografie rodziców zawsze wisiały nad łóżkiem Piłsudskiego. Matka zaszczepiła w nim miłość do poezji romantycznej.  W swojej ostatniej woli wskazywał, aby do Polski powróciły zwłoki jego matki, pochowanej w miejscowości Suginty na Litwie. 
Pisał: Niech dumne serce u stóp dumnej matki spoczywa. 
Pierwszą wybranką serca Piłsudskiego była Leonarda Lewandowska, zwana Leosią. Bardzo zaangażował się uczuciowo w relację z kilka lat starszą kobietą, ale gdy opuściła Syberię, uczucia mężczyzny osłabły. Fragmenty listów od Józefa do Leosi czytane przez przewodnika zrobiły wrażenie na zaciszańskiej publiczności.
Po powrocie z Syberii i wstąpieniu do PPSu poznał Marię Juszkiewiczową, nazywaną Piękną Panią. Aby ją poślubić zmienił wyznanie, a zabiegał o jej względy rywalizując z Romanem Dmowskim.
Drugą małżonką Ziuka była Aleksandra Szczerbicka.
Przewodnik opowiedział także o Kazimierze Iłłakowiczównie, sekretarce Marszałka. Największą bezwarunkową miłością Piłsudski obdarzył córki – Wandę i Jadwigę. 
Przegląd dam serca Piłsudskiego zakończyła opowieść o związku z  Eugenią Lewicką, który skończył się samobójczą śmiercią kobiety. Poznaliśmy Józefa Piłsudskiego nie tylko jako polityka, ale charyzmatycznego mężczyznę, który nadzwyczaj podobał się kobietom.
Słuchacze UTW Zacisze będą wspominać Józefa Piłsudskiego  podczas wycieczki do Muzeum w Sulejówku, w czwartek 9 listopada.