Wykład UTW: Tango i jego kultura

Mężczyzna grający na akordeonie

9 stycznia 2023. poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł.

Z okazji  110 rocznicy tanga w Paryżu i Warszawie serdecznie zapraszamy na wykład "Tango  i jego kultura”, który wygłosi  Igor Pogorzelski/

To będzie opowieść o Tangu, które z domów publicznych Buenos Aires przeszło na salony Europy. To też opowieść o wielkich gwiazdach baletu i muzyce Astora Piazzolli, dzisiaj legendy tanga jazzowego.

 Igor Pogorzelski - reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, wykładowca akademicki, specjalista od zaawansowanych technologii dźwiękowych, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie na wydziale Reżyserii Dźwięku ( dyplom z wyróżnieniem ). Przez szereg lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki w polskich filmach fabularnych. Odbył szereg szkoleń za granicą w zakresie technologii dźwięku, filmu i muzyki.

Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej w Filharmonii Narodowej, koncerty na Mazowszu w Ramach Cyklu Mazowsze w Koronie, współpraca z Filharmoniami i Festiwalami, wieloma polskimi solistami, śpiewakami i dyrygentami. Prowadził również koncerty w języku hiszpańskim podczas tournees koncertowych europejskich orkiestr kameralnych i symfonicznych w Hiszpanii w latach 90.

Przez pewien czas mieszkał w tym kraju, współtworząc impresariat muzyki klasycznej i współpracując z największymi hiszpańskimi salami koncertowymi i festiwalami. Jest również ekspertem w zakresie archiwizacji i dygitalizacji dźwięku i w tym zakresie od lat współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją Polską oraz Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie.

Od kilku lat jest również nauczycielem akademickim na wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Zaproszony do współpracy przez Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przygotował szereg wykładów dotyczących zagadnień estetycznych i warsztatowych w dziedzinie filmu, muzyki i teatru. Jego pasją są języki obce.

Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku oraz trochę po włosku. Akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów. Jest również gadżetomanem zafascynowanym nowymi technologiami komputerowymi i internetem. Miłośnik literatury ibero-amerykańskiej, argentyńskiego tanga i wina marki Rioja.