Wystawa: 35 lat Pracowni Tkactwa Artystycznego

Kolorowy gobelin z napisem 35 lat pracowni tkactwa artystycznego

Wernisaż: 14 kwietnia 2024

Zakończenie wystawy: 10 maja 2024

Osoby zainteresowane zwiedzaniem wystawy proszone są o kontakt telefoniczny z sekretariatem 22 679 84 69.  

Tkanie gobelinów i dobrych relacji 

Tkactwo artystyczne na Zaciszu ma już 35 lat. Gobeliny, które powstają w Pracowni są świadkami historii. Opowiadają o autorkach, ich energii, umiejętnościach, estetyce i motywach przewodnich, które w nich rezonują i zaprzątają im głowy.  Gobeliny z naszej Pracowni są dziełami sztuki. Budzą zachwyt i uznanie. Często są nagradzane i doceniane przez ekspertów.  To jednostronne tkaniny wykonywane ręcznie na drewnianych ramach. Od splotów najprostszych, po skomplikowane wzory. Tkaniny unikatowe, nowoczesne, nasycone żywymi barwami. Tkane są z wełny w różnorodnych rozmiarach. Czasami stanowią wielkoformatowe dzieła, a innym razem miniaturowe formy. Mają urok i charakter. 

Wszystkie tkane z odrobiną luksusu i dobrych relacji. Bo jakże mogłoby być inaczej. Podczas tkania gobelinów trzeba się zrelaksować, czasami zatracić, być uważnym i świadomym. Być tu i teraz. To mindfulnessowa pasja. Do ramy nie wystarczy siąść na chwilę. Gobeliny są wymagające. Jednorazowo trzeba poświęcić im kilka godzin, a całej pracy nawet kilka lat. Niektóre z naszych artystek pracują z sobą od kilku, a nawet kilkunastu lat. Inne dołączyły stosunkowo niedawno. Jednak wszystkie zgodnie podkreślają terapeutyczne znaczenie tych spotkań, które dają im możliwość odprężenia, złapania oddechu w codziennej gonitwie. Dlatego tak ważna jest dla nich rozmowa, budowanie dobrych relacji, wsparcie i dzielenie się rękodzielniczym doświadczeniem. Jak zauważyła jedna z artystek, w słowie „spotkanie” ukryte jest „tkanie”.    

Wartością zaciszańskiej Pracowni tkactwa artystycznego jest zachowanie tradycji tkania ręcznego, prezentacja rękodzieła i sztuki tkackiej na najwyższym poziomie. Z perspektywy instytucji kultury równie ważny jest dla nas proces budowania wspólnoty i dobrych relacji. 

Wszystkim artystkom oraz Teresie Szczepańskiej, inicjatorce i mentorce tkactwa na Zaciszu, życzę wielu kolejnych tkanych spotkań wypełnionych twórczą energią, przyjaznymi rozmowami, radością i satysfakcją z powstających tu prac, a Państwa zapraszam do oglądania prac.

Rafał Dworacki

Dyrektor Domu Kultury Zacisze