Wystawa: Baśniowe światy

Kolorowe motyle w trawie

Wernisaż: 19 maja 2024

Zakończenie wystawy: 8 września 2024

Termin zwiedzania prosimy ustalić z sekretariatem DK Zacisze, tel. 22 679 84 69

Zapraszamy na przegląd prac plastycznych osób uczestniczących w sekcji Bajkowa Sztuka Dziecka oraz prac malarskich instruktorki Lucyny Kraśkiewicz.   

Wystawa prezentuje prace dzieci w wieku 3-6 lat, inspirowane twórczością literacką, wykonane w różnych technikach malarskich, rysunkowych i graficznych. Na zajęciach dzieci uczyły się postrzegać otoczenie wszystkimi zmysłami, wykorzystując wyobraźnię i intuicję.  Odkrywały świat przez pryzmat bajek, baśni i legend. Wspólnie z bajkowymi bohaterami przeżywały ich przygody, troski, smutki i radości, dzięki czemu mogły rozwijać swoją wrażliwość i empatię.   

Kreacje malarskie Lucyny Kraśkiewicz inspirowane są światem przyrody, który wprowadza nas w atmosferę baśni. Na wystawie prezentowane są m.in. motyle malowane w intensywnych barwach, dzięki czemu z łatwością można się przenieść w magiczny baśniowy świat. Autorka prac chciałaby obudzić w widzach dziecko, bo świat oglądany oczami dzieci jest bardziej kolorowy, fascynujący, tajemniczy i zaskakujący.   

Lucyna Kraśkiewicz: Tworzę i prowadzę autorskie warsztaty artystyczne, wzmacniające działania twórcze i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnością. Współpracuję z różnymi instytucjami kultury, sztuki i edukacji. Pasjonuje mnie sztuka, a w szczególności: malarstwo, grafika, rzeźba i fotografia. Byłam nagradzana w konkursach plastycznych, m.in. organizowanych przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Biorę udział w licznych akcjach, wystawach i plenerach artystycznych. Moje prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą, m.in.  w Galerii Kondratowicza 20 w Urzędzie Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Centrum Promocji Kultury w Warszawie, Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, Domu Dziennikarza w Warszawie, Galerii Freta, Galerii Nowolipie, Galerii Amfilada w Olsztynie, Muzeum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Detroit (USA). Biorę udział w międzynarodowych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych w Niemczech, Rumunii, Chorwacji, Turcji i Portugalii. 

Wchodzenie w głębię świata sztuki jest dla mnie wielką radością, a zarazem prawdziwą przygodą. Od 14 lat współpracuję z Domem Kultury Zacisze, gdzie realizuję zajęcia Bajkowa Sztuka Dziecka. W dzieciach urzeka mnie ich bezinteresowność i spontaniczność. Dzięki zajęciom tworzę przestrzeń, w której kreatywność u dzieci ma możliwość rozwijać się w bezpiecznym i stymulującym otoczeniu. Daję dzieciom narzędzia, które pozwalają na eksperymentowanie i odkrywanie, jednocześnie rozwijając w nich umiejętności niezbędne do skutecznego i twórczego myślenia. Każdego dnia na nowo odkrywam i rozwijam, poprzez pracę twórczą, w małym człowieku jego umiejętności i zainteresowania. Źródłem satysfakcji jest dla mnie świadomość, że pobudziłam wyobraźnię i potencjał twórczy dziecka. 

Wernisażowi towarzyszył pokaz magii w wykonaniu iluzjonisty Jakuba Złotego Jamy. 

Złoty przeżył niesamowitą przygodę…i właśnie o niej chce Wam opowiedzieć. Pewnego dnia spotkał prawdziwego Czarodzieja. Mag nie mógł zdradzić mu zbyt wiele sekretów, ale powierzył mu w prezencie tajemniczą, magiczną walizeczkę. Co walizeczka kryje w środku? Pokaz składa się przede wszystkim z dużej dawki pozytywnej energii i świetnej zabawy, która z pewnością wprawi w dobry nastrój każdego, a w połączeniu z odrobiną magii pobudzi wyobraźnię dzieci na bardzo długi czas. Całe show jest interaktywne, dzięki czemu każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy czarodziej.

Dodatkowo, po pokazie uczestnicy sami nauczą się czarować przy pomocy przedmiotów codziennego użytku. 

Jakub Złoty Jama to nowoczesny iluzjonista, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Sztuką iluzji zajmuje się od ponad 9 lat, a swoje umiejętności rozwija samodzielnie oraz wzbogaca je ucząc się od najlepszych iluzjonistów na świecie. Pomimo swojego młodego wieku występował już m.in. w telewizji lub dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Złoty prezentuje iluzję nietypową na polskim rynku, przez co jego pokazy mają oryginalny i unikatowy charakter. 

Wstęp wolny. Zapraszamy.