Wystawa Piotra Żaczka: Relictum

Wystawa Piotra Żaczka: Relictum

Wernisaż: 27 października 2019

Zakończenie wystawy: 28 listopada 2019

Zapraszamy do oglądania wystawy grafik i rysunków Piotra Żaczka „Relictum”. Wernisaż otworzył koncert Jacek Bończyk Trio.

Na wystawie można zobaczyć rysunki oraz grafiki, które składają się na dwa cykle: Relictum i Arche. Cykle te łączy nadrzędna myśl, która odnosi się do zagadnienia pustki. Zawiera się w tym zarówno poczucie przemijania i nietrwałości materii, jak też dramat, z jakim mamy do czynienia po utracie tego, co nam jest bliskie i drogie, i kiedy nikną materialne ślady przeszłości, a zawodna pamięć tworzy na ich miejsce rozpaczliwe fantazmaty.

Grafiki wykonane zostały w technice druku wypukłego poprzez wielokrotne nakładanie warstw kolorów, zaś rysunki powstały przy pomocy tempery przez zapełnianie płaszczyzny papieru pojedynczymi prostymi liniami.

Proces twórczy zawiera istotną dla autora wartość, której odbiorca jest z oczywistych względów pozbawiony. Widz może jednak nadać dziełu własną interpretację, gdyż przedstawione prace nie mają na celu wyrażanie prawd raz na zawsze ustalonych.

PIOTR ŻACZEK, ur. 1966 w Warszawie. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni Romana Artymowskiego w 1991 roku.

Wystawy indywidualne w Ciechanowie, Columbus (USA), Kazimierzu Dolnym, Lublinie, Ostrołęce, Radzyniu Podlaskim, Słubicach, Warszawie.

Udział w ponad 220 wystawach zbiorowych w Polsce, Argentynie, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indonezji, Kanadzie, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanie, Turcji, USA, Węgrzech, Włoszech.

Nagrody m.in na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 1991 i 1994 r.; Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie w 1991, 1999, 2007 r.; konkursie „Linolschnitt Heute” w Bietigheim - Bissingen w 1992 r.; konkursie „Grafika znad Wisły” we Włocławku w 1996 r., w konkursie „Grafika Warszawska” w 2007, 2008 i 2014 r., na 15 Międzynarodowym Biennale Małe Formy Grafiki w Łodzi w 2014 r., na IX Biennial International Mini Print Exhibit, Vancouver, 2016 r.