Wystawa malarstwa UTW: 15 lat minęło

Dyrektor, prowadząca sekcji i uczestniczki pozujący do zdjęcia, przed nimi tort

Wernisaż: 19 listopada 2022

Zakończenie wystawy: 13 grudnia 2022

Godziny zwiedzania wystawy:

 • pon. 9.00-10.30
 • wt. 9.00-11.00, 19.00-21.00
 • śr. 9.00-10.30
 • czw. 19.00-21.00

Z okazji 15-lecia Pracowni malarstwa UTW DK Zacisze zaprasza do oglądania wystawy pt. 15 lat minęło.

Autorzy prac:

 • Zofia Bohusz
 • Anna Tajak
 • Danuta Lewandowska
 • Elżbieta Sitarska
 • Elżbieta Nowakowska
 • Lucyna Kacprzak
 • Reingard Blicharz
 • Halina Katner
 • Elżbieta Maliszewska
 • Anna Zachwatowicz
 • Elżbieta Ziembicka

"W tym roku,  w październiku obchodzimy jubileusz 15 - lecia powstania Pracowni rysunku i malarstwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku  Domu Kultury Zacisze.

Nie do wiary jak szybko upłynęły te lata.

W 2007 roku rozpoczął działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku, otwierając przed grupą zainteresowanych osób szerokie możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów wiedzy. Liczne grono słuchaczy UTW zainteresowało się zajęciami w Pracowni Rysunku i Malarstwa, które znalazły się w ofercie zajęć fakultatywnych.

Pracownię, od początku jej istnienia, prowadzi pani Bogusława Ołowska. Jest przewodnikiem artystycznym, służy fachowymi radami i czuwa nad rozwojem twórczości  każdego z uczestników, zgodnie z  ich upodobaniami i predyspozycjami.

Obrazy i rysunki powstają nie tylko w pracowni, ale także w domu, czy podczas plenerów. Ożywają przeniesione na płótno z otaczającej rzeczywistości, niektóre z kadru zatrzymanego wcześniej w aparacie fotograficznym, inne pod wpływem zauroczenia starą fotografią lub zwykłym  wycinkiem z gazety.

Każdy z uczestników ma swoje ulubione tematy, posługuje się wybraną techniką, inaczej nakłada farbę, prowadzi kreskę, dobiera barwy. I chociaż nie są profesjonalistami to w głębi duszy czują się artystami, wrażliwymi na otaczającą rzeczywistość.  Zainteresowanie malarstwem jest również przyjemnym wypełnieniem wolnych chwil i realizacją wcześniejszych tęsknot.

Na przestrzeni minionych lat powstało mnóstwo prac będących efektem zajęć w Pracowni rysunku i malarstwa. Odbyło się wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, często poprzedzonych uroczystymi wernisażami. Obrazy prezentowano w domach kultury, bibliotekach, uczelniach, na wystawach lokalnych, w centrach handlowych.

W 2020 roku ogłoszono pandemię. Czas zatrzymał się również dla Pracowni malarskiej, nie mogły odbywać się cotygodniowe spotkania. Potrzeba tworzenia sprawiła jednak, że „potem stało się teraz” – z pasji i przyjemności malowania powstawały kolejne obrazy, a to pozwalało łatwiej przetrwać czas izolacji domowej. Wtedy właśnie zapoczątkowano internetowe forum prezentacji twórczości w pandemii.

Artyści amatorzy  zrzeszeni w Pracowni rysunku i malarstwa UTW Zacisze to grono osób reprezentujących różne zawody, doświadczenia i zamiłowania. Tym co ich łączy jest wrażliwość postrzegania otaczającego świata, znajdowanie przyjemności w obcowaniu ze sztuką, wyrażanie przeżyć poprzez tworzenie i odnajdowanie radości w rejestrowaniu swoich spostrzeżeń i odczuć. Podobieństwo tych cech osobowości sprawia, że zespół tworzy harmonijne grono, a czas spędzony na warsztatach malarskich, w wielu przypadkach zaowocował  bliską znajomością lub przyjaźnią.

Upływające lata sprawiły, że nie wszyscy, którzy zaczynali w 2007 roku swoją przygodę z malarstwem są nadal z nami. Nowych osób zainteresowanych zajęciami w Pracowni wciąż jednak przybywa. Miejsca przy sztalugach są zajęte a w powietrzu unosi się zapach farb. Sztukę można bowiem odnaleźć nie tylko w galeriach czy muzeach, ale także w małych przyjemnościach, na które pozwalamy sobie każdego dnia.

Zapraszamy na jubileuszową wystawę prac, które tworzyli uczestnicy warsztatów w Pracowni rysunku i malarstwa UTW przy DK Zacisze pod opieką artystyczną pani Bogusławy Ołowskiej, w latach 2007 – 2022".

Anna Zachwatowicz

Wernisaż uświetnił występ Tadeusza Kowalczyka", członka zespołu wokalno-estradowego "Zaciszańska Nuta" i Męskiego Zespołu Wokalnego "Żurawie" z akompaniamentem Julii Greke-Patej. Koncert poprowadziła Barbara Panas.