Wystawa: Sztuka lekarska

Wystawa: Sztuka lekarska

Wernisaż: 23 września 2018

Zakończenie wystawy: 10 października 2018

Otwarcie wystawy malarstwa Krystyny Dowgier, Pawła Symonowicza i Włodzimierza Cerańskiego oraz recital KUBY SIENKIEWICZA.

Krystyna Dowgier-Malinowska – specjalista chorób wewnętrznych i medycyny pracy. Maluje od sześciu lat w pracowni lekarzy przy Okręgowej Izbie Malarskiej w Warszawie. Wcześniej uczestniczyła w zajęciach pracowni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i pracowni Liceum Plastycznego na Smoczej. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych malujących lekarzy. Marzenie o uprawianiu malarstwa towarzyszyło jej przez całe życie zawodowe. Jednak praca, ustawiczne kształcenie i rodzina bardzo ją angażowały. Dopiero wiek emerytalny i praca w niepełnym wymiarze godzin, umożliwiły jej spełnienie marzeń artystycznych. Zajęła się malarstwem, odreagowując stresujący czas. Lubi malować w pracowni, gdzie w towarzystwie kolegów i koleżanek lekarzy miło spędza czas. Słuchając ich rad podejmuje nowe wyzwania malarskie. Inspiruje się klasykami. Pisze bajki i je ilustruje. Od 20 lat jest mieszkanką Zacisza i częstym gościem Domu Kultury Zacisze.

Paweł Symonowicz – lekarz medycyny, chirurg urolog. Wieloletni zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Praskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie w 1997 r. Pracuje zawodowo od ponad 40 lat. Pomimo przejścia na emeryturę w dalszym ciągu zajmuje się leczeniem chorych, jak również prowadzi praktykę ambulatoryjną w zakresie kompleksowej diagnostyki i leczenia schorzeń układu moczowego.

Od najmłodszych lat miał tzw. szeroki kontakt ze sztuką. Pochodzi z rodziny z tradycjami artystycznymi. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa udzielał mu dziadek. Już w szkole podstawowej wykazywał się zdolnościami plastycznymi. Malarstwo stało się jego pasją. W liceum uczęszczał na dodatkowe zajęcia plastyczne. Jego pasją stało się nie tylko malowanie obrazów, ale również zwiedzanie wystaw. Dużo czasu poświęcał zgłębianiu wiedzy o sztuce.

W liceum myślał o kontynuowaniu swojej pasji artystycznej i rozpoczęciu studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Jednak marzenie o byciu artystą-plastykiem pokonała druga wielka miłość – medycyna.

Studiując na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w chwilach wolnych malował obrazy. Swoje prace wystawiał w klubie studenckim „Medyk”. Przez kilka lat jego obrazy zdobiły ten Klub, a obecnie są prezentowane m.in. w Szpitalu Praskim.

Włodzimierz Cerański – lekarz chirurg. Członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Animator ruchu plastycznego w ogólnopolskim środowisku lekarskim. Od 2000 roku organizator Ogólnopolskich Plenerów Malujących Lekarzy. Prowadzi pracownię malarską w Izbie Lekarskiej w Warszawie. Uczestnik dwóch międzynarodowych konferencji polonijnych na Litwie poświęconych sztuce wśród lekarzy. Maluje od ponad 40 lat, obecnie akrylem. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych, w tym charytatywnych, na rzecz hospicjów, szpitali czy Domów  Dziecka. Uczestniczył w dziesiątkach wystaw zbiorowych. Tematem jego prac są głównie pejzaże i martwa natura.