Z kroniki Zaciszańskiej Nuty - początki współpracy z UTW w Mariampolu

Z kroniki Zaciszańskiej Nuty  - początki współpracy z UTW w Mariampolu

17 marca 2021

Kolejna kartka z Kroniki, kolejne wspomnienia, zdjęcia. Tak narodziła się przyjaźń między studentami naszego UTW i UTW w Mariampolu na Litwie.

W dniach 16 -18 października 2008 r. delegacja w składzie: Hanna Ciesielska z zespołu "Zaciszańska Nuta", Stanisław Zdziarski z Pracowni rysunku i malarstwa i Taida Załuska przebywała na Litwie na zaproszenie na inaugurację roku akademickiego UTW  w Mariampolu. Po 7- godzinnej podróży i miłym powitaniu pojechaliśmy do akademika uczelni pedagogicznej. Gospodarze zakwaterowali nas w pokojach gościnnych, zapełnili lodówkę i umówiliśmy się na następny dzień.

Przed kolacją udaliśmy się sami na rekonesans po najbliższej okolicy. 

Następnego dnia Piotr - nasz opiekun i kierowca - pokazał nam najciekawsze zakątki miasta. Katedrę zwiedzaliśmy w towarzystwie przewodnika. Jedna z kaplic poświęcona jest biskupowi Jurgisowi Matulaltisowi, którego Jan Paweł II włączył w poczet błogosławionych.

Główna uroczystość w domu kultury miała bardzo odświętny charakter. UTW obchodziło 5- lecie istnienia a jego dyrektor  pani Ona Sakalauskiene 70. urodziny. Nasz prezent – obraz Stanisława Zdziarskiego - został bardzo ciepło przyjęty. Stasio intuicyjnie namalował ulubione kwiaty szefowej UTW.

Po części oficjalnej, w której wzięło udział około 700 studentów z rejonu mariampolskiego, wystąpił litewski zespół ludowy z Polski.

Wieczór spędziliśmy w towarzystwie pani dyrektor i jej przyjaciół.

W sobotnie przedpołudnie zwiedzaliśmy miasto. Wstrząsające wrażenie zrobiły na nas zbiory muzeum poświęcone martyrologii Litwinów. Większość naszych nowych znajomych spędziła dzieciństwo i młodość na Syberii. Całe rodziny represjonowali Rosjanie za powiązania  z ruchem partyzanckim po 1945 r.

Pożegnalny obiad zjedliśmy na starówce w towarzystwie dyrektor UTW Ony Sakalauskiene, która wyraziła duże zainteresowanie rozwinięciem współpracy z Domem Kultury „Zacisze”, chętnie odwiedzi nas i wystąpi podczas festiwalu seniorów.  

Warszawa 24 października 2008 r.