Wirtualna Kronika Miłośników Kultury nr 2

Wirtualna Kronika Miłośników Kultury nr 2

Witamy serdecznie na stronach Wirtualnej Kroniki Miłośników Kultury i zachęcamy do czytania relacji z naszych cotygodniowych niezwykle ciekawych spotkań.

Notka z inauguracji MKLK dnia 30.09. 2011 r.  w DK Zacisze

     Przyszliśmy jak każdego roku od 5 lat. Usiedliśmy w kręgu, podaliśmy sobie dłonie i próbowaliśmy wyczarować nową, piękną rzeczywistość.
    Tak rozpoczęliśmy piąty rok działalności Międzyuczelnianego Klubu Ludzi Kultury i klubu przyjaciół, którymi na pewno jesteśmy.
Moderator Bogusław Falicki przywitał stałych i nowych członków klubu. Omówił dotychczasowe dokonania klubu i przedstawił propozycje na najbliższy czas. Po przywitaniu zapanowała życzliwość, poezja i śpiew. Pierwszym tematem była nasza Stolica - wrzesień to jej miesiąc. Miłość do Warszawy w swoim wierszu wyraził, debiutujący w klubie poeta Jerzy Hyska.

Cóż mogę dać Ci moja Warszawo
Dziś, gdy już mam za słabe dłonie
Chciałbym Twe mury okryć sławą
Póki w mym sercu ogień płonie

I chciałbym jeszcze dać Ci serce
Dopóki równym rytmem bije
I sławić Twą urodę wierszem
Zachwytem, który we mnie żyje

      A potem zadrżały szyby i serca Pań, gdy Bolesław Dąbrowski swym pięknym barytonem zaśpiewał arie operowe. Akompaniujący mu Maciej Cugowski ocenił pianino, jako ładny mebel i nadający się do grania. Miał poczucie humoru: to jest całkiem dobre pianino. Śpiew był piękny, więc brawa były gorące.
     Debiutujący także tego dnia w naszym gronie Maciej Skomorowski po przeczytaniu swoich wierszy ( niektóre także o Warszawie) też otrzymał gorące brawa.
     Ostatnim punktem programu był występ poety z Siedlec Adama Końca. Kunszt aktorstwa, piękna muzyka ( akompaniowała na pianinie Muza poety - Agnieszka), wspaniałe wiersze i osobisty młodzieńczy urok pary spowodował burzę braw i niezapomniane wrażenie. Adama Końca gościliśmy w krótkim czasie ponownie ponieważ był on gościem Kluby w czerwcu a teraz przyjechał spełniając prośbę klubowiczów, którzy odczuwali niedosyt kontaktu z jego sztuką.

     Pani Ewa zrezygnowała z funkcji "Koszałka Opałka" i ja 30.09 2011 r. przyjąłem to zadanie. Postaram się rzetelnie i na ile mi wystarczy talentu pełnić powierzoną mi funkcję. Zapraszam na spotkanie 7.10.jak zwykle w piątek o godz.11. Wspomnimy bohaterskie dni Powstania i jego kapitulację, której rocznicę właśnie jak co roku przeżywamy. Naszym gościem będzie Powstaniec Warszawski - Pan Jerzy Borowski.

Zapraszamy serdecznie.

Nowy Koszałek Opałek - Jerzy Hyska-poeta

Moderator Klubu - Bogusław Falicki

Notka ze spotkania MKLK dnia 07.10. 2011 r. w DK Zacisze

      Pomimo chłodnej jesiennej aury kolejne piątkowe spotkanie Klubu Ludzi Kultury przebiegało, jak zawsze, w ciepłej i serdecznej atmosferze.

      Moderator poinformował zebranych o zbliżających się imprezach i spotkaniach - niektóre omówił bardziej szczegółowo. Pierwszym gościem spotkania był doradca finansowy firmy ABBEY HAUSE Robert Banaś. Zaprosił nas do udziału w wernisażach jakie organizuje Dom Aukcyjny, który promuje sztukę w Polsce i za granicą. Twierdził, że sztuką mogą być nawet wyroby użytku codziennego, takie jak ubrania, torebki czy okulary. ABBEY HAUSE wydaje pismo ART&Business. Po spotkaniu moderator zaprowadził naszego gościa do Bogumiły Ołowskiej, zajmującej się sekcją plastyczną i malarską w DK Zacisze celem współpracy z pismem ART&Business. Mamy nadzieję na pozytywne efekty tego kontaktu.
        Drugim gościem spotkania był Jerzy Borowski, uczestnik Powstania Warszawskiego. Był on najmłodszym żołnierzem batalionu Baszta. Jego pseudonim "Bomba" świadczył o jego młodzieńczym temperamencie i zapale do walki. Pan Jerzy opowiadał nam o prowokacjach niemieckich wyprzedzających powstanie i o sowieckich, radiowych zapewnieniach pomocy powstańcom. Przy nieudanej próbie zdobycia Wyścigów Konnych na Służewcu ich oddział został zdziesiątkowany. Potem zdobyli radiostację niemiecką Warszawa -2, a następnie Fort Sadyba. Tam rozbili duży niemiecki oddział i zdobyli duże ilości broni. Spotkanie zakończył moderator wierszem napisanym przez Lidię Szafrańską pt. APOGEUM. Wiersz był hołdem wszystkim Powstańcom a także wyjaśniał jego przyczyny i tłumaczył uwarunkowania moralno-ideowe. Był także podziękowaniem dla Pana Jerzego za trud przyjazdu do nas i podzielenie się wspomnieniami. Tekst wiersza moderator wręczył naszemu gościowi. Po spotkaniu Pan Jerzy Borowski przekazał nam swoje książki o Powstaniu i płytę z wywiadem nagranym z nim dla celów dokumentacyjnych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Opiekę nad książkami i płytą będzie sprawował sekretarz Klubu udostępniając chętnym.

Koszałek Opałek (sekretarz Klubu) Jerzy Hyska - poeta
Moderator Klubu - Bogusław Falicki
.
Notka ze spotkania MKLK 14.10.2011 r.

          Na początku naszego spotkania przywitaliśmy wyjątkowych gości – państwa Annę i Jacka Przybyszów, którzy są muzykami (pani Ania śpiewa, pan Jacek gra na gitarze) i jednocześnie są rodzicami słynnych śpiewających córek, występujących jako zespół SISTARS, które edukację wokalną zaczynały wiele lat temu właśnie w Domu Kultury Zacisze. Ale o tym miłym wydarzeniu jeszcze dalej napiszę.
         Po tym wstępie klubowiczka Kazimiera, nawiązując do rocznicy konklawe, przeczytała nam wywiad prof. Władysława Bartoszewskiego z Janem Pawłem II pt. "Wywiad wart tyle co trzy encykliki". Tekst ukazywał prostotę papieża, skromność i troskę o innych ludzi. Bartoszewski napisał, że czuł się zaszczycony, mogąc się spotkać z Ojcem świętym. Myślę, że nasze odczucia są podobne, choć niewielu z nas miało okazję rozmawiać z papieżem sam na sam. A może ktoś z Was jest takim szczęściarzem i chciałby nam o tym opowiedzieć? Zachęcamy i serdecznie zapraszamy, będzie ku temu szansa w DK Zacisze już 26.10 w środę o godz. 18.45.
         Z okazji 33. rocznicy pamiętnego konklawe odbędzie się spotkanie z cyklu Giełda osobowości i inicjatyw. Podobnie jak pierwsze, to również zapowiada się bardzo ciekawie. Nie wiem, czy dobrze czynię, ale uchylę rąbka tajemnicy, że między innymi zobaczymy film Aliny Czerniakowskiej, znanej dokumentalistki, poświęcony osobie papieża. Mamy też zamiar zaśpiewać (najlepiej, jak potrafimy) ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. "Barka". Mile widziane osoby o anielskich głosach, choć wszystkich klubowiczów i nie tylko, serdecznie zapraszamy. Więcej dowiecie się, przychodząc na spotkanie.
          Po odczytaniu wywiadu prof. Bartoszewskiego z papieżem przez naszą klubowiczkę przeszliśmy do części muzyczno-wokalnej. Pani Anna Przybysz nauczyła nas piosenki "Kumbaya", którą wspólnie zaśpiewaliśmy, a pan Jacek przygrywał nam na gitarze. Śpiewanie wszystkich rozgrzało i rozpromieniło. Pani Anna swoim pięknym głosem zaśpiewała piosenkę Hanki Ordonówny "Na pierwszy znak", można było odnieść wrażenie, że słucha się oryginału. Przepięknie też zaśpiewała dwie piosenki Edith Piaf.         Następnym wspólnie wykonanym utworem był "Miłość ci wszystko wybaczy". Śpiewając, jednocześnie poczuliśmy szczególną więź grupy z gościem, bo nasza "dyrygentka" otworzyła nasze "dzióbki" i poczuliśmy, że naprawdę "śpiewać każdy może". Pani Anna opowiadała również o swoich występach z młodymi osobami, o tym jak z entuzjazmem śpiewają. Użyła nawet stwierdzenia: "Tak śpiewają, że czacha dymi". Po wspólnym odśpiewaniu piosenki żołnierskiej "O mój rozmarynie" goście zakończyli swój występ, za który otrzymali gromkie, zasłużone brawa.

       Moderator, widząc, że grupa jest zachwycona występem oraz tym, że chętnie śpiewa pod "dyrygenturą" pani Anny, poprosił naszych gości, aby zechcieli nas jeszcze odwiedzić w listopadzie Z panią Anną będziemy śpiewać 4 listopada – koniecznie zapamiętajcie tę datę, bo warto również wtedy do nas przyjść.
      Na zakończenie piątkowego spotkania Jan Rychner z Klubu Literackiego "Nasza twórczość" zachęcał do uczestnictwa w spotkaniach warsztatowych osoby, które są zainteresowane pisaniem wierszy. Spotkania odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca o godzinie 17, pokój nr 5 w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu.
I to był już niestety koniec spotkania. Zapraszamy na następne już 21 października (piątek), jak zwykle o godz. 11. Znowu będzie się dużo działo i... będzie pyyyszne ciasto! Z jakiej okazji? Dowiecie się, gdy przyjdziecie.
     Do zobaczenia!

Koszałek Opałek Ewa Postek (w zastępstwie chorego Jerzego Hyski)
Moderator – Bogusław Falicki

Notka z MKLK z 21.10.2011 r .

     Nasze kolejne spotkanie poświęcone było 33. rocznicy pamiętnego konklawe 16.10.1978 roku. Gościliśmy poetkę Aldonę Kraus, mieszkankę Anina, czynną zawodowo okulistkę niegdyś pracującą na Zaciszu. Przyjechała wraz z synem Sergiuszem i muzykiem Waldemarem Bieniakiem, który jak sam powiedział, choć chory, "został wywleczony z łóżka". Jak się później okazało z pożytkiem dla zebranych. Dzięki przybyłym gościom mogliśmy posłuchać twórczości religijnej Aldony Kraus i Waldemara Bieniaka. Pani Aldona sugestywnie czytała swoje wiersze dedykowane Janowi Pawłowi II, a pan Waldemar śpiewał, grając na gitarze. Najpierw zaśpiewaliśmy wspólnie pieśń pt. "Barka", potem pan Waldemar zaśpiewał nam "Hymn o miłości" z listu św. Pawła. Wiersze i pieśni były naprawdę piękne, pełne myśli przewodnich i wskazówek dla nas wszystkich.
     Swoim występem goście wprawili nas w zadumę i skłonili do refleksji. Pani Aldona nie kryła miłego zaskoczenia naszym ogromnym zainteresowaniem i skupieniem, jakie panowało na spotkaniu. Były jeszcze gromkie brawa dla gości i życzenia dla jednej z klubowiczek obchodzącej jubileusz małżeński (chciała pozostać incognito), która przyniosła rewelacyjny tort serowy. Powinna obchodzić ten swój jubileusz co miesiąc i co miesiąc oczywiście taki tort powinien być na stole w naszym klubie! Za tydzień
następne atrakcje. Pani Kazimiera przedstawi nam gawędę zatytułowaną "Dokonania twórcze, sybiracki los Mariana Jonkajtysa", którego mieszkańcy Targówka pamiętają jako dyrektora Teatru Rampa w holu którego na pamiątkę tego wyjątkowego człowieka i artysty stoi jego popiersie.
      Zapraszamy wszystkich w każdy piątek o godz. 11.00 na nasze spotkania. Spóźnialscy również są mile widziani... :-)

Koszałek Opałek Ewa Postek (zastępująca chorego Jerzego Hyskę, sekretarza klubu)
Moderator: Bogusław Falicki

Notatka z MKLK z 28.10.2011 r.

       Kolejne spotkanie członków Klubu Ludzi Kultury odbyło się w przyjaznej, serdecznej atmosferze, przy kawie, herbacie, cieście, słodyczach i owocach. Po przywitaniu gości i członków klubu moderator omówił wieczorne spotkanie z ubiegłej środy z cyklu "Giełda Inicjatyw i Osobowości (tym razem poświęcone 33. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II).

      Jako pierwszy mówca - klubowiczka Kazimiera przedstawiła sylwetkę i dorobek artystyczny Mariana Jonkajtysa, dyrektora Teatru Rampa, poety sybiraka, rzeźbiarza i malarza, zmarłego w kwietniu 2004 roku. "My, których ocaliłeś" to tomik wierszy, który Marian Jonkajtys napisał jako poetyckie podsumowanie 6-letniego zesłania do Kazachstanu.
       Kazimiera omówiła również książkę " Błogosławiony Jerzy" o ks. Jerzym Popiełuszce autorstwa ks. prob. Wójtowicza z Zacisza. Było to nawiązanie do rocznicy śmierci ks. Jerzego, która minęła 19.10.
       Danuta Kijanowska, nasz częsty gość klubu w ciągu ostatnich 3 lat, poinformowała nas o wyjazdach działaczy Wspólnoty Polskiej na groby na Kresy. Danuta jest działaczką Wspólnoty Polskiej. Przedstawiła życiorys i poezję Zygmunta Rumla, poety kresowego, zamordowanego przez bandytów z UPA. Moderator przeczytał jego trzy wiersze.
       Elżbieta Grabosz przedstawiła gościa spotkania, poetę wietnamskiego pana dr. Lama. Poeta opowiedział o sobie i swojej twórczości. Jego wiersze po polsku czytała klubowiczka Agnieszka. Następnie autor czytał te same wiersze po wietnamsku. Jego recytacja brzmiała jak śpiew. Jak nam wyjaśnił, język wietnamski jest sześciotonowy i dlatego Wietnamczycy mówią tak, jakby śpiewali. Poeta zaprezentował wydaną przez siebie w języku polskim książkę pt. "Echo", którą ze specjalną dedykacją podarował moderatorowi. Pan Lam został zaproszony do udziału w wieczorze wietnamsko-francuskim, który odbędzie się 30 listopada br. podczas III Giełdy Inicjatyw i Osobowości.
     Na zakończenie czytane były wiersze i aforyzmy Jerzego Hyski poświęcone Janowi Pawłowi II, spotkanie natomiast zamknął moderator zaproszeniem na zbliżające się spotkania listopadowe. Najbliższy miesiąc zapowiada się niezwykle bogato, twórczo i inspirująco. Za tydzień będziemy wspólnie śpiewać z Anną Przybysz piosenki legionowe. Akompaniować jej będzie mąż Jacek. Spotykają się z nami jako wolontariusze, przed wojną mówiło się – honorowo. Bardzo dziękujemy Państwu Przybyszom za wielkoduszny gest dla naszych Klubowiczów! Kiedyś ich córki uczyły się śpiewu w naszym domu kultury a teraz ich artystyczni Rodzice uczą śpiewać uczestników naszych klubowych spotkań. Piękne?
     Zapraszamy na kolejne piątkowe spotkanie 4.11, jak zwykle o godzinie 11.

     Sekretarz Klubu Ludzi Kultury, "Koszałek Opałek", poeta Jerzy Hyska
     Moderator Bogusław Falicki

Notatka z MKLK z 4.11.2011 r.

       W piątek odbyło się, jak zwykle przy kawie i herbacie, kolejne spotkanie Klubu Ludzi Kultury. Bogusław Falicki przywitał gości i członków klubu i zaprosił na ciekawe wydarzenia, które odbywają się w Warszawie. Wiersze Jerzego Hyski – poety, przywróciły jeszcze na chwilę nastrój Święta Zmarłych.
        Następnie przywitaliśmy pierwszego gościa – panią Irenę Kuncewicz, żonę zmarłego 4 lata temu pisarza Piotra Kuncewicza. Opowiadała ona o pracowitości i wielkim zaangażowaniu męża w promocję historii i literatury. W książce "Legenda Europy" pisarz opisał historię, kulturę, idee i tożsamość Europy. W ostatnich latach życia, walcząc z chorobą, napisał i wydał powieść i utwory o tematyce społecznej. Do końca był czynnym felietonistą i działaczem organizacji społecznych. Przez kilkanaście lat był prezesem Związku Literatów Polskich i bardzo dobrym mówcą. Na koniec pani Irena Kuncewicz zapowiedziała wydanie jego ostatniej, niedokończonej powieści pt. "Brama".
       Kolejnymi gośćmi był duet muzyczno-wokalny, a zarazem małżeństwo Anna i Jacek Przybyszowie. Piosenki Powstania Warszawskiego i pieśni legionowe były kontynuacją wspomnień o tych, którzy walcząc o wolność odeszli od nas. Pierwszą piosenką jaką zaśpiewaliśmy wspólnie był "Marsz Mokotowa", potem "Warszawo ma" i inne, jak "Serca w zapale nie stygną".
       Na zakończenie nasza klubowiczka Irenka rozbawiała nas śląskimi dowcipami. Przy tej okazji odkryliśmy kolejny talent skutecznie do tej chwili ukrywający się w naszej grupie. Irenka zasługuje na autorski recital kabaretowy - mamy nadzieję że da się namówić.
       W najbliższy piątek nie spotkamy się, bo w kalendarzu czerwona kartka - święto państwowe. Tego dnia po południu spotkajmy się w DK Zacisze na koncercie z okazji Święta Niepodległości.
     Do zobaczenia 18.11 (piątek) jak zwykle o 11.

Sekretarz "Koszałek Opałek" Jerzy Hyska
Moderator Bogusław Falicki

Notka ze spotkania MKLK 18.11.2011 r.

Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Ludzi Kultury, przy kawie, herbacie i w miłej atmosferze. Na początku spotkania Dyrektor DK Zacisze Pani Bożenna Dydek przekazała ankiety do wypełnienia i zaprosiła zebranych na spotkanie z Krzysztofem Mikołajewskim Wiceburmistrzem Dzielnicy Targówek w dniu 23.11.2011r. w DK Zacisze. Moderator omówił spotkanie niepodległościowe, które odbyło się w Salonie w Wesołej, gdzie obecni byli nasi klubowicze. Szczególną uwagę poświęcił wykładowi prof. Grzegorza Nowika, współpracownika Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Profesor omówił swoje ostatnio wydane 3 książki i zaprosił na spotkanie założycielskie Fanklubu Leopolda Tyrmanda pisarza, dziennikarza i propagatora muzyki jazzowej, które odbędzie się 30.11.2011 r. w DK Zacisze. Nasza koleżanka Irena Więcek wprowadziła nas w dobry nastój "wicami", czyli dowcipami śląskim. Objawiła duży talent w tej dziedzinie i cieszyliśmy się z takiego artystycznego odkrycia w naszym klubowym kręgu. Następnym gościem była Dorota Koman. Autorka telewizyjnych i radiowych audycji o książkach, śpiewaczka i poetka. Jej piękne wiersze o miłości i rodzinie, zawierały głębokie myśli. Poetka zapowiedziała swój występ na spotkaniu poświęconym Leopoldowi Tyrmandowi. Po prezentacji poetyckiej odbyła rozmowę z Panią Dyrektor na temat wieczoru 30.11 oraz ew. współpracy DK Zacisze z podobnym ośrodkiem kultury w Łodzi. Wiersze i fraszki Jerzego Hyski przywróciły na chwilę radosny nastrój Święta Niepodległości i wielką postać Józefa Piłsudskiego, o którym mówiliśmy przy okazji książek prof. Grzegorza Nowika. Spotkanie zakończyła nasza koleżanka Irena dowcipami opowiedzianymi w gwarze śląskiej. Prowadzący zaprosił zebranych na następne spotkania w DK Zacisze oraz inne, które organizuje i prowadzi na terenie Warszawy. Ponowił także zaproszenie na warsztat o strategii rozwoju kultury w DK Zacisze 23.11.2011 r.
Agnieszka, nasza 'paparazzi' jak zwykle rozdała wiele fotografii upamiętniających udział klubowiczów w spotkaniach artystyczno-kulturalnych w DK i innych miejscach. Agnieszce należą się szczególne podziękowania nie tylko za pracę i czas jaki od ponad roku poświęca na dokumentowanie fotograficzne naszej aktywności ale i za pieniądze, które na to wydaje, nie pozwalając nam na zwrot koszów. Jest więc Agnieszka w trzech rolach: klubowiczką, paparazii oraz sponsorem w jednej osobie.
      DZIĘKUJEMY !!!!

Sekretarz Klubu Ludzi Kultury "Koszałek Opałek" - Jerzy Hyska
Moderator MKLK - Bogusław Falicki
 

Notka ze spotkania MKLK z dnia 25.11.2011 r.

      Ostatnie piątkowe spotkanie Klubu Ludzi Kultury, przy kawie i herbacie, było jeszcze poświęcone tematyce niepodległościowej. Moderator po przywitaniu gości i członków klubu przedstawił propozycje, zaproszenia i omówił bieżące sprawy organizacyjne, a także minione spotkania art-kulturalne w Warszawie, w których brali udział członkowie naszego klubu. Najciekawsze spotkania odbywały się z okazji 50-lecia pracy twórczej Daniela Olbrychskiego w Teatrze 6 piętro.
       W części merytorycznej Teresa Cichocka, częsta bywalczyni naszego klubu (dojeżdża spoza Targówka), przedstawiła wykład o francuskiej pomocy Polakom w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 r. Francuzi, ze wszystkich krajów, udzielili Polakom największego wsparcia, przekazali amunicję, sprzęt oraz pomagali w formowaniu polskich legionów we Francji. Przysłali też swoich generałów i ekspertów wojskowych, którzy jednak nie odegrali znaczącej roli w walce z Rosjanami.

      Drugim gościem była Jadwiga Wysocka, obecnie obywatelka Szwecji. Zaprezentowała książkę pisarza i podróżnika Antoniego Ferdynanda Osendowskiego (swojego krewnego) o walczącej młodzieży w wojnie polsko-rosyjskiej pt. "Najwyższy lot". Następnie przedstawiła gawędę o Polakach mieszkających w Szwecji, jak też o polsko-szwedzkich kontaktach. Pierwszą Polką, która przybyła do Szwecji była siostra Mieszka I (została żoną wodza Wikingów). Polska Księżna Jagiellonka, będąc gościem w Szwecji, została napadnięta i uwięziona. W późniejszym okresie została żoną Szweda. Pani Wysocka przypomniała też wszystkich Polaków, którzy otrzymali nagrodę Nobla i z tej okazji złożyli wizytę w Sztokholmie, gdzie byli zobowiązani wygłosić stosowną mowę, która jest zawsze uważnie śledzona i komentowana.

      Na zakończenie, kolejny, satyryczny występ naszej koleżanki Ireny Więcek został poprzedzony fraszką Jerzego Hyski o życiu Ślązaków: "Żyć, to przeżyć radości i cienie, ale żyć po śląsku ma inne znaczenie". Radosna atmosfera dowcipów śląskich i aforyzmów (kilkanaście) Jerzego Hyski czytanych przez klubowiczów były ostatnim wydarzeniem tego spotkania.    

      Na koniec moderator zaprosił na zbliżające się ciekawe imprezy w DK, jak też w zaprzyjaźnionych miejscach odwiedzanych przez klubowiczów.
         Zapraszamy wszystkich, także osoby nieuczestniczące w stałych zajęciach piątkowych, na wyjątkowe spotkanie MKLK 16.12.o godz.11. Będzie to ostatnie spotkanie w 2011 r. Podsumujemy bogaty kulturalnie rok aktywności naszego klubu, złożymy sobie życzenia świąteczne a moderator zaprasza na swoje imieniny w rewanżu za kilkanaście imieninowych (i urodzinowych) przyjęć jakie zorganizowali klubowicze w kończącym się 2011. Będzie więc uroczyście, słodko i bardzo serdecznie. A spotykamy się już(mam nadzieję że wszyscy !) w środę 30.11. o godz. 18.45 na inauguracji Fanklubu Leopolda Tyrmanda. I to w sali teatralnej! Piękne wydarzenie i bogaty program artystyczny w wieczór andrzejkowy 2011.

Sekretarz Klubu Ludzi Kultury "Koszałek Opałek " poeta Jerzy Hyska
Moderator - Bogusław Falicki

Notka ze spotkania Klubu Ludzi Kultury z dnia 02.12.2011 r.

         Kolejne spotkanie Klubu Ludzi Kultury odbyło się jak zwykle w gościnnej atmosferze, przy kawie i herbacie i wielu słodkościach. Moderator spotkania przywitał przybyłych gości i członków klubu. Zaprosił zebranych na czekające nas imieniny Ewy - klubowiczki i dwóch Adamów poetów, którzy zgodzili się obchodzić swoje święto w stylu artystycznym w naszym gronie 16 grudnia. Będą to Adam Końca z Siedlec i Adam Dybciak z Milanówka. Obaj są bardzo ciekawymi poetami już znanymi klubowiczom. Moderator zachęcał do wzięcia udziału w następnej Giełdzie Inicjatyw 14.12, na której głównym gościem będzie prof. Grzegorz Nowik - historyk, autor najnowszych książek o wojnie polsko-sowieckiej i Bitwie 1920.

        Następnie koordynator UTW Taida Załuska przypomniała nam ostatnią środową Giełdę Inicjatyw 30 listopada, chwaląc bogaty program i ciekawych gości oraz liczną frekwencję. Wystąpiła także z apelem o kontynuowanie i rozwijanie Fanklubu Leopolda Tyrmanda w DK Zacisze.  

         Pierwszym gościem naszego piątkowego spotkania była prezeska Fundacji NASZ DOM, zwolenniczka i działaczka ekologiczna - Grażyna Juszkiewicz. Mówiła o szkodliwości żywności GMO (genetycznie modyfikowane organizmy).

          Kolejnym gościem był samorządowiec, działacz Koła Emerytów w dzielnicy Targówek Jerzy Pecura. Też mówił o szkodliwości GMO i propagował powoływanie rad osiedlowych na Targówku. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się satyrycznym wystąpieniem naszej koleżanki Irenki,( pseudonim artystyczny "Ecik"), czytaniem przez klubowiczów wybranych wierszy i fraszek Jerzego Hyski i zaproszeniem na następne piątkowe spotkanie.

      Do zobaczenia za tydzień !

Sekretarz Klubu Ludzi Kultury "Koszałek Opałek" Jerzy Hyska
Moderator Bogusław Falicki

Notka ze spotkania Klubu Ludzi Kultury z dnia 9.12.2011 r.

      Kolejne spotkanie Klubu Ludzi Kultury poprzedziła sympatyczna już tradycja. Agnieszka Kartasiewicz, nasza kochana 'paparazzi' zaprezentowała i rozdała klubowiczom zdjęcia z ostatniego spotkania, a Jerzy Hyska przekazał zeszyty ze swoimi kolejnymi, okolicznościowymi wierszami. Gdy już gorące napoje i słodycze pojawiły się na stoliku, moderator przywitał gości i członków klubu. Przedstawił propozycje grudniowych i styczniowych spotkań. Zapowiedział atrakcje grudniowej Giełdy Inicjatyw i Osobowości z udziałem prof. Grzegorza Nowika, historyka.

      Pierwszym gościem piątkowego spotkania była Bożenna Leszczyńska, ze Związku Artystów i Plastyków, przewodnicząca Sekcji Frafiki i Rysunku. Zaprosiła zebranych do odwiedzenia Galerii Lufcik przy ul. Mazowieckiej 11a., gdzie właśnie trwa wystawa artystów ww. sekcji. Bożenna Leszczyńska w deklaracji "Powrót do sztuki na wyższym poziomie artystycznym" skrytykowała obecne tendencje do tworzenia sztuki skandalizującej. Zachęcała do propagowania sztuki w przestrzeni publicznej. Jako przykład takiego działania podała Park Rzeżby na Bródnie. Dalszą część spotkania zdominował Adam Sadowski swoją niespodziewaną i wieloraką aktywnością: dowcipami, zgaduj-zgadulą, śpiewem i szerokimi planami, jakimi nas chciał oczarować. Chyba słusznie nie daliśmy się uwieźć, bo jesteśmy realistami, co w tym przypadku jest słuszne jak najbardziej.

       Spotkanie zakończyło się już tradycyjnie śląskimi dowcipami opowiadanymi przez naszą koleżankę Irenkę o pseudonimie artystycznym "Ecik" oraz fraszkami Jerzego Hyski i zaproszeniami na kolejne grudniowe spotkania. Szczególnie zapraszamy wszystkich klubowiczów i sympatyków na dodatkowe spotkanie naszego klubu 30.12. w piątek o 11. Zbliża się pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Kolbergera - artysty, który uczynił bardzo wiele dla przyswojenia milionom Polaków literatury,  a szczególnie poezji w pamiętnych audycjach "Lata z radiem" zawsze o godz.11 55. Dzięki jego sztuce na nowo odkryliśmy piękno i wartość wierszy. Przychodziły one do nas w najprzerózniejszych życiowych sytuacjach, co często dodawało im nowych znaczeń.

Do zobaczenia na opłatkowym spotkaniu 16 grudnia. Będą też niespodzianki.

Sekretarz Klubu Ludzi Kultury. "Koszałek Opałek" Jerzy Hyska.

Moderator spotkań Bogusław Falicki

Spotkanie MKLK 16.12.2011r.

     Piątkowe spotkanie, jak zawsze, przy kawie i herbacie tym razem miało wyjątkowy, świąteczno-imieninowy charakter. Było to ostatnie spotkanie przed zbliżającymi się Świętami, a więc okazja do składania życzeń i kolędowania, jak również wigilijne imieniny Ewy i Adama oraz moderatora. Solenizantce klubowiczce Ewie towarzyszyło tym razem dwóch Adamów. Adam Końca z Siedlec, jak zwykle, z Agnieszką i Adam Dybciak z Milanówka – obaj poeci.
      Na początku spotkania Pani Dyrektor DK Zacisze Bożenna Dydek złożyła wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia i wyraziła zadowolenie z tak dużej aktywności KLK w 2011 roku, życzyła również, by tak interesujące spotkania miały kontynuację w nowym 2012 roku.
      Jan Rychner – Prezes Koła Literackiego Nasza Twórczość złożył moderatorowi życzenia z okazji jego imienin. Wszystkim solenizantom - Ewie, Adamom oraz Bogusławowi klubowicze odśpiewali tradycyjne 100 lat z akompaniamentem maestro Aleksandra Żukowskiego (grywał w „Podwieczorku przy mikrofonie”).
      Pani Halinka i pan Zbigniew z Koła Emerytów i Rencistów na Targówku z zespołu „Semafor” uświetnili spotkanie, śpiewając i grając kolędy.
      Adam Końca - poeta z Agnieszką akompaniatorką to nowy tandem muzyczno – poetycki z Siedlec, który przedstawił swoje wiersze z muzycznym tłem melodii wykonanych na pianinie.
      Następną artystką była Alicja Mieszało -wokalistka, laureatka wielu nagród. Zaśpiewała a apella, dedykując utwory solenizantom. - Wojciech Stockinger - aktor - zachwycony był umiejętnościami pani Alicji.
     Jan Rychner zaśpiewał „Modlitwę” Okudżawy, a akompaniował mu Aleksander Żukowski, który przypomniał się wszystkim klubowiczom kilkoma frazami z „Podwieczorka przy mikrofonie” zagranymi na białym pianinie w sali galerii.
      Moderator zapowiedział kolejne piątkowe spotkanie w DK Zacisze - ostatnie w 2011 r. – 30 grudnia o godz. 11.00 w sali galerii, podczas którego będziemy wspominać Krzysztofa Kolbergera oraz bliżej poznamy twórczość prozatorską Jolanty Kwiatkowskiej - autorki kilku powieści m.in. „Jesiennego koktajlu”.

W zastępstwie nieobecnego Jerzego Hyski notkę napisał moderator Bogusław Falicki.


Notka ze spotkania MKLK 20.01.2012 r.

     Karnawałowe, integracyjne spotkanie w Cafe Zapętlona miało wiele wyjątkowych walorów: pierwszy raz od lat spotkaliśmy się poza domem kultury. Mogliśmy wznieść toast szampanem za Nowy 2012 Rok: oby był dla nas bogaty w inicjatywy kulturalne i ważne wydarzenia artystyczne w DK Zacisze, jak i w całej Warszawie.
      Poznaliśmy nowe miejsce pracy Państwa Cieślaków, z którymi pozostajemy w serdecznej współpracy od prawie 5 lat na terenie DK Zacisze, gdzie w każdy piątek doświadczamy ich troski i eleganckiej obsługi gastronomicznej.
     Tym razem spędziliśmy prawie 3 godziny w wesołej acz wciąż kulturalnej atmosferze w ich nowym lokalu, niejako biorąc udział w jego promocji.
     Gościem głównym części artystycznej była autorka 5 powieści Jolanta Kwiatkowska, która podzieliła się z nami refleksjami z prowadzonego przez siebie bloga. Za tydzień obiecała prezentację swojej nowej powieści "Pułapka Nowego Roku" już w naszej stałej siedzibie w DK.
      Następnymi popisami artystycznymi ubawiły nas: Irenka (znakomite dowcipy śląskie) oraz Halinka (satyra obyczajowa). Popisywali się także, bardzo udanie, Janek (wiersze) oraz nasz nowy nabytek – Tadeusz (śpiew). W finale zaśpiewał także gospodarz Pan Jacek (z towarzystwem gitary).
     To była dla wielu duża niespodzianka. Na koniec Gospodarz zaproponował systematyczne spotkania naszego Klubu (w godzinach wieczornych) w Zapętlonej. Nie jest trudno zgadnąć z jakim entuzjazmem przyjęli to uczestnicy w liczbie 16 (jest lista obecności).
     A więc do zobaczenia w Zapętlonej ponownie! A tymczasem do zobaczenia w naszej stałej siedzibie: w galerii DK Zacisze 27.01 o 11.00
Moderator - Bogusław Falicki

Notka ze spotkania MKLK 27.01.2012 r.

    Po 2 tygodniach nieobecności w DK znów spotkaliśmy się w naszej, od prawie 5 lat stałej siedzibie, w sali galerii DK. Tego dnia gościliśmy dwie panie: Jolantę Kwiatkowską (autorkę powieści) oraz Agatę Pniewską - coacha. Jolanta Kwiatkowska, zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, zaprezentowała swoją najnowszą książkę - "Pułapka Nowego Roku". Odpowiadała na pytania klubowiczów odnoszące się zarówno do problemów jakie porusza w swoich książkach, jak też kulis powstawania jej książek i swoich metod warsztatowych. Wielu klubowiczów kupiło wybrane tytuły - autorka oferowała wszystkie jakie dotąd wydała.

    Agata Pniewska - stała bywalczyni "Giełd inicjatyw i osobowości...", które od września odbywają się w DK Zacisze, opowiedziała w przystępny sposób o coachingu i specyfice tej formy pomagania ludziom. Zestawiła coaching z trenerstwem, psychoterapią i consultingiem - bo łatwo jest je pomylić i pogubić się w ich zakresach, formach i celach pracy. Agata Pniewska zaprezentowała książkę Macieja Bennewicza "Coaching, czyli restauracja osobowości" i odpowiedziała na szereg dociekliwych, a i sceptycznych pytań klubowiczów. Wszak nie była pierwszym gościem z tej dziedziny w MKLK. Nie tak dawno była u nas przecież Małgorzata Jastrzębska - dyplomowana coach z prezentacją kilkunastu książek z tej dziedziny. Klubowicze mieli już pewną wiedzę o tej nowej formie doradztwa czy wsparcia, jak mówią inni. Spotkanie klubowe zakończyliśmy, dzieląc się wrażeniami z wizyty w Zapętlonej, z tymi których tam nie było tydzień temu. Nieobecni zapragnęli też udać się na smakowity, domowy obiad z ciepłym deserem sernikowym oraz występem wokalnym Pana Jacka po deserze. Warto! (To nie reklama! To zadowolenie klientów jakimi byliśmy!) Do zobaczenia 3.02. o godz. 11.00 w sali galerii DK.
Moderator spotkań MKLK - Bogusław Falicki

Notatka ze spotkania MKLK 9.03.2012 r.

         Stało się to w piątek 9 marca 2012 roku. Panowie pod kierunkiem moderatora przygotowali uroczystość. Były życzenia i kwiaty. Były słodycze, owoce i gorące napoje. Wszystkie panie otrzymały artystyczne prezenty muzyczno-wokalne i poetyckie. Panowie czytali wiersze Jerzego Hyski i dedykowali je swoim koleżankom. Tadeusz, członek zespołu „Zaciszańska Nuta”, zaśpiewał wzruszającą pieśń. Uroczystość uświetnili artyści zawodowi. Wystąpił Bolesław Dąbrowski, baryton, który zaprezentował pięć utworów: arie operowe i pieśni. Jako ostatnią wykonał pieśń hiszpańskiego kompozytora ze słowami prof. Romana Węgrzyna pt. "Biały młyn". Na pianinie akompaniował mu Maciej Cugowski. Tworzą znakomity tandem. Byli już trzeci raz gośćmi naszego klubu. Bolesław Dąbrowski jest najmłodszym uczniem prof. Romana Węgrzyna, słynnego śpiewaka Teatru Wielkiego w Warszawie. "Miałem szczęście uczyć się u Niego" - powiedział artysta. Występ bardzo się podobał, został nagrodzony gromkimi brawami. Moderator podsumował, parafrazując Winstona Churchilla: "Jeszcze nigdy tak niewielu nie klaskało tak głośno".
         Po raz pierwszy gościem klubu była Teresa Kramarska, aktorka dawnego teatru studenckiego "Stodoła" i "Teatrzyku Małych Form" kierowanego dawno temu przez Wojciecha Młynarskiego. Obecnie śpiewa przeboje retro, brała udział w Festiwalu Piosenki Retro organizowanym od lat przez Wojciecha Dąbrowskiego. Artystka zaprezentowała takie piosenki, jak: "Ada, to nie wypada", "Miłość Ci wszystko wybaczy", "Nie kochać w taką noc" i wiele innych. W "Kramie Kramarskiej" można było kupić piosenkę za grosz i otrzymać
premię w postaci muszelki. Zaprezentowane przez piosenkarkę utwory niezwykle spodobały się słuchaczom, wprowadziły ich w wesoły nastrój i zachęciły do wspólnego śpiewania.
         Był także gość z Paryża Jan Brzozowski, z zawodu architekt, rysownik i autor tekstów. Można było obejrzeć jego foldery z portretami, zapoznać się z wierszami i tekstami sztuk. Na koniec jeszcze niespodziewana wizyta mile widzianego gościa: Andrzeja Zagdańskiego, barytona, solisty Teatru Wielkiego, który także podarował paniom jako prezent dwie piosenki w swoim wykonaniu.
          Uroczystość tak bardzo podobała się klubowiczom, że nie chcieli opuścić sali. Moderator ostrzegł, że wezwie służby porządkowe DK Zacisze. Było to chyba najdłuższe spotkanie w 5-letniej historii klubu, skończyło się tuż przed godz. 14.
         Uwaga ! Za tydzień czyli 16 marca o 11 koncert znakomitego gitarzysty Mariusza Żółkiewki. Zagra m.in. kompozycje Bacha i Paganiniego.
W zastępstwie Koszałka Opałka notkę napisała - Wanda Kopczyńska.
Moderator MKLK - Bogusław Falicki
 

Notatka ze spotkania MKLK 16.03.2012 r.

     Spotkanie w Klubie Ludzi Kultury w ciepłe, słoneczne południe 16 marca 2012 r. było wypełnione klubowiczami (niezbędne były dostawki krzeseł!) oraz muzyką. Grał zespół muzyczny w dwuosobowym składzie: Mariusz Żółkiewka – gitara, i Przemysław Dzwonkowski (na co dzień instruktor jogi) – instrumenty perkusyjne. W przerwach koncertu prezentowali swoją twórczość inni zaproszeni goście.
    Jednym z nich był Wendell Speer, autor książki “Simon Peppercorn. Logowanie do magicznej przestrzeni", z pochodzenia – Amerykanin z Florydy, opowiadał o swoich związkach z Polską. Zapoznał też z fabułą powieści, która pozornie może się wydawać plagiatem "Harry'ego Pottera", ponieważ występuje w niej połączenie elementów magicznych w życiu młodego chłopca, który okazuje się czarodziejem. Magia ta jednak łączy się ze światem baśni (Babą Jagą, trollami, smokami, krasnoludami, leśnymi duszkami) i legend nie tylko wywodzących się z tradycji zachodnioeuropejskiej, ale także naszej rodzimej. Stąd finał intrygi w Krakowie, smok wawelski, szewczyk, a także postaci Czecha, Lecha i Rusa. Książka jest adresowana do młodszych czytelników (10-12 lat), ale czytają ją ludzie w różnym wieku. Najstarszą czytelniczką jest 92-letnia prababcia z Florydy – jak wyznał nam autor.
     Jan Rychner, jeden z autorów wierszy zamieszczonych w antologii "Pieszo, metrem i dorożką", wydanej przez Oficynę Wydawniczą Stowarzyszenia Autorów Polskich, zaprezentował publikację. Jest ona zbiorem wierszy poświęconych Warszawie, napisanych przez dwunastu polskich autorów. Klubowicze będą zaproszeni na kolejne promocje tej książki.
     Gościem była także Ada Mięsiak, wizażystka. Mówiła o swoich fascynacjach makijażem scenicznym i teatralnym, a także zawodowych doświadczeniach, między innymi w projekcie Modelki. Wystąpienie gościa było szczególnie ważne dla pań, które chcą być młodsze i jeszcze piękniejsze na wiosnę. Ku zdziwieniu wszystkich, a na pewno również dzięki urokowi osobistemu pani Ady, także niektórzy panowie byli zainteresowani poprawą swojej urody!
Helena Opalińska, Polka z Ukrainy, psychoterapeutka, zapowiedziała swój wykład połączony z projekcją filmu o zdrowiu (wydarzenie ma się odbyć w maju).
     Koncert gitarowy, w którym muzycy "uśmiechali się do klasyków" (parafraza Paganiniego) oraz przedstawiali własne kompozycje, zakończył niemalże wiosenne spotkanie. Zostaliśmy zaproszeni na kolejne koncerty znakomitego duetu, który z entuzjazmem oklaskiwaliśmy. Moderator przedstawił nam wstępny program Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego w DK Zacisze 28 marca o godz. 17.30. Za tydzień kulturalne powitanie wiosny – zapraszamy!

Notatka ze spotkania MKLK 23.03.2012 r.

      Spotkanie w Klubie Ludzi Kultury w dniu 23 marca, z założenia radosne, bo związane z przywitaniem wiosny rozpoczęło się od chwili zadumy. Uczczono minutą ciszy śmierć Ryszarda Waldeck-Ostromęckiego, aktora, reżysera, twórcy legendarnej Piwnicy na Wójtowskiej - warszawskiego odpowiednika 'Piwnicy pod Baranami', miejscu setek wspaniałych wydarzeń artystycznych. W tym czasie w kościele pw. M. B. Anielskiej w Skolimowie odbywało się nabożeństwo żałobne i pogrzeb Artysty. Alicja Mieszało odczytała nekrolog prasowy podpisany przez ZASP.
      W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Teatru gościem specjalnym była prof. Barbara Osterloff, która otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę marca 2012 roku – „Aleksander Zelwerowicz”. Wydawnictwo Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza zostało wyróżnione za publikację dyplomem honorowym.
        Monografia musiała kiedyś powstać, Aleksander Zelwerowicz był największym po Wojciechu Bogusławskim, należała się mu taka książka - powiedziała profesor. Jest jedynym aktorem, który otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Autorka opowiedziała klubowiczom o tym jak powstawała książka. Żeby biografia mogła powstać musiała poświęcić wiele czasu, rozmów, podróży, dokonać przeglądu wielu dokumentów w archiwach. Wszystko co było możliwe do odnalezienia zostało wykonane stwierdziła autorka. Trzeba być zafascynowanym osobą bohatera by poświęcić się takiej pracy. Profesor opowiadała, że gniewała się, obrażała i wracała do pracy nad biografią. Mąż i córka z ogromną cierpliwością znosili zaangażowanie autorki w pisanie książki. Ilekroć ryglowała się by pisać, z kuchni dochodził głos „znów mama siedzi nad Zelwerowiczem”.
       Spotkanie z autorką uzupełnił Grzegorz Gierak, aktor (prywatnie mąż pani profesor), czytając fragmenty monografii.
       Podczas spotkania odbyły się także promocje poetyckie dwojga autorów.
       Agnieszka Węgrzyn-Więch, przedstawicielka rodziny artystycznej Węgrzynów, prezentowała kilka swoich wierszy ze zbioru „Usta męskie”. (wiersz o Gołocie, usta męskie, wiersz o miłości ofiarnej – nerka)
       Jej córka Bonia na jednym z wcześniejszych piątkowych spotkań prezentowała swoje fotogramy. Pięć fotografii w prezentowanym przez poetkę tomiku to zdjęcia Boni.
       Z okazji powitania wiosny przedstawił swój recital Bogdan Szpak. Śpiewał pieśni do słów znanych autorów i kompozycje własne. Szczególne zainteresowanie wzbudziła pieśń o sośnie ze słowami Jana Pawła II. która była posadzona w ogrodzie watykańskim i uschła.
     W przerwie pomiędzy promocjami poetyckimi wystąpił Pan prezes Janusz Zieliński który prowadzi Fundację Sztuka Życia im. Mirona Białoszewskiego na Ochocie. Zaprosił do otwieranej w maju kawiarni artystycznej przy ul. Tarczyńskiej 3A, która ma pełnić funkcję Centrum Środowisk Twórczych Ochoty. Jej atutem jest również to, że obok powstaje Kamienica Artystyczna, gdzie będą spotykali się twórcy: poeci, piosenkarze, malarze, fotograficy i inni.
      Janusz Zieliński zaprosił klubowiczów także na Mironalia w dniu 17 czerwca, corocznej, wieloletniej inicjatywie kulturalnej Ochoty.
W poetyckim finale Andrzej Rodys zaprezentował swoje wiersze ze zbiorków: „Syrenie gawędy i inne poezje Warszawskie” i „Kawiarnia w starym stylu, wiersze różne”. Wśród wierszy, były między innymi takie jak: Warszawska wiosna spadła, Rozmowa z Mickiewiczem, U wasz na Szmulkach, Toast wznieśmy.
      Wiersze wywołały zachwyt klubowiczów a bardzo plastyczny sposób recytacji autora wprowadził w wesoły, wiosenny nastrój i został nagrodzony gromkimi brawami.

Notkę napisała Wanda Kopczyńska
Moderator Bogusław Falicki.
 

Notatka ze spotkania MKLK  30.03.2012 r.


        Piątkowe spotkanie było ostatnim przed świętami Wielkanocnymi. Moderator przedstawił program najbliższych działań naszego Klubu. Będzie się działo !! 13 kwietnia, za dwa tygodnie, klubowe poświąteczne jajeczko. Iwonka zajęła się organizacją uroczystego przyjęcia i przydzieliła zadania poszczególnym klubowiczom. Niektórzy sami z wielką ochotą zobowiązywali się do przyniesienia wielkanocnych smakołyków . Moderator obiecał, że przyniesie aż dziesięć wiejskich , ekologicznych jaj ( ugotowanych ).
Pani Aneta Hoffmann, dyr. Fundacji Kresy-Syberia będzie gościem za dwa tygodnie, ponieważ 13 kwietnia to data związana z deportacją kolejnej grupy Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Na klubowe jajeczko zostali zaproszeni również pisarze, artyści i poeci i nasi znajomi
       16 kwietnia koncert w Cafe Retrospekcja na ul. Bednarskiej o godz. 18: wystąpią aktor Stanisław Sparażyński, gitarzysta Mariusz Żółkiewka i wokalistka Małgorzata Bogusz. - zostaliśmy zaproszeni na to wydarzenie artystyczno-towarzyskie prowadzone przez moderatora. Artystów znamy bo byli już u nas w Klubie oraz występowali w sali teatralnej DK Zacisze.
      25 kwietnia, w ostatnią środę miesiąca o godz. 18,30 w DK Zacisze godzinny spektakl w wykonaniu Mirosławy Krajewskiej. Pani Mirosława obchodzi właśnie w naszym DK 50-lecie swojej pracy artystycznej - dla nas wielki zaszczyt.
      W dalszej części spotkania moderator i klubowicze dzielili się wrażeniami z Międzynarodowego Dnia Teatru w Domu Kultury Zacisze tzw. Zlotu Teatromanów, który odbył się w środę 28 marca oraz innych wydarzeń w Warszawie związanych z tym szczególnym świętem. Moderator podziękował wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w prace przy tym bogatym wieczorze: Agnieszce (foto), Anonimowi Feminie ( scenografia), Wandzie (stoisko z książkami), Adzie (wizaż), Tadeuszowi (auto) i innym.
Wszyscy byli zgodni, że wieczór był wyjątkowo ciekawy. Tadeusz przeczytał nam orędzie do ludzi sceny, które ogłosił John Malkovich, amerykański aktor i reżyser na prośbę UNESCO z okazji Światowego Dnia Teatru.Na Zlocie Teatromanów tekst ten odczytał aktor - Wojciech Stockinger.
       Gościem MKLK 30 marca był Wiesław Stypuła (jego biografię przedstawił moderator), autor książek: „We wszystkie świata strony...Kresy- Syberia – Indie - Świat (Tułacze losy dzieci polskich)” i "W gościnie u „polskiego” maharadży (wspomnienia z pobytu w Osiedlu Dzieci Polskich w Indiach w latach 1942-1946)”.
       Pan Wiesław opowiedział o tragicznych losach dzieci polskich deportowanych w czasie II wojny światowej w głąb Związku Sowieckiego i wspominał pobyt w Osiedlu Dzieci Polskich w Indiach.
       Klubowicze mieli okazję dotknąć żywej historii cudem ocalonych ludzi. Wizyta pana Wiesława , jak też planowana 13.04. wizyta pani Anety Hoffmann wpisują się w nasz główny temat działalności roku 2011/2012: KRESY i losy Kresowiaków.

     Do zobaczenia za 2 tygodnie 13.04 o godz.11 na poświątecznym, bardzo kulturalnym, jajeczku.

       Za tydzień Wielki Piątek - przerwa w pracy Domu Kultury. Czas na refleksję i ciszę a moderator poleca Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Najwyższa marka w muzyce: Krzysztof i Elżbieta Pendereccy - nic dodać nic ująć a wyłącznie - w wielkopostnym skupieniu - słuchać.

Sekretarz Klubu: Wanda Kopczyńska
Moderator: Bogusław Falicki

Notka ze spotkania MKLK 22.06.2012 r.

     Międzyuczelniany Klub Ludzi Kultury im. Franciszka Nowosielskiego zakończył V rok działalności i z tej szczególnej okazji zjechało do nas wyjątkowo liczne grono uczestników oraz artystów zarówno z Warszawy, Kielc, Błonia, Wesołej, Podkowy Leśnej… Spotkanie było również połączone z imieninami naszych klubowiczów: Wandy, Alicji, Janiny, Jana co w efekcie uatrakcyjniło stół słodkościami. Bogumił Wtorkiewicz, poeta i satyryk z Kielc, powiedział o otrzymanych ostatnio laurach poetyckich i przedstawił nagrodzone utwory, a Sławomir Mierzejewski odczytał kupałowe erotyki, choć wszystko odbyło się w południe. Delegacja z Błonia zaprosiła nas na weekendowe wydarzenia kulturalne w miejscowym ośrodku kultury i obiecała stałą współpracę z naszym klubem. Gościliśmy również przedstawicieli polskiego fanklubu Anny German, którzy zaprosili nas na konkurs wokalny jej piosenek. Odbędzie się on w październiku w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Grażyna Kubiszewska, konsultant do spraw żywienia, zaprosiła na swoje letnie warsztaty odchudzania i zdrowego odżywiania. Basia Witkowska, harfistka współpracująca z Filharmonią Narodową, opowiedziała o jej wakacyjnym repertuarze i zaprosiła na najbliższe koncerty, w tym także ze swoim udziałem. Jasia zaś zaprosiła na koncerty Sinfonii
Varsovii w nowej siedzibie na ul. Grochowskiej pod dyrekcją Krzysztofa
Pendereckiego. Ciekawą atrakcją spotkania był bookcrossing. Moderator zebrał od znajomych ponad 300 książek, które klubowicze wybrali na wakacyjne lektury. Prawie wszystkie książki znalazły chętnych - reszta pozostała do wzięcia przez gości DK Zacisze. W części muzycznej wystąpił Mariusz Żółkiewka, znakomity wykonawca muzyki poważnej na gitarze swoim ulubionym instrumencie Niebawem Mariusz Żółkiewka osiągnie poziom wirtuoza lecz na razie wzbrania się przed takim mianem aczkolwiek wielu już tak o nim mówi. Tym razem zagrał nam utwory Paganiniego, Bacha, Mozarta we własnej aranżacji oraz kompozycje własne bo jest także kompozytorem. Jak zwykle po swojej grze zyskał duże uznanie i gromkie brawa. Głównym wydarzeniem merytorycznym spotkania była rozmowa z Karoliną Morelowską, współautorką książki "Trzeba czasem zażartować- alfabet ks. Adama Bonieckiego" (25 minirozmów z ks. Adamem). Publikację wydało „Zwierciadło”; wydawnictwo należące do miesięcznika o tej samej nazwie obchodzącego w 2012 roku 55-lecie. Moderator wygłosił pogląd, że nie jest to pismo wyłącznie dla kobiet jak głosi potoczna opinia, ale dla wszystkich ambitnych czytelników. W tej części Renata Figus-Walaszkowska rodem z Zakopanego przedstawiła biogram, działania twórcze i drogę zakonną ks. Adama Bonieckiego. Karolina Morelowska opowiedziała o genezie powstania książki, okolicznościach, anegdotach, spotkaniach z ks. Adamem Bonieckim w jego krakowskim mieszkaniu i całym procesie twórczym powstawania książki. Publiczność miała do Autorka wiele pytań i na większość odpowiedzi zostały udzielone w stopniu satysfakcjonującym. Uczestnicy nabyli egzemplarze publikacji i zadowoleni dyktowali Autorce treść wpisów do kupionych książek. Chętni otrzymali zaproszenia na wieczór autorski ks. Bonieckiego 1 lipca a wszyscy solenizanci otrzymali od moderatora zaproszenia na spektakl grupy kabaretowej z Komorowa w Teatrze Kamienica w niedzielę 24.06.(Byłem w teatrze 24.06. i wiem że zaproszenia zostały wykorzystane). Frekwencja 22.06. była taka, że zabrakło krzeseł składaków w DK, zabrakło czasu dla chętnych na
prezentacje swoich dokonań oraz zabrakło słodkości co i dobrze bo postanowiliśmy w wakacje poprawić nasze sylwetki. W finale solenizantom zaśpiewaliśmy "Sto lat" (akompaniował na pianinie maestro Aleksander Żukowski - wcielenie twórczego życia w III wieku, ma prawie 90 lat !), a Tadeusz Kowalczyk, nasz klubowicz, zaśpiewał jeszcze od siebie trzy wzruszające piosenki- prezenty.   Przed nami następne V-lecie. W kolejnym roku działalności będzie nam towarzyszyć hasło "Książki nic nie zastąpi". Zapraszam wszystkich chętnych po wakacjach 28.09 (pt.) o godz. 11 na wielką inaugurację drugiego 5-lecia. Później już co tydzień w każdy piątek. Do zobaczenia !
Moderator; Bogusław Falicki 

edukacja kulturalna