Wystawa: Gobeliny Pracowni Tkactwa Artystycznego DK w Podkowie Leśnej

Halina Mikołajczak

Wernisaż: 14 kwietnia 2012
Zakończenie wystawy: 27 kwietnia 2012
Miejsce: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, ul. Lilpopa 18


Burmistrz Miasta Podkowa Leśna Małgorzata Stępień-Przygoda, Dyrektor Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich Alina Witkowska, Dyrektor Domu Kultury „Zacisze” Bożenna Dydek zaprosili mieszkańców Podkowy Leśnej na wystawę gobelinów Pracowni Tkactwa Artystycznego DK Zacisze. Wernisaż otworzył koncert hiszpańskiej muzyki gitarowej w wykonaniu Jana Kasprzyka i zespołu „Gitarerra” w sobotę 14 kwietnia 2012 w ramach Obchodów Dnia Miasta Podkowa Leśna.

Członkowie pracowni tkactwa artystycznego DK ZACISZE:
Pracownia tkactwa artystycznego
Domu Kultury ZACISZE w Warszawie powstała w październiku 1988, a więc istnieje już blisko 24 lata. Inicjatorką jej powołania była Teresa Szczepańska, osoba niezwykle życzliwa i otwarta. Prowadząc przez te lata warsztaty, przekazuje swoją wiedzę, doświadczenie i pasję. Pomaga w wyborze i realizacji kolejnych projektów. Dzięki niej poznajemy arkana sztuki tkackiej, sięgamy po coraz bardziej ambitne tematy.
Dom Kultury ZACISZE na warszawskim Targówku to przystań ludzi z artystyczną duszą. Wspaniałą atmosferę i bardzo dobre warunki pracy zawdzięczamy pani dyrektor ZACISZA Bożennie Dydek, która wspiera nasze pasje i jest zawsze z nami przy organizowaniu wystaw i konkursów. Gobeliny z naszej pracowni brały udział w wielu przeglądach, wystawach i konkursach. Niemal każdy pokaz przynosi splendor w postaci nagród i wyróżnień. W październiku 2010 Instytut Polski i Związek Artystów Plastyków w Mińsku zorganizował wystawę gobelinów z DK Zacisze. Wystawa została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko artystyczne i media Białorusi.
Efektem naszych wieloletnich spotkań w pracowni tkactwa jest około 280 gobelinów o bardzo różnej tematyce i formie. Dla wielu z nas tkactwo stało się pasją, dla wielu lekarstwem na wszelkie smutki dnia codziennego. Przez te wszystkie lata w zajęciach naszej pracowni uczestniczyło około 50 osób wiernych pasji tkania. Obecnie w pracowni jest nas siedemnaścioro. Tkanie gobelinów jest twórczością ogromnie wymagającą, niezbędna jest wyobraźnia i cierpliwość. Tkając gobelin poszukujemy coraz doskonalszej formy, coraz pełniejszego wyrazu. Bywa, że 1m2 gobelinu jest tkany około dwóch lat. Może dlatego to bardzo mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję. Mamy nadzieję, że udzieli się Państwu radość tworzenia, którą niesiemy w sobie. A nasze prace dostarczą pozytywnych wrażeń estetycznych.
 

Warszawa plastyczne młodzież wystawa rękodzieło tkanina edukacja kulturalna czas wolny