Wyjście UTW: Aleksander Gierymski

Wyjście UTW: Aleksander Gierymski

17 kwietnia 2014

"Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zrealizuje wspólnie projekt BRACIA GIERYMSCY, w ramach którego zaprezentowane zostaną dwie wystawy wybitnych polskich artystów: Aleksandra Gierymskiego (w Muzeum Narodowym w Warszawie) i jego starszego brata Maksymiliana Gierymskiego (w Muzeum Narodowym w Krakowie).

Obie wystawy, wzajemnie uzupełniając się, będą wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji na temat twórczości braci Gierymskich i ich roli w rozwoju sztuki polskiej.

W ramach wystawy warszawskiej zaprezentowane zostanie całe zachowane i dostępne oeuvre Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, 66 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 150 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Prace pochodzą z muzeów polskich, dwóch zagranicznych instytucji oraz z wielu kolekcji prywatnych.

Prezentacja twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) przypada na 140-lecie jego śmierci. Fenomen tego cenionego również przez odbiorców europejskich artysty wciąż pozostaje znany wąskiej grupie odbiorców. Zmarły na gruźlicę w wieku niespełna 28 lat Maksymilian był starszym bratem Aleksandra Gierymskiego (1850–1901). Jeszcze w XIX wieku obaj bracia zostali okrzyknięci twórcami nowoczesnej sztuki polskiej."

edukacja kulturalna czas wolny