Wyjazd UTW: Ziemia Łukowska

Wyjazd UTW: Ziemia Łukowska

21 kwietnia 2016

Wspólny wyjazd kulturalno-integracyjny śladami Henryka Sienkiewicza po Ziemi Łukowskiej Wyjazd dla studentów UTW i Przyjaciół DK Zacisze z okazji ogłoszenia roku 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza.

W programie:

Wola Okrzejska 

  • zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza

Miejsce urodzenia i wychowywania Henryka Sienkiewicza, gniazdo rodzinne. Otrzymamy specjalny certyfikat  z okazji  Roku Henryka Sienkiewicza, Będzie możliwość samodzielnego wybijania historycznych monet i zakupu sienkiewiczowskich pamiątek.

  • spacer po zabytkowym parku pamietającym czasy nawet pradziadów Henryka Sienkiewicz. Miejsce przebywania również Joachima Lelewela i Tadeusza Kościuszki.

Okrzeja

  • zwiedzanie kościoła parafialnego pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, ufundowanego przez prababkę pisarza,  miejsce ślubu rodziców pisarza i chrztu przyszłego Noblisty. W podziemiach kościoła spoczywają członkowie rodziny Henryka Sienkiewicza,
  • zwiedzanie grobu matki pisarza na cmentarzu, 
  • wejście na kopiec Henryka Sienkiewicza - usypany przez społeczenstwo polskie w latach 1932-1938, ziemia na kopcu pochodzi z kilku kontynentów, a sam obiekt jest punktem widokowym na strony rodzinne pisarza opisywane w twórczości Noblisty. ( Okrzeja wspomniana jest w "Ogniem i Mieczem".)

Burzec

  • spacer po ukochanym miejscu w stronach rodzinnych pisarza, siedziby Skrzetuskich z "Trylogii", z malowniczymi stawami, nad którymi dzieci Skrzetuskich bawił Zagloba w "Potopie". Miejsce, gdzie tworzył Henryk Sienkiewicz, przesiadując pod legendarna lipa.

Wojcieszków

  • zwiedzenie grobu trzeciej żony pisarza Marii Babskiej i innych członków rodziny Sienkiewicza.
edukacja kulturalna czas wolny