Monodram: Żółty Anioł

Monodram: Żółty Anioł

Rosyjski Teatr Dramatyczny z Tbilisi (Gruzja) 15 października przedstawił interesujący monodram poświęcony poecie i bardowi Aleksandrowi Wertyńskiemu w reżyserii Awtandiła Warsimaszewili i w wykonaniu wspaniałej aktorki Iriny Megwinetuchucesi.

Spektakl poświęcony jest pamięci A. Wertyńskiego. Nadzwyczajność tego projektu ukryta jest w opowieści o życiu zwykłego człowieka, a nie jak byśmy przypuszczali w opowieści o Aleksandrze Wertyńskim, „rosyjskim Pierrocie”, jego losach, twórczości. Tło spektaklu stanowią romanse wielkiego artysty, takie jak: „Dzisiaj ciemny księżyc”, „Twoje palce pachną Londynem”, „Co Ty pleciesz?”, czy „Malutka balerina”. Tytuł monodramu współbrzmi z pieśnią Wertyńskiego „Żółty Anioł”.
„Żółty Anioł” jest monologiem kobiety, poszukiwaniem odpowiedzi na pytania egzystencjonalne: co to jest miłość, szczęście, dobro, zło, łzy czy też śmiech? Co jest życiem lub śmiercią? Czyli pytania, na które staramy się znaleźć odpowiedź. Czasem bez skutku, gubiąc się i odnajdując w potoku życia. Spektakl zawiera mnóstwo alegorii, symboli, znaków.

Organizator: Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie

Partner: Dom Kultury "Zacisze"