Kopciuszek

Kopciuszek

"Kopciuszek"

na podstawie XVII w. bajki Charlesa Perraulta
w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego z Domu Kultury Polskiej w Wilnie

2 czerwca, Sala teatralna Domu Kultury „Zacisze”, ul. Blokowa 1

Reżyseria: Lilia Kiejzik

Tej baśni nikomu nie trzeba przedstawiać. Mimo iż treść jest na tyle znana, że trudno zaskoczyć widza to, zdecydowanie warto wybrać się na przedstawienie. Spektakl dostosowany jest do wymagań młodego widza. Jest pełen humoru, trafnych spostrzeżeń i puent. Grają w nim zarówno dojrzali artyści jak i zupełnie młodzi, stawiający na deskach teatru swe pierwsze, artystyczne kroki.

Premiera spektaklu odbyła się 26 grudnia 2006r.

Polskie Studio Teatralne w Wilnie co roku przygotowuje spektakl dla najmłodszych. Tym razem reżyserka Lilia Kiejzik postanowiła sięgnąć do tradycji. „Kopciuszek” się nie starzeje. Choć wiele dzieci zna tę bajkę, z pewnością nie będą się nudzić. Potwierdza to żywy odbiór, który obserwuję na kolejnych przedstawieniach” – mówi kierowniczka teatru.
Na zainteresowanie młodych odbiorców z pewnością wpływa fakt, że w przedstawieniu grają ich szkolni koledzy i koleżanki. W tytułowej roli „Kopciuszka” występuje 11-letnia Agata Gornatkiewicz – uczennica szkoły im. Jana Pawła II w Wilnie. W roli królewicza zaś – 14-letni Tomek Rudzianiec, również uczeń tej szkoły. Mimo bardzo młodego wieku, oboje są już wieloletnimi aktorami Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Uczniami szkoły im. Jana Pawła II są również inni, nieco starsi, aktorzy biorący udział w przedstawieniu: Jola Aniskiewicz (królowa) oraz Marcin Zoruba (ochmistrz). Pozostali wykonawcy to: Joanna Wilbik (siostra) oraz Agata Karuzel (ptak) – uczennice szkoły im. Wł. Syrokomli w Wilnie, Tomasz Naganowicz (król), Jola Buczyło (dworzanka) i Mirek Matujzo (dworzanin) ze szkoły im. Sz. Konarskiego w Wilnie, a także Edwin Puzanow (dworzanin) – uczeń szkoły średniej w Zujunach.

Ponadto w spektaklu występowali absolwenci tych szkół – Wiktoria Juszko (siostra), Agata Ławrowa (macocha), Grzegorz Jakowicz (dworzanin) oraz Julia Czikilowa (wróżka).
Autorką scenografii jest uczennica szkoły im. Wł. Syrokomli w Wilnie – Patrycja Bluj.
Spektakl został przygotowany w rekordowo krótkim czasie trzech tygodni. Jednak mimo takiego tempa aktorom udało się stworzyć ciekawe kreacje.

Przedstawienie jest przez młodych widzów odbierane bardzo emocjonalnie. Dzieci przeżywają z bohaterami bajki wszystkie dobre i złe chwile, mimo że tak dobrze znają treść. Aż trudno uwierzyć, że „Kopciuszek”, który powstał przecież jeszcze w starożytności, we współczesnym widzu ukształtowanym przez kino akcji, telewizję i gry komputerowe, potrafi wzbudzić tyle emocji.