Akademia Malucha

Dwa niezwykłe dni z interesującymi bohaterami literackich opowieści przeżyły dzieci z Akademii Malucha działającej w Domu Kultury „Zacisze”. Z pewnością były to spotkania rozwijające ich empatię i wyobrażenia o rówieśnikach zamieszkujących różne miejsca na ziemi. A wszystko za sprawą literatury i teatru.

24 listopada dzięki Ambasadzie Szwedzkiej i akcji „Czytam, wiem, tworzę” dzieci poznały przygody „Lotty z ulicy Awanturników”. W przedsięwzięciu wziął udział Emilian Kamiński, użyczając swojego głosu do czytania fragmentów książki. Musimy wspomnieć, że dzieci przez cały miesiąc poznawały literaturę, kulturę, kulinaria i środowisko naturalne Szwecji. Dzięki Lotcie poznały też szwedzkie dzieci, ich rozterki i radości.

Kilka dni później, bo 28 listopada Dom Kultury ‘Zacisze” stał się kolejną stacją-przystankiem dla aktorów z kultowego Teatru „Stacja Szamocie”. Teatr od kilku lat stara się zapoznawać dzieci z różnorodnymi formami teatru lalkowego (lalki tradycyjne, cieniowe, maski, „czarny teatr”, przedmiot).

Snując opowieść o chłopcu zamienionym w jelonka przez czarownicę i jego siostrze, w której zakochuje się bogaty król, aktorzy przedstawili baśń Braci Grimm pt. „Braciszek i siostrzyczka”. Niezwykła opowieść z nietuzinkowymi kukłami wciągnęła dzieci w świat baśni. Był zachwyt i wspaniała zabawa, a po spektaklu rozmowy z aktorami i możliwość obejrzenia z bliska lalek i kukiełek zaprojektowanych specjalnie do tego przedstawienia.