„Deaf life”

Marta Abramczyk

14 listopada 2009 r.

Wyróżnienie za „dotykanie spraw ludzkich”, III Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych „Nova Perspektywa” 

Nagroda m.st. Warszawy za projekt edukacji kulturalnej

 

Film DEAF LIFE jest owocem pracy młodzieży głuchej i słyszącej. Opowiada o dwóch nastolatkach: niesłyszącej Oli i Agnieszce, której pasją jest taniec. Film obala stereotypy i choć jest dziełem amatorskim, pokazuje świat ludzi głuchych i słyszących. DEAF LIFE jest doskonałym pretekstem do podjęcia trudnej rozmowy na temat odmienności.

Oto, co o filmie mówi jego twórczyni – Marta Abramczyk:

Mam 18 lat. Jestem osobą niedosłyszącą (nie słyszę od dziecka), a dzięki aparatom słyszę dźwięki, choć są zniekształcone i dlatego np nie rozumiem mowy.
Całe życie byłam w dwóch światach: dom - słyszących, szkoła - niesłyszących. Widząc, jakie mają problemy ze sobą i ze słyszącymi rówieśnikami, postanowiłam je pokazać, pisząc scenariusz filmowy. Razem z nieformalną grupą „Aktywni to My” przygotowaliśmy projekt „Usłysz nas”, który uzyskał dofinansowanie z programu „Młodzież w działaniu” i umożliwił produkcję filmu.
„Deaf life” pokazuje cząstkę świata niesłyszących i ich relacje ze słyszącymi rówieśnikami. Marzę o tym, żeby słyszący zrozumieli nasze położenie i mieli więcej cierpliwości w kontaktach z nami, a wspólne działania były czymś naturalnym pozbawionym leku z obu stron.
Marta zwierza się:
Tytułowa Ola, która jest taka zagubiona, to ja sprzed dwóch, może trzech lat, kiedy czułam się inna, wyobcowana.
 
 
Marta Abramczyk jest tegoroczną maturzystką – uczy się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego (przy ul. Łuckiej 17/23 w Warszawie). Wcześniej uczyła się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Słyszących nr 15 (przy ul. Zakroczymskiej 6 w Warszawie). Autorka scenariusza Deaf Life chce studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Ma też swoje marzenia, jak: zostanie aktorką, choć uśmiecha się, że marzenie spełniło się już częściowo, gdyż wystąpiła we własnym filmie.
 
Edyta Kolasińska-Bazan
(dziennikarka)
Deaf Life
Scenariusz (oparty na faktach) MARTA ABRAMCZYK
Reżyseria Szymon Manowski
W rolach głównych: MARTA ABRAMCZYK i KINGA POMIAN
Wydawca: Nieformalna grupa „Aktywni to My”
Film zrealizowano w ramach projektu „Usłysz nas” przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej – program „Młodzież w działaniu”.
Partnerem projektu jest Dom Kultury Zacisze w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy


Już teraz możesz obejrzeć film „Deaf life” i zarekomendować go innym: cz. 1, cz. 2, cz. 3, cz. 4, cz. 5.

PATRONAT:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: