Koncert Mistrzów

Koncert Mistrzów

8 kwietnia 2018

Niezwykłe wydarzenie, koncert naszych instruktorów. Muzycy postanowili odkryć przed Państwem swoje drugie muzyczne oblicze, nie tylko jako nauczycieli i wirtuozów, ale także jako kompozytorów i dyrygentów.

W programie utwory m.in.:

  • Stanisława Moniuszki
  • Vivaldiego
  • F. Tarregi
  • J. Kasprzyka
  • J. Greke-Patej
  • i wielu innych.

Wystąpili:

Julia Greke-Patej, sopran. Urodziła się w Daugavpils (Dynaburg) na Łotwie. W mieście tym ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny na Wydziale Muzycznym. Od trzynastego roku życia brała udział w koncertach organizowanych przez Związek Polaków na Łotwie, występowała jako solistka w Daugavpils i Rydze. W 2000 roku rozpoczęła studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krystyny Szostek-Radkowej, które ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Koncertowała w Polsce, Hiszpanii i Łotwie. Swoje życie postanowiła związać z Polską. W roku 2009 wyszła za mąż i wraz z mężem kontynuuje działalność artystyczną, skupiając się na wykonawstwie muzyki religijnej i działalności pedagogicznej. Na co dzień uczy śpiewu i gry na pianinie w Domu Kultury „Zacisze”. Prowadzi także chór przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie.

Jan Kasprzyk, urodzony w 1956 r. w Krakowie. Studiował gitarę w Conservatoire International de Musique w Paryżu w klasie prof. Moretti, które ukończył z medalem. Ponadto studiował kompozycję muzyczną w Ecole Normale de Musique w klasie Jacques’a Casterede’a oraz Jazz w American School of Modern Music w Paryżu.

Przez kilka lat akompaniował artystom lirycznym we Francji, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Wziął udział w nagraniu trzech CD (rosyjskie pieśni ludowe i liturgiczne). Od ukończenia studiów skomponował 2 koncerty na gitarę z orkiestrą, ponad 400 utworów na gitarę solo, duety i tria, 60 piosenek do tekstów Maurice Careme, Mirona Białoszewskiego i własnych.

W 1992 roku napisał „Walkę byków” w trzech częściach na 3 gitary, 2 trąbki, klarnet basowy i kontrabas.
Jako solista wykonuje utwory własne oraz dawnych i współczesnych kompozytorów. W roku 1993 wystąpił w Theatre de la Voix w Paryżu w spektaklu poświęconym muzyce hiszpańskiej (Noce Alhambry).

W ciągu ostatnich lat nagrał 29 płyt CD z utworami własnymi oraz najwybitniejszych kompozytorów.

W roku 2004 nagrał płytę z własnymi kompozycjami opartymi na motywach muzyki hiszpańskiej „Suite Española”.

Barbara Hijewska, dyrygentka zespołu. Przez niektórych nazywana „Panią profesor” lub „Maestrą”. Posiada wykształcenie techniczne, humanistyczne i muzyczne. Z zawodu fototechnik, psycholog psychotronik, muzykolog (UW) i dyrygent (UMFC).

Kobieta o wielu pasjach i zdolnościach, które umiejętnie łączy w swoim życiu.

Współpracę z Oktawianem rozpoczęła będąc na ostatnim roku studiów dyrygenckich. Choć nie planowała wiązać swej kariery muzycznej z prowadzeniem chóru, to właśnie Oktawian był pierwszym zespołem, z którym rozpoczęła stałą współpracę.

Autorka wielu opracowań utworów, które wykonuje zespół.

Miłośniczka instrumentów dętych. Gra na saksofonie w Orkiestrze Reprezentacyjnej SGGW.

Obecnie poza Oktawianem prowadzi jeszcze Orkiestrę Dętą Miasta Ząbki a gościnnie współpracuje również z kilkoma innymi młodzieżowymi orkiestrami dętymi z okolic Warszawy.

W dorobku artystycznym poszczycić się może współpracą m.in. z orkiestrami wojskowymi. Dyrygowała Orkiestrą Wojskową z Warszawy-Wesołej oraz Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (bodaj jako pierwsza kobieta w historii orkiestr wojskowych w Polsce).

Swoje artystyczne zdolności wykorzystuje nie tylko w muzyce. Tworzy grafikę do okładek na płyty, plakatów i folderów.

Z pasji, jaką była dla niej ezoteryka uczyniła swój kolejny zawód. Wykorzystując wiedzę z zakresu m.in. aromaterapii, feng shui, radiestezji, numerologii, radykalnego wybaczania, totalnej biologii i zdrowego żywienia doradza jak wprowadzić do domu dobrą energię oraz jak polepszyć swoje zdrowie i życie.

Kocha czytać książki oraz słuchać bluesa i stary, klasyczny jazz. Ponad to pasjonują ją sporty wodne. Pływa, nurkuje, a ostatnio zasmakowała surfingu i wakeboardu. Ze sportów naziemnych preferuje tenis ziemny, jazdę na rowerze i carver wave oraz taniec, który słychać czyli step amerykański.

RECENZJE: