Lato w mieście: artKOLAŻ wakacyjny

Lato w mieście: artKOLAŻ wakacyjny

1 tydzień: 20-24 sierpnia, 2018

2 tydzień: 27-31 sierpnia, godz. 7.30-16.30

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na kolaż marzeń i wydarzeń. Zaplanowaliśmy dwa tygodnie ciekawych przygód. Warsztaty artystyczne, edukacyjne, ruchowe, taneczne, a przede wszystkim dobra zabawa.

Otwieramy Sierpniową Akademię Sztuki, a w niej bardzo poważne-nie-poważne zajęcia z zakresu sztuki.

W pierwszym tygodniu będziecie mogli zostać studentami Wydziału Rysunku i Malarstwa. Czekają na Was zajęcia w Katedrze jawy i snu czyli wielkoformatowe opowieści senne, w Katedrze portretu – temat: autoportret inaczej, czyli co mówi moje wnętrze, a w Katedrze technik mieszanych zagadnienia frotażu i kolażu. Na Wydziale Historii Sztuki poznacie zażarte żarty ze sztuką. Sięgniemy do dorobku znanych artystów i odkryjemy wiele sekretów, które skrywają dzieła i ich twórcy. Paul Cezanee, Giuseppe Arcimboldo… Brzmi poważnie, ale będzie dużo dobrej, twórczej zabawy. Zaliczycie również zajęcia na Wydziale Architektury – powstaną prototypy budek lęgowych i domków dla miejskich zwierząt. Gotowi na przygody? Odwiedzimy laboratorium, w którym wejdziecie w role Małych Einsteinów i będziecie eksperymentować. Spróbujemy przyjrzeć się zjawiskom nadprzyrodzonym, będziemy bawić się światłem, może pojawią się jakieś małe duchy-strachy? Poznamy zasady siły odśrodkowej tworząc spinery, a w piątek slime party! Każdy zrobi swojego slima, do którego wykorzystamy styropian. Dwa dni spędzicie na programowaniu i zbudujecie proste roboty. Będzie pracowała głowa i ręce. A co z resztą ciała? Żeby je rozruszać Jose wprowadzi Was w klimat Brazylii. Poznacie, czym jest capoeira i wspólnie spróbujemy opanować podstawowe techniki wkomponowane w muzykę i taniec. A w piątek żonglerka, diabolo i trochę kuglarstwa.

W drugim tygodniu poczujecie się jak wakacyjni studenci Wydziału Wzornictwa. W Katedrze zabawek sięgniecie do zabawek ze strychów i piwnic, prostych ale dających wiele przyjemności z zabawy. Macie również zaproszenie na Wydział Rzeźby, by spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Może będzie to rzeźba w kamieniu? A na Wydziale Typografii czekają Was zajęcia w Katedrze plakatu oraz Katedrze liternictwa. Tu zaskoczą Was litery-bajery, a może to Wy zaskoczycie wszystkich wokół? Pojawi się również druk wypukły i eksperymentalny, druk płaski i druk wklęsły. Ciekawe, jakie są między nimi różnice? Żeby się dowiedzieć, trzeba zostać studentami Wydziału Grafiki. I jeszcze zajęcia w Katedrze architektury dla ziemi na Wydziale Architektury. Tu poznacie tajemnice roślin i kwiatów czyli będą to warsztaty florystyczne. Po spotkaniu ze sztuką pora na trochę techniki. Zajęcia z robotyki pozwolą Wam poznać zasady programowania robotów. Eksperymenty w laboratorium Małych Einsteinów dadzą frajdę z własnoręcznie wykonywanych doświadczeń. Stworzycie auta odrzutowe, dowiecie się, dlaczego tak ważne dla zegarów są koła zębate i jak działają mechanizmy obrotowe. A potem trochę o dźwięku czyli fala co z nóg zwala. Będziecie mogli sprawdzić swoją zręczność na warsztatach z żonglerki i ekwilibrystyki. A w Breaking Academy wpadniecie w rytm breakdance, by poznać ten specyficzny i unikatowy taniec z dużą ilością elementów sprawnościowych.

Gotowi na wakacyjną przygodę? Do zobaczenia w sierpniu.

RELACJE:

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Dziś zaczynamy naszą przygodę z artKOLAŻEM wakacyjnym. Otwieramy Sierpniową Akademię Sztuki i rozpoczynamy bardzo poważne-nie-poważne zajęcia z zakresu sztuki. Warsztaty w Katedrze jawy i snu, podczas których malujemy nasz sen, wymyślony sen. Akcja snu rozgrywa się na basenie, tłem jest dno basenu, a cała reszta to zobrazowanie wymyślonej historii. Umorusani farbą i szczęśliwi. Dzisiejszy dzień to również pierwsze spotkanie z capoeirą, na którym poznajemy instrumenty i rytmy brazylijskie. Na warsztatach z robotyki zaczynamy programowanie. Co z tego wyjdzie? 
A na dobry początek naszego „Lata” i pierwszego wspólnego dnia zrobiliśmy gniotka z mąki, żeby nam towarzyszył w najbliższym czasie.

Wtorek, 21 sierpnia 2018

Dziś kontynuowaliśmy naszą przygodę z robotami. Skonstruowane przez nas roboty potrafiły poruszać się do przodu i omijać przeszkody. Nawiązywały też relacje z innymi robotami, ale to już z naszą pomocą. Zajęcia w Sierpniowej Akademii Sztuki pozwoliły nam inaczej spojrzeć na martwą naturę. Co robi artysta, którego nie stać na wynajęcie modela? Obserwuje to, co go otacza i wykorzystuje elementy otoczenia jako swoje modele. Dodatkowo dzisiejszy temat pozwalał pożonglować narysowanymi jabłkami, dzbankami i filiżankami, co ułatwiało kompozycję i pozwalało dostrzec perspektywę. Podoba nam się praca z kolegą lub koleżanką, bo możemy wspólnie tworzyć artystycznie i rozmawiać, i poznawać drugiego człowieka. A Jose pokazał nam kolejne zabawy brazylijskie. Do zobaczenia jutro.

Środa, 22 sierpnia 2018

Kolejny dzień naszej wakacyjnej przygody. W Sierpniowej Akademii Sztuki pojawił się dziś (oczywiście nie sensie dosłownym) Giuseppe Arcimboldo. Włoski malarz, który zasłynął w całej Europie z portretów przedstawiających ludzi w bardzo nietypowy sposób. Postaci, które malował były układankami różnych przedmiotów, na przykład warzyw i owoców. Dziś my jesteśmy takimi artystami i tworzymy owocowo-warzywne portrety. To jest niezła zabawa! A efekt? Zobaczcie sami na wystawie w DK Zacisze. Środa to również dzień spotkania z Małymi Einsteinami. Jakie mechanizmy sprawiają, że działa spinner lub bączek? A jak wspaniale się je maluje farbami, gdy są w fazie obrotu. Szkoda, że podłoga też taka kolorowa… Teraz idziemy na plac zabaw cieszyć się słońcem.

Czwartek, 23 sierpnia 2018

Dziś w Sierpniowej Akademii Sztuki zajmowaliśmy się liternictwem. Poprzez pierwszą literę naszego imienia musimy wyrazić siebie. Jak to zrobić? Trzeba zastanowić się, co nas wyróżnia a potem do pracy. Nasze dzisiejsze eksperymenty z Małymi Einsteinami dotyczyły duchów. Jak powstały legendy o duchach? Czy powstająca mgła może nas przestraszyć? I dlaczego? Niestety dziś już żegnamy się z capoeirą. Tradycyjnie śpiewaliśmy brazylijskie piosenki i powtarzaliśmy kroki. Capoeira jest jak zabawa, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest też sztuką walki, to może być niebezpieczna. Do zobaczenia jutro!

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Dziś rozpoczęliśmy drugi tydzień artKOLAŻU wakacyjnego. Zaczęliśmy od porannego szycia, a potem wystartowaliśmy – w sensie dosłownym – podczas spotkania z Małymi Einsteinami. Poznaliśmy zasady działania siły odrzutowej i wyprodukowaliśmy pojazdy napędzane silnikiem odrzutowym. A wiecie co było tym silnikiem? Balon! I były wyścigi naszych pojazdów. Natomiast w Sierpniowej Akademii Sztuki pracowaliśmy w Katedrze grafiki. Nasze narzędzia nie były jednak bardzo typowe, za to efekty bardzo artystyczne. Zrobiliśmy stemple z kapusty i wykorzystaliśmy je do przygotowania tła obrazu. A następnie namalowaliśmy zwierzę, które nie istnieje. Lubimy być artystami i tak szaleć. Nowością tego sezonu są wakacyjne warsztaty breakdance. Próbujemy swoich sił i sprawdzamy zwinność naszych ciał. Jest nieźle. Jeszcze dwa dni i będziemy prawie-mistrzami.

Wtorek, 28 sierpnia 2018

Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity. Kończyliśmy szycie worków – teraz możemy nosić w nich potrzebne rzeczy, zeszyty, notes na dodatkowe zajęcia lub buty szkolne. To nie było zwykłe szycie. Byliśmy designerami, sami projektowaliśmy rysunek lub napis zdobiący nasz worek i nanosiliśmy go pastelami do malowania tkanin na materiał, a pani utrwalała go żelazkiem. Na zajęcia Małych Einsteinów pani przyniosła pudełka z pizzą i rozbudziła nasze apetyty. Niestety pizzy w nich nie było;(. Pudełka posłużyły nam jako podstawa do mechanizmu pracującego w oparciu o koła zębate. Natomiast podczas zajęć breakdance stawaliśmy na głowie! Uwierzycie? To było wyzwanie. W Sierpniowej Akademii Sztuki byliśmy studentami Wydziału Wzornictwa. W Katedrze zabawek sięgnęliśmy do zabawek naszych rodziców i przygotowaliśmy taką właśnie zabawkę. Trochę inna niż dostępne w sklepie z zabawkami. I wymagająca umiejętności trafiania do celu. To nie takie proste.