Młodzi artyści z Chin na Zaciszu
1 października 2018
Przedstawienie muzyczno-wokalno-taneczne w wykonaniu młodych artystów z Chin. Podczas koncertu publiczność poznała erhu, chiński instrument smyczkowy oraz dizi inaczej bambusowy flet.
Wystąpili:
- Grupa Artystyczna Haiyan 海燕艺术团
- Młodzieżowa Trupa Artystyczna z miasta Zhongshan 青年艺术团
- Młodzieżowa Orkiestra Etniczna z miasta Zhongshan 青年民族乐团
Program:
- Chiński taniec: Szczęśliwa Przekąska (Grupa Artystyczna Haiyan)
- Śpiew solo męski: Hong Yan, “Samodoskonalenie się” (Młodzieżowa Trupa Artystyczna z miasta Zhongshan)
- Utwór muzyki ludowej Miłośnicy księżyca (Młodzieżowa Orkiestra Etniczna z miasta Zhongshan)
- Wokalny występ grupowy: Las to piękny dom (Grupa Artystyczna Haiyan)
- Występ solo na erhu: Wyścigi konne (Młodzieżowa Orkiestra Etniczna z miasta Zhongshan)
- Śpiew solo dziecięcy: Siostra Salang, Arirang Amani (Grupa Artystyczna Haiyan)
- Występ solo na flecie bambusowym (flet chiński): Bat pospiesza konia by szybciej dostarczyć zboża (Młodzieżowa Orkiestra Etniczna z miasta Zhongshan)
- Chiński taniec: Pałeczki (Grupa Artystyczna Haiyan)
Erhu (二胡) – chiński instrument smyczkowy, powstały w VII wieku. W owym czasie popularny był głównie wśród mniejszości narodowych w północno-zachodniej części Chin. Erhu posiada dwie struny i należy do rodziny huqin (胡琴; pinyin: húqín). Barwa dźwięku jest zbliżona do ludzkiego głosu, zaś skala instrumentu wynosi do 3 oktaw. Erhu również nazywane jest „chińskimi skrzypcami”. Jego rola podobna jest do partii skrzypiec w orkiestrze klasycznej. Erhu często używano jako instrumentu akompaniującego w operze. Po 1949 roku rozwijała się bardzo szybko sztuka gry na instrumencie oraz jego techniczne ulepszanie. Erhu jest głównym instrumentem w chińskiej ludowej orkiestrze dętej i smyczkowej. Na Erhu można grać zarówno utwory solowe, jak też używać jej jako instrumentu akompaniującego. Jest bardzo popularny wśród ludności Chin.
Dizi lub bambusowy flet jest jednym z najpopularniejszych tradycyjnych instrumentów w chińskiej muzyce. Chiński flet podobnie jak flety z Zachodu trzyma się poprzecznie. Zazwyczaj jest wyrzeźbiony z jednego kawałka bambusu, a otwór, gdzie wdmuchuje się powietrze, jest wyściełany korkiem.
Relacja na stronach www.plchinese.com
Występ Młodych Artystów w DK Zacisze, www.pol-chin.pl