Koncert dla Ukrainy: Cлава Україні

Zespoły Werchowyna i Wyraj na scenie

20 marca 2022

Koncert dla Ukrainy! Cлава Україні! Dom Kultury Zacisze zorganizował charytatywny koncert Cлава Україні. Na zaciszańskiej scenie wystąpiły Werchowyna i Wyraj, dwa zespoły znane i cenione przez miłośników muzyki etnicznej, które wykonują utwory z terenów Łemkowszczyzny i Ukrainy. Koncert zgromadził 150 osób. Cały dochód z przedsięwzięcia przekazany został na pomoc Uchodźcom z Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia rodzinnego kraju wskutek rosyjskiej agresji.

Koncert na długo zapisze się w historii DK Zacisze. Zespół Werchowyna przygotował dla fanów prawdziwą niespodziankę. Przekazał na licytację płytę winylową Pływut' roky opatrzoną autografami wszystkich członków zespołu. Płyta została wylicytowana za 420 zł, a dochód również zasilił dzisiejszą zbiórkę. Podczas całego koncertu na scenie wyświetlany był napis Cлава Україні. Dziękujemy muzykom i publiczności za otwarte serca, wiele mocnych i poruszających momentów.

Nie zapominajmy pomagać! Jeśli ktoś z Państwa chciałby wspomóc Ukrainę zapraszamy do wpłat na rzecz Domu Ukraińskiego!

Wystąpili:

  • Werchowyna nieprzerwanie śpiewa od 31 lat, choć nieczęsto można ją spotkać na koncertach. Po 5 latach ponownie wystąpi na Zaciszu. W programie tradycyjne pieśni ukraińskie. Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy studentów uczelni warszawskich, związanych ze środowiskiem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Na początku repertuar koncentrował się na pieśniach zasłyszanych podczas górskich wędrówek. Dawno niesłyszane pieśni i melodie łemkowskie, ukraińskie, huculskie ożywały dzięki zapałowi i emocjom młodych wykonawców. Werchowyna była gościem największych w Polsce festiwali muzyki etnicznej począwszy od Łemkowskiej Watry w Żdyni, przez Spotkania Folkowe z Wiejskiego Podwórza w Czeremsze, czy Mikołajki Folkowe w Lublinie. Dzisiejsza Werchowyna koncentruje się na wielogłosowym, białym śpiewie, bez instrumentów, a capella. Od kilku już lat zespół koncertuje niezwykle rzadko, a na ich tradycyjny doroczny koncert w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej przychodzi ponad tysiąc osób. Werchowyna śpiewa już wiele lat, wciąż z tą samą pasją...
  • Wyraj o sobie: Wykonujemy tradycyjne pieśni ukraińskie, rosyjskie i białoruskie, posługując się archaicznymi technikami śpiewaczymi. Mamy w repertuarze pieśni liryczne, obrzędowe, kolędy, psalmy oraz kanty. Szukamy nie tylko poruszających melodii, ważne są dla nas też historie opowiedziane w pieśniach. I te historie, przeniesione tu i teraz, opowiadamy na nowo własnymi głosami. Zespół istnieje od grudnia 2016 roku. Skład zespołu: Andrzej Gołoś, Iwona Goździkowska, Ewa Karasińska, Ewa Mysza Starzyk i Wójciak.
PARTNERZY: