Ferie zimowe: EKSPRES POLARNY

13-17 lutego 2023 (5 dni), poniedziałek-piątek, godz. 7.30-16.30

Opłata: 550 zł / 5 dni / dziecko. Zapisy od 11.01.2023, godz. 10.00. Liczba miejsc ograniczona

Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat na Zimę w mieście pod hasłem EKSPRES POLARNY i 5 dniowy program obejmujący warsztaty w godz. 10.00-15.00 i zajęcia świetlicowe w godz. 7.30-10.00 i 15.00-16.30.

Niezwykła podróż bez wyjazdu? Nie wierzycie? Przekonajcie się sami podczas ferii w Domu Kultury Zacisze, wsiadając do Ekspresu Polarnego. Wsiadając do pociągu odwiedzisz najdalsze miejsca na ziemi, zobaczysz jak wygląda życie w krainie wiecznych lodów, dowiesz się jak w surowych warunkach radzą sobie ludzie i zwierzęta, poznasz smak polarnej wyprawy i zaskoczysz zdobytą wiedzą (wiesz, że niektóre pingwiny, aby zaimponować samicy, zbierają… kamienie?) Każdego dnia ferii zimowych odwiedzimy inne państwo. Animator nie tylko przeprowadzi ciekawe zajęcia, ale również w atrakcyjny sposób przekaże wiedzę o świecie, wykorzystując do tego storytelling. Zajęcia prowadzi Mówiący Kij.

Co Was czeka?

Codziennie Animator-Konduktor wręczy uczestnikom bilet na ekspres, na którym znajdować się będą pierwsze informacje o kraju, który odwiedzimy (takie jak flaga, słowa kojarzące się z danym państwem itp.).

Ekspres zatrzyma się na następujących stacjach:

Norwegia – Witamy w kraju słynącym z fiordów oraz dnia i nocy polarnej. W kraju, gdzie można zobaczyć jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych: zorzę polarną, gdzie Wiking pomacha nam na powitanie, a „w ciemnym lesie” troll obok nas stanie.

Glima i Topa Honk – poznajemy zabawy wikingów Podczas zajęć przywitamy się ze sobą nawzajem w kraju Wikingów i bliżej poznamy podczas zabaw integracyjnych - kto to wiking? - dowiemy się więcej o walecznym i silnym ludzie, wypróbujemy swoją siłę i zręczność podczas rozgrywek i zabaw sprawnościowych.

W krainie trolli – zabawy teatralne, inscenizacje i scenki związane z norweskimi legendami, podszkolimy warsztat aktorski wykonując proste zabawy związane z teatrem – wprawki teatralne, poznamy legendy związane z Norwegią i trollami, przygotujemy krótkie inscenizacje związane z poznanymi legendami lub ułożoną samodzielnie legendą.

Zorza polarna – zabawy plastyczne. Podczas zajęć dowiemy się, co to jest zorza polarna i kiedy można ją obserwować, będziemy podziwiać zorzę podczas multimedialnego pokazu, wykonamy też pracę plastyczną, którą potem zaprezentujemy.

Islandia – Czy słyszałeś, że na Islandii jest dwa razy więcej owiec niż mieszkańców, w lecie przez całą dobę jest jasno, a polskie batony Prince Polo są najpopularniejszymi wafelkami w kraju od 60 lat? A co jeszcze skrywa przed nami ta tajemnicza i piękna wyspa?

Domki mchem pokryte – zabawy twórcze, wykonanie domków z kreatywnych patyczków. Podczas zajęć dowiemy się gdzie i jak mieszkali Islandczycy - wykonamy domki, „stworzymy” wioskę islandzką z najpopularniejszymi zwierzętami wyspy – owcami.

Wielki połów – zabawy zręcznościowo – sprawnościowe, przygotujemy się do wypłynięcia w morze, poznamy podstawowe węzły żeglarskie, wyruszymy na wielki „połów” (przykładowe zabawy: Łowienie ryb, Przerębel, Sieć Rybacka, Przynęta).

Wybuchowe wulkany – małe eksperymenty, czyli wybuchający wulkan Podczas zajęć dowiemy się jak jest zbudowany i co uwalnia wulkan podczas erupcji, wykonamy papierową konstrukcję wulkanu, przeprowadzimy eksperyment „wybuchający wulkan”.

Grenlandia – Witamy w Grenlandii, która jest największą wyspą na Ziemi. Poza tym jest pokryta lądolodem. Czy mieszkają tu ludzie? Czym się zajmują? Zatrzymaj się na tej stacji i przekonaj sam.

W krainie wiecznego lodu – zabawy rytmiczno - ruchowe z bum bum rurkami. Dowiemy się, że rdzenna muzyka grenlandzka pochodzi z głębi serca, poszukamy własnych rytmów z serca i zgrania rytmów - ćwiczenia rytmiczne, zagramy znane melodie, używając bum-bum rurek.

Nasz przyjaciel Anaruk – zabawy twórczo - plastyczne – mini makieta z igloo Podczas zajęć poznamy mieszkańców wyspy i ich codzienne aktywności, wykonamy domki Eskimosów, stworzymy makietę wioski.

Góra Lodowa – zabawy kulinarne, pieczenie i dekorowanie ciasteczek lukrem. Przy okazji dowiemy się, co jedzą Grenlandczycy.

Antarktyda – zatrzymamy się na najmniej przyjaznym dla ludzi kontynencie. Choć znajduje się tam ogromna liczba stacji badawczych, Antarktyda jest najsłabiej zbadanym kontynentem na świecie. Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać w towarzystwie zaledwie trzech osób i 2000 pingwinów?

Rejs na Antarktydę – obserwacja wielorybów, prace kreatywne i twórcze, poznamy największe ssaki wodne, wykonamy pracę plastyczną i przeprowadzimy konkurencje zręcznościowe z balonowymi „harpunami”.

Pingwinek Pik – Pok – zabawy plastyczno - ruchowe, recyklingowe pingwiny. Podczas zajęć poznamy króla Antarktydy – pingwina (jak żyje, mieszka, czym się żywi…), wykonamy pracę plastyczną - pingwina z recyklingowych materiałów, poćwiczymy chód pingwina i inne pingwinie umiejętności.

Stacja Badawcza – proste eksperymenty i doświadczenia. Amundsen-Scott, czyli jakie stacje badawcze znajdują się na Antarktydzie i czym się zajmują, poznamy zachodzące w przyrodzie zjawiska, samodzielnie doświadczając i badając (przykładowe eksperymenty: tęcza na talerzu, rozdzielenie pieprzu i soli, nadmuchiwanie balonów octem i sodą, elektryzowanie).

Warszawa – Wracamy z naszych wojaży do stolicy. Pojedziemy do Teatru Baj, gdzie czekać nas będzie spektakl „Szkoła Marzeń, czyli AKADEMIA PANA KLEKSA” oraz warsztaty teatralne, podczas których zobaczymy różne lalki teatralne. Po wizycie w teatrze wrócimy do Domu Kultury Zacisze, gdzie zjemy obiad i uroczyście zakończymy naszą podróż.

Gotowi na świetną zabawę? To ruszamy!

Dom Kultury “Zacisze” zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Dodatkowo: Istnieje możliwość zamówienia obiadów/zapiekanek/hot dogów itp. w kawiarence DK Zacisze.

Menu Zacisze Cafe:

  • Poniedziałek: Spaghetti Bolognese
  • Wtorek: Pierogi ruskie
  • Środa: Kurczak pieczony z ryżem i surówka z buraków
  • Czwartek: Naleśniki z prażonym jabłkiem i bitą śmietaną
  • Piątek: Pierogi z serem i sosem śmietankowym
Cena 16 zł/ obiad. Płatność w kawiarence minimum z jednodniowym wyprzedzeniem. Wszelkie dodatkowe informacje dostępne pod numer tel. 696 030 281.