Wystawa fotografii: Maciej Walczak. MARATON

Dyrektor przemawiający przez mikrofon

Wernisaż: 17 grudnia 2022

Zakończenie wystawy: 7 lutego 2023

Wernisaż wystawy fotografii Macieja Walczaka. Zdjęcia dokumentują ostatnie dni Jarmarku Europa na Stadionie Dziesięciolecia i jedyny element łączący stare i nowe oblicze Stadionu, czyli socrealistyczną rzeźbę maratończyków.

Stadion Dziesięciolecia pod koniec swojego funkcjonowania stał się wielkim miejskim targowiskiem.

Na przestrzeni 4 lat „umarło stare i powstało nowe”. Decyzja o budowie nowego stadionu w tym miejscu zamknęła targowisko. Zdjęcia pokazują ostatnie dni Jarmarku Europa.

Jedynym elementem łączącym stary Stadion Dziesięciolecia i nowowybudowany w tym miejscu Stadion Narodowy jest socrealistyczna rzeźba maratończyków.

Fotografowana rzeźba maratończyków pokazuje zmiany jakie dokonywały się w trakcie wyburzania starego stadionu i budowy nowego obiektu. Rzeźba jest reliktem tamtych czasów (powstała w 1955 roku).

Zawód fotografa cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Wiele ciekawych ofert można znaleźć w stolicy. Aktualne propozycje pracy dla fotografów w Warszawie zobaczcie na portalu Jooble.

Maciej Walczak urodził się 06.12.1949 roku w Łodzi. Od 1951 mieszka w Warszawie.

Studiował na wydziale historii UW oraz na wydziale realizacji telewizyjnej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 1969 roku praca w TVP. W latach 1981-1985 praca jako operator kamery w telewizji amerykańskiej CBS, w latach 1986 -1990 w telewizji meksykańskiej TELEWISA, w latach 1990-2010 w telewizji niemieckiej ARD.

2010-2015 praca operatorska w Pałacu Prezydenckim, od 2016 praca w TVP.

Autor zdjęć do ok. 40 filmów dokumentalnych, teledysków. Reżyser i operator 5 autorskich filmów dokumentalnych. Interesuje się telewizją, historią i fotografią.