Rok 2022 w liczbach

Grafika złożona z liczb wydarzeń, które odbyły się w DK Zacisze na pomarańczowym tle
Każdy rok to inne wyzwania, ale te same wartości, dążenia i świadoma misja, którą udało nam się stworzyć w roku, w którym DK Zacisze obchodził 55 lat działalności:
Jesteśmy autonomiczną wspólnotą twórców, animatorów i odbiorców kultury. Budujemy relacje między ludźmi, sztuką i naturą. Lokalnie i bez granic, pomagamy rozwijać aspiracje kulturowe i wychodzić naprzeciw wyzwaniom życia w permanentnej zmianie. Szanując tradycję i różnorodność, chcemy poszukiwać nowych ścieżek ku Kulturze i Radości życia. Dajemy przestrzeń do eksperymentu.
 
Podążając za słowami, które nakreślił nasz zespół projektowaliśmy działania, które inspirowały, wzmacniały, były szybką reakcją na ważne i trudne zagadnienia.
 
Początek roku to udział w największej w Warszawie i na Zaciszu zbiórce darów dla Kijowa i Ukrainy, która przerodziła się w długotrwałe zaangażowanie na rzecz Ukrainy. Spotkania Przyjdź do nas/ Приходьте до нас! adresowane do osób zmuszonych opuścić Ukrainę kontynuujemy do dziś i oswajamy z różnorodnością kulturową tworząc chociażby Słownik dobrego sąsiedztwa: www.tiny.pl/wdfb4
 
Poruszenie i ogromny odzew wśród osób wrażliwych na krzywdę wywołał koncert charytatywny Sława Ukrainie! z udziałem zespołów Werchowyna i Wyraj. Był też czas na refleksje i niezwykle trafną diagnozę otaczającej rzeczywistości Piotr Bukartyk.
 
A lokalnie? Każdego dnia snuliśmy Wam opowieść o historiach prawobrzeżnej Warszawy na stronach kalendarza 2022 z ciekawą oprawą graficzną, który promował nasze dwie ścieżki geocachingowe - Geo-Zacisze i Geo-Fabryczny. W połowie roku razem z mieszkańcami i wyjątkowymi artystami wzbogaciliśmy je o 3 animacje poklatkowe w ramach projektu ART-GEO:
- Budowa DK Zacisze: www.tiny.pl/wc83v
- Targówek Fabryczny: www.tiny.pl/wc83k
- Osiedle FSO: www.tiny.pl/wc83s
 
Na zewnątrz i w galerii zaprezentowaliśmy wiele wystaw, wśród których kluczową było malarstwo i grafika Piotra Młodożeńca. Wystawa pozwalała przyjrzeć się bliżej twórczości jednego z najsłynniejszych polskich grafików, którego prace ozdobiły 3 nowo powstałe stacje Metra Zacisze, Kondratowicza i Bródno.
 
Rok 2022 to też liczne nagrody i obecność w mediach. Nasze Kosmiczne Zacisze w ramach Nocy Muzeów zostało nominowane do nagrody Słoneczniki 2022 w 4 kategoriach, jako jedna z perełek wśród inicjatyw warszawskich, a na ekranach telewizorów podziwialiśmy niezwykły występ Pola Deptuła, naszej uczestniczki Studia Piosenki Rozrywkowej, która wygrała Szansę na sukces i w finale w Opolu zaśpiewała utwór „To nie ja” Edyta Górniak.
 
Naszą uwagę zwrócił problem zdrowia psychicznego młodych ludzi. Podjęliśmy go w projekcie HEALTHY CHOICES w ramach programu ERASMUS+ poszukując wspólnie z młodzieżą różnych strategii walki ze stresem i korzyści płynących ze zdrowego stylu życia.
 
Przez cały czas mierzymy się jako instytucja z wyzwaniem jakim jest dostępność dla osoby z różnymi potrzebami. W roku 2022 udało nam się dostosować stronę internetową www.zacisze.waw.pl do standardów WCAG 2.1 oraz zainstalować, w kluczowych dla nas przestrzeniach - w sekretariacie, galerii i sali teatralnej, 3 pętle indukcyjne.
 
Dobre wiadomości związane z przekazaniem dodatkowych środków z Samorządu Mazowsza oraz rozstrzygnięciem przetargu na rozbudowę DK Zacisze napawają nas optymizmem i pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Przyjrzyjcie się naszym działaniom i liczbom. One świadczą o tym, że kultura we współczesnym świecie jest ważna, podobnie jak kreatywne kompetencje, aktywności i rozwój pasji.
 
Dziękujemy uczestnikom, instruktorom, artystom, sąsiadom, partnerom i przyjaciołom!
Spotkajmy się na Zaciszu!