Spotkanie Klubu Zielarskiego UTW: Pachnące i miododajne drzewa

Plakat ze zdjęciem drzewa

20 kwietnia 2023, czwartek, godz. 11.00

Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie Klubu Zielarskiego. Tym razem Maria Kuzak opowie nam o pachnących i miododajnych drzewach, o drzewach i zieleni w nowoczesnym mieście. Poznamy królestwo drzew a historia człowieka.

Otacza nas świat pełen fascynujących roślin, zwykle nieznanych. Wiedza o bogactwie życia form roślinnych pozwala nabrać respektu dla ich możliwości, przywraca należny im szacunek, z jakim pierwotne kultury odnosiły się do wszystkich przejawów istnienia – nasi przodkowie też. Przez tysiąclecia swego istnienia, użyczając swoich składników dla utrzymania życia, podtrzymania zdrowia i pomocy ludziom, uczestniczyły w historii i sztuce ludzi, zawsze obdarzając swym pięknem. Poznając roślinną różnorodność, właściwości możemy docenić je i zaprzyjaźnić się z nimi. Ten zielony świat czeka na ponowne odkrycie i pełne współistnienie na Ziemi. 

W Klubie zielarskim dużo o lasoterapii!
Nikt już chyba nie ma wątpliwości, jak bardzo potrzebujemy uzdrawiającej mocy natury. W Japonii rząd włączył kąpiele leśne do ogólnonarodowego programu zdrowia, a lekarze przepisują pacjentom kąpiele leśne. Odpowiadając w ten sposób na powszechne zjawisko technostresu, czyli przeciążenia wykorzystywanymi technologiami. Terapia lasem może wspierać organizm w wielu dolegliwościach, jak chociażby nadciśnienie lecznicze, depresja, bezsenność, ADHD, czy wypalenie zawodowe.
Waszej uwadze polecamy też sylwoterapię, inaczej terapeutyczne działanie drzew na ludzki organizm. Medycyna ludowa dzieliła drzewa na dobre i złe. Do tych pierwszych zaliczano buk, lipę, brzozę, modrzew, kasztanowiec czy dąb. A topolę czy olchę uznawano za drzewa, które pozbawiają nas energii. Pamiętajmy o tym.
O tych i wielu innych ciekawostkach związanych z lasem i leśnymi darami opowiadała Maria Kuzak. Było też o zdrowotnych napojach, przysmakach i rzeczach wykonanych z roślin.
Już teraz polecamy kolejne spotkanie Klubu Zielarskiego 18 maja 2023, w czwartek, o godz. 11.00 pt. Rośliny jagodowe.
Zapraszamy!