Koncert gitary klasycznej: Spotkanie z gitarą

Czterech nastolatków podczas lekcji gry na gitarze

12.06.2022

Zaprosiliśmy na koncert gitary klasycznej "Spotkanie z gitarą", który stanowił podsumowanie rocznej pracy uczniów szlifujących swoje umiejętności pod bacznym okiem maestra  Jana Kasprzyka. W jego trakcie zaprezentowali się soliści na różnych poziomach zaawansowania, zespół gitarowy “Gitarerra” oraz sam maestro Jan Kasprzyk.

Jan Kasprzyk urodził się w Krakowie, studiował gitarę w Conservatoire International de Musique w Paryżu w klasie prof. Moretti, które ukończył z medalem. Ponadto studiował kompozycję muzyczną w Ecole Normale de Musique w klasie Jacques`a Casterede`a oraz jazz w American School of Modern Music w Paryżu.

Przez kilka lat akompaniował artystom lirycznym we Francji, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Wziął udział w nagraniu trzech płyt CD (rosyjskie pieśni ludowe i liturgiczne) Od ukończenia studiów skomponował 2 koncerty na gitarę z orkiestrą i ponad 300 utworów na gitarę solo.

W 1992 roku napisał „Walkę Byków” w trzech częściach na 3 gitary, 2 trąbki, klarnet basowy i kontrabas. Prócz tego skomponował suitę „Cirque” na flet i gitarę oraz wiele innych utworów kameralnych.

Jako solista wykonuje utwory własne oraz dawnych i współczesnych kompozytorów. W roku 1993 wystąpił w Theatre de la Voix w Paryżu w spektaklu poświęconym muzyce hiszpańskiej (Noce Alhambry).

W 1997 roku powrócił do Warszawy, gdzie prowadzi kursy gitary klasycznej w Domu Kultury „Zacisze”. W 2005 roku założył również zespół gitarowy “Gitarerra”.

W październiku 2008 roku nakładem wydawnictwa “Pani Twardowska” ukazały się drukiem jego 24 Miniatury na gitarę solo. Przez następne lata wydał w tym samym wydawnictwie “Wędrówki z Gitarą”, “Duety Gitarowe”, “Tria na 2 gitary i flet”.

W 2008 roku nagrał płytę “Spotkanie z Gitarą” z zespołem “Gitarerra”, na której znalazły się przeboje muzyki klasycznej w aranżacji na 4 gitary i jego Miniatury na gitarę solo. Wydawcą płyty był Dom Kultury “Zacisze”.

Do roku 2022 nagrał 37 płyt CD z utworami własnymi i najwybitniejszych kompozytorów od XVII do XXI wieku.