W SAMO POŁUDNIE: Spotkanie z fotografią Janusza Gajosa

W SAMO POŁUDNIE: Spotkanie z fotografią Janusza Gajosa

5 listopada 2017

Niedzielny wernisaż to niezwykłe spotkanie z Januszem Gajosem i jego fotografiami. Wybitny aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, pokazał nam się z innej strony. Odkrył mniej znaną część swojej osobowości i talentu. Pasję do fotografowania. Na wystawie zaprezentował portrety, a wśród nich m.in. niezapomniane oblicze Danuty Szaflarskiej. Miejsca bliskie i tu Lasek Bródnowski oraz dalekie. Wystawa czynna do 30 listopada 2017

Janusz Gajos: Wybitny polski aktor teatralny i filmowy. 

Kilkakrotnie stawał do egzaminów do Szkoły Teatralnej w Łodzi i Krakowie. Udało się za czwartym razem. W roku 1961 został studentem wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, którą ukończył w 1965 r.  Jako początkujący aktor zadebiutował w roku 1964 rolą Pietrka w filmie „Panienka z okienka” w reż. Marii Kaniewskiej.

Dużą popularność zdobył rolą Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies“.

W swoim dorobku ma role u najlepszych polskich reżyserów. Stworzył wybitne kreacje filmowe, m.in. w „Milionerze” Sylwestra Szyszko, „Wahadełku“ Filipa Bajona, „Ucieczce z kina Wolność“ Wojciecha Marczewskiego, „Przesłuchaniu“ Ryszarda Bugajskiego, „Żółtym szaliku“ Janusza Morgensterna, „Tam i z powrotem“ Wojciecha Wójcika, „Zemście“ Andrzeja Wajdy, „Jasminum“ Jana Jakuba Kolskiego, „Układzie zamkniętym“ Ryszarda Bugajskiego, „Body-Ciało“  Małgorzaty Szumowskiej.

Zagrał też wiele znaczących ról w Teatrze Telewizji.

Jest kilkakrotnym laureatem Lwów Gdańskich na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Orłów - Polskiej Nagrody Filmowej oraz wielu nagród publiczności.

W 2005 otrzymał „Złote Berło” Fundacji Kultury Polskiej, w 2007 Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“. W roku 2010 za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Na  40. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni w roku 2015 wygrał plebiscyt na Najlepszego Polskiego Aktora Czterdziestolecia.

Od 2003 roku jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Warszawa edukacja wystawa plastyka edukacja kulturalna czas wolny