PrzedNOCka MUZEÓW z WILKONIEM

PrzedNOCka MUZEÓW z WILKONIEM

18 maja 2019

  • Wernisaż wystawy „Wilkoń z rzeźbą na Zaciszu”
  • Warsztaty „Księga Dżungli”

„Wilkoń z rzeźbą na Zaciszu”!

Wystawa obejmuje najnowsze akwarele artysty oraz wybrane rzeźby. Wystawę można oglądać do 17 czerwca 2019

Józef Wilkoń

Malarstwo, Rzeźba, Grafika

Malarz ilustracji. Wielki narrator. Artysta wszechstronny. Rzeźbiarz, scenograf, projektant gobelinów. Autor ilustracji i szaty graficznej do prawie 200 książek wydanych w Polsce i na świecie. Japończycy chcą stworzyć jego muzeum, a Włosi uważają go za jednego z najwybitniejszych ilustratorów.

Od kilkunastu lat tworzy obiekty rzeźbiarskie – zwierzęta, ryby, ptaki. O swej artystycznej ewolucji mówi: „Malowałem tuszem i akwarelą, z gestu. Moją ambicją było uchwycić ruch i charakter zwierzęcia jednym pociągnięciem dużego pędzla. Teraz rolę pędzla spełniają uderzenia siekiery czy pociągnięcia elektrycznej piły – moje zwierzaki są zrobione kilkunastoma ciosami”.

Przyznaje, że chciałby ocalić całą faunę. Od dzieciństwa bliski był mu świat zwierząt. Doskonale poznał ich zwyczaje. Wspomina świat, którego nigdzie potem już nie było. Pastwisko z krową Pyzią, konia Łyska z gospodarstwa dziadków, czy borsuki i lisy z pobliskiego lasku Wygasia. Właśnie takie obrazy inspirowały artystyczną wyobraźnię od samego początku.

Warsztaty „Księga Dżungli”

Podczas warsztatów Józef Wilkoń opowiadał, jak powstaje szkic do rzeźby. Każdy wykonał swoją rzeźbę z kawałka drewna i gałęzi. Mistrz podpowiadał, jak doszukać się w kawałku drewna pierwotnych form i kształtów zwierząt i ptaków.

Uczestnikami warsztatów były duety rodzinne: rodzic i dziecko. 

Warsztaty realizowane w ramach projektów: „Dzieciaki nie płacą” Budżet Partycypacyjny 2019 i Noc Muzeów 2019.

 

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE: