Wyjście UTW: Szwajcaria Chodzieska

Wyjście UTW: Szwajcaria Chodzieska

4 -7 października 2011

 

Studenci UTW i Przyjaciele Domu Kultury „Zacisze” odbyli wspólną wyprawę w Dolinę Noteci do Szamocina.
Gospodarzem był Szamociński Ośrodek Kultury, który specjalnie dla nas przygotował niezwykle ciekawy, bogaty program.

Ponadto zwiedziliśmy m.in. Gniezno: Wzgórze Lecha: Katedra Gnieźnieńska i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz  Biskupin: Muzeum Archeologiczne.

 

Galopem przez Pałuki Wielkopolski


Dziękujemy Pani Dyrektor za wspaniale zorganizowaną wycieczkę integracyjno-artystyczną studentów UTW i zespołu „Zaciszańska Nuta”, za niezapomniane wrażenia z poznania regionu Wielkopolski, ze spotkań z pasjonatami kultury, jak Luba czy P. Kruszyna i Marek i z miejscowymi zespołami. Szczególnie dziękujemy za spotkanie i koncert zespołu „Notecianie”, wielokrotnie zdobywcą nagród. Wielkopolska to region kraju bogaty w kulturę i dobra narodowe.
Wielkie podziękowanie za tak wspaniałe wrażenia przebyte w ogromnym „galopie”.

Bożena i Artur – ZN

Kolejny wspaniały wyjazd, połączony z historią, którą poznajemy od nowa. Piękne krajobrazy i wspaniali ludzie. Prawdziwa uczta duchowa, teatr „Luby” w ciekawej formie.
T. Kowalczyk

Doborowe towarzystwo i atmosfera spotkań z pasjonatami swoich profesji, takich jak: pani Luba, pan Kruszyna, geograf i historyk z Margolina, oraz wielu innych ludzi.
Waldemar Mieleszczuk


Wszystko było aż w nadmiarze - dzień za krótki. Śniadanie, zwiedzanie kolejnych miast i miasteczek, zamków, kościołów, naznaczonych bolesną historią. Po południu spotkania integracyjne w domu kultury i szczególny Teatr pani Luby.
Bez podpisu

Udało się zobaczyć jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jezioro leśne zwane „Morskim Okiem”. Cisza spokój, wokół śpiew ptaków. Wycieczka była udana, co w głównej mierze zawdzięczamy pan Dyrektor i panu Janowi wraz z Zespołem.
Bez podpisu

Było fajnie, duże uznanie dla p. Jana i zespołu oraz kierowcy autokaru. Fajna przygoda.
Zofia Kur

Byłam pierwszy raz. Jestem zachwycona wycieczką, czekam na dalsze propozycje wspólnych wyjazdów. Dziękuję.
Krysia T.

Wyjeżdżałam nie pierwszy raz, jestem pod wielkim wrażeniem wiadomości ,jakie posiadają panowie przewodnicy-pasjonaci. Spotkanie teatralne p. Luby też zapamiętam.
Ogólnie bardzo fajnie, barwnie. Napięty program nie pozwalał się nudzić.

Krystyna

Najbardziej podobały mi się szeregowce wielopokoleniowe w Biskupinie.
Halinka P.

Dziękuję za zorganizowanie tej wycieczki. Bardzo miło spędziłam te kilka dni –w sympatycznym gronie życzliwych osób. Nie znałam tych okolic, szczególnie-Gniezna.
Podpis nieczytelny

Wszystko było: rybki, grzybki, leśne dziadki, tańce i koncerty. Luba nas witała w czapce zawiadowcy w teatrze „na dworcu”, Mały Wawel ze złotą kaplicą Czapskich .Nie wiedzieliśmy, że jedziemy do krainy „siana i kapusty”
Pałuki –dolina Noteci-zachwyciła nas swoim urokiem. Mieszkaliśmy w Szamocinie-w hotelu „U Koziołka „nad jeziorem Siekiera.
Na Rynku przywitał nas burmistrz miasta a potem spotkaliśmy się z Władzami różnych miejscowości. Ten region to kraina 120 wiatraków. Szkoda tylko że ich właścicielami to zachodni sąsiedzi.

 

Wizyta w DK w Lipnej Górze pozostanie na długo w naszej pamięci. Miejscowe zespoły regionalne przygotowały bogaty repertuar muzyki ludowej i pełne humoru scenki teatralne. Mieliśmy okazję zwiedzić rękodzieła utalentowanych mieszkańców, zachwyciła nas ich technika orgiami .Eksponaty te, zakupiliśmy w większości. Mieliśmy okazję obejrzeć obiekt straży pożarnej, która za rok będzie obchodzić 100 rocznicę.
bez podpisu

Dawny ośrodek kultury w Margolinie jest regionalną izbą etnograficzno-historyczną.
Jej zbiory należą do największych w północnej Wielkopolsce. Większość eksponatów została przekazana przez tutejszych mieszkańców i zamieszkałych w Polsce i Europie. Ziemia notecka wydała wiele wybitnych postaci, jak Raczyński, Graff i wielu innych.

bez podpisu

Odczucia uczestników skompletowała Bożena Komorowska.

 

Zapraszamy do lektury artykułu  w „dzienniknowy.pl ” Regionalny Portal Informacyjny z 8 października 2011 r.  z naszej wizyty w Szamocinach http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/20290.dhtml
 

Warszawa poznała Szwajcarię chodzieską


SZAMOCIN. Zrealizowano projekt "Szwajcaria Chodzieska" Domu Kultury "Zacisze" na warszawskim Targówku i Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Program połączony z wizytą studyjno-integracyjną studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przyjaciół Domu Kultury "Zacisze" w naszym regionie obfitował w wiele atrakcji.

Goście wybrali na pobyt Szamocin i okolice, bo uznali że to najpiękniejszy zakątek "Szwajcarii Chodzieskiej". Warszawiacy gościli w naszym regionie w dniach od 4 do 7 października i zamieszkali w malowniczo usytuowanym przy szamocińskiej promenadzie hotelu "U Koziołka". Goście ponadprogramowo zwiedzili również Chodzież. W Margoninie po muzeum regionalnym oprowadził ich Waldemar Janiszewski, o którym podobnie jak o Andrzeju Kruszynie i Lubie Zarembinskiej wyrażali się w samych superlatywach.

Przypomnijmy, gospodarze z SZOK-u zaoferowali zwiedzanie Szamocina z Andrzejem Kruszyną, autorem projektu "Pieszo, rowerem, samochodem po Szamocinie i okolicy", "Spacer Długa Ulicą Umarłych" - czyli śladami Ernsta Tollera, oraz "Pyrczok" czyli regionalne popołudnie w Domu Kultury w Lipiej Górze. W planach było zwiedzanie okolicznych miejscowości oraz wizyta u Luby Zarembińskiej w "Stacji Szamocin". Podczas swojego pobytu goście prezentowali przykłady aktywności twórczej warszawskich seniorów z Targówka m.in. wystąpili z koncertem "Zaciszańska Nuta". Obok warszawiaków mieszkańcy mogli także podziwiać występy dobrze znanych i lubianych zespołów gospodarzy - Notecianie z Lipiej Góry oraz Babie Lato i Pogodna Jesień. Podczas lipiogórskiego spotkania prezentowano lokalne rękodzieło oraz "pyrczok" wg recepty miejscowych gospodyń.

Gości mniej interesowało zwiedzanie klasycznych zabytków czy nawet okolicznych kościołów, może poza wyjątkowo pięknym kościołem w Smogulcu. Zachwyceni byli Notecią. - Ich największe zainteresowanie wzbudzili nasi mieszkańcy, z którymi mogli się spotkać - artyści, zespoły i osobowości oraz to czym się zajmują. Zakupili sporo prac i wytworów rękodzieła, także prace origami. - mówi Henryk Lejba. - Chętnie odwiedzali małe sklepy i cukiernie. Urzekł ich szamocinski Rynek. i ...pompa. Byli radośni, serdeczni, otwarci i spontaniczni. Na ich koncercie w Szamocinskim Domu Kultury była pełna sala. Śpiewali całą duszą i sercem oddając wiernie klimat piosenek i przyśpiewek. Trzeba dodać, że średnia wieku śpiewaków była powyżej 70. Świetnie prezentował się prowadzący grupę urodzony w Kazachstanie akordeonista Jan Czerwiński, który skończył siedemdziesiąt lat. W rewanżu za serdeczna gościnę Szamocinianie i Lipiogórzanie zostali zaproszeni do udziału w festiwalu twórczości seniorów w Warszawie w dniach 28 i 29 stycznia 2012 roku. Zaproszenie zostało oczywiście przyjęte.

Na spotkanie i uroczystą kolację "U Koziołka" kończącą wizytę warszawiaków przybyło ponad 40 członków szamocińskiego Koła Prerii oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gości reprezentowała dyrektor Domu Kultury "Zacisze" w Warszawie pani Bożena Dydek, a gospodarzy dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Henryk Lejba.
Pik


Szwajcaria Chodzieska

To tytuł projektu realizowanego przez Dom Kultury „Zacisze” na Targówku w Warszawie we współpracy z Szamocińskim Ośrodkiem Kultury. Jest to wizyta studyjno-integracyjna studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przyjaciół Domu Kultury „Zacisze”. Goście wybrali na pobyt Szamocin i okolice jako najpiękniejszy zakątek „Szwajcarii Chodzieskiej”. Gościć będą w Szamocinie w dniach od 4 do 7 października br. Zamieszkają w malowniczo usytuowanym przy szamocińskiej promenadzie hotelu „U Koziołka”. Program pobytu przygotowany przez Szamociński Ośrodek Kultury obejmuje właściwie dwa dni tj. 5 i 6 października. Gospodarze zaoferowali zwiedzanie Szamocina z Andrzejem Kruszyną, autorem projektu „Pieszo, rowerem, samochodem po Szamocinie i okolicy”, „Spacer Długa Ulicą Umarłych” – czyli śladami Ernsta Tollera, „Pyrczok”, czyli regionalne popołudnie w Domu Kultury w Lipiej Górze. W programie wizyty jest jeszcze zaplanowane zwiedzanie okolicznych miejscowości oraz wizyta u Luby Zarembińskiej na „Stacji Szamocin”. Goście zaprezentują podczas pobytu twórczość i aktywność artystyczną warszawskich seniorów z Targówka. Zaplanowane są dwa koncerty zespołu „Zaciszańska Nuta” pod kierownictwem pana Jana Czerwińskiego, znakomitego akordeonisty. Koncerty odbędą się: w Lipiej Górze w środę 5 paździwernika br. o godz.15.30, gdzie wystąpią też „Notecianie” z Lipiej Góry oraz „Babie Lato” i „Pogodna Jesień” z Szamocina i w Szamocinie, i w czwartek, 6 października br. o godzina 16.00 w Domu Kultury. Wstęp na koncerty jest wolny. Podczas lipiogórskiego spotkania prezentowane będą: lokalne rękodzieło i „pyrczok” wg miejscowych gospodyń. W czwartkowy wieczór „U Koziołka” o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie integracyjne gospodarzy i gości. Wezmą w nim udział członkowie szamocińskiego koła PZERiI i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gości reprezentować będzie dyrektor Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie pani Bożenna Dydek a gospodarzy dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Henryk Lejba.
Robocze spotkanie, dopinające organizacyjne szczegóły projektu przedstawiciele organizatorów odbyli w niedzielę, 11 września br.


Program zwiedzania Szamocina i okolic z panem Andrzejem Kruszyną


Środa, 5 października 2011 r. godz. 9.00 – 14.00

1. Rynek - miasto, symbole, Tollem, plac targowy
2. Ul. Hallera - sukiennicy i tkacze (ul. Michaliny)
3. Ludwikowiec - Długa Ulica Umarłych, cmentarze
4. Pracza - osada Szamoczino na Pałukach
5. Smolary - najstarsza część miasta;
6. Kościół - parafia pw. NMPWW
7. Ul. Kościelna - wieś pod Szamocinem, spichlerz, „Concordia”
8. Plac Wolności - Nowe Miasto, pomnik, kościół pw. św. Apostołów
9. Dwór - zespół podworski
10. Marianka - wieś pod Szamocinem, J. Siekiera, stadion, Akacjowy Dwór

Od godz. 15.00- 16.00 Jaktorowo - ostoja polskości i Lipia Góra - śluza faszynowa
Od godz. 16.00 popołudnie regionalne w Domu Kultury w Lipiej Górze

 Czwartek, 6 października 2011 r. godz. 9.00 – 14.00

Szwajcaria Chodzieska, Pałuki, Krajna
1. Margonin - kościół św. Wojciecha, izba muzealna, Rynek
2. Margońska Wieś - pałac Skórzewskich, aleja lipowa
3. Smogulec - kościół św. Katarzyny
4. Osiek - skansen
5. Krostkowo - panorama doliny Noteci, kościół
6. Bialośliwie - „na rzekę”, Dolina Noteci
7. Szamocin - Aleja Marcinkowskiego


SZWAJCARIA CHODZIESKA

wizyta integracyjno – artystyczna Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Przyjaciół Domu
Kultury „Zacisze” w Szamocińskim Ośrodku Kultury w dniach 5-6 października 2011r.


Organizator wizyty: Dom Kultury „Zacisze”
03-641 Warszawa , ul. Blokowa 1


Gospodarz wizyty: Szamociński Ośrodek Kultury
64-820 Szamocin, Plac Wolności 10


PROGRAM

5 października (środa) 2011 r.

 • 8.00 - 9.00 śniadanie „U Koziołka”
 • 9.00 - 14.00 zwiedzanie Szamocina z Andrzejem Kruszyną, autorem projektu „Pieszo, rowerem, samochodem po Szamocinie i okolicy” min. „Spacer Długą Ulicą Umarłych” – śladami Ernsta Tollera
 • 14.00 -15.00 obiad „U Koziołka”
 • 15.00 - 16.00 zwiedzanie Jaktorowa- ostoja polskości, Lipia Góra - śluza
 • 16.00 - 19.00 spotkanie w Domu Kultury w Lipiej Górze – Ewa Burzyńska

              - historia i tradycje wsi wg TPLiO – Tadeusz Madecki
              - występ zespołu „Notecianie” z Lipiej Góry – Marcin Mendlik
              - występ zespołu „ Pogodna Jesień” – Maria Zdunek
              - występ zespołu „Babie Lato” – Maria Zdunek
              - występ zespołu „Zaciszańska Nuta” – Jan Czerwiński
             - „pyrczok” i inne przysmaki wg miejscowych gospodyń – Mieczysława Antczak

 • 19.00 - 20.00 kolacja „U Koziołka”

6 października (czwartek) 2011 r.

 •  8.00 - 9.00 śniadanie „U Koziołka”
 • 9.00 - 14.00 zwiedzanie okolic Szamocina z Andrzejem Kruszyną min. Margonin, Smogulec, Krostkowo, Jaktorowo
 • 14.00 - 15.00 obiad „U Koziołka”
 • 16.00 - 17.00 w Domu Kultury w Szamocinie występ zespołu „Zaciszańska Nuta” pod dyrekcją Jana Czerwińskiego
 • 17.30 - 19.00 wizyta u Luby Zarembińskiej na „Stacji Szamocin”
 • 19.00 - kolacja – spotkanie integracyjne z gospodarzami „U Koziołka” z udziałem przedstawicieli koła PZERiI w Szamocinie

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, szczególnie podczas wizyty w Szamocinach.