Grafika i malarstwo – Zuza Zejda i Antoni Fałat

Grafika i malarstwo – Zuza Zejda i Antoni Fałat

Zuzanna ZEJDA Lewandowska i Antoni Fałat

Wernisaż: 16 października 2011
Zakończenie wystawy: 13 listopada 2011

Zobacz katalog!


Wernisaż uświetnił koncert gitarowy „Od baroku do współczesności & kompozycje własne” Jana Kasprzyka.

ANTONI FAŁAT
Urodził się w 1942 roku w Warszawie. Ukończył studia artystyczne na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie uzyskując w 1969 roku dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. A. Kobzdeja. W 1992 roku założył Europejską Akademię Sztuki w Warszawie, której jest rektorem. Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. CBWA „Zachęta” w Warszawie, BWA w Białymstoku, Olsztynie, Płocku oraz poza granicami kraju m.in. w Paryżu, Düsseldorfie, Utrechcie, Hamburgu, Sapporo, Freibourgu, Werden. Pośród wielu nagród artystycznych wymienić należy złoty medal w dziedzinie malarstwa na III Festiwalu Sztuk Plastycznych w 1970 roku i wyróżnienie w 1974 roku na V Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie w CBWA „Zachęta” oraz złoty medal w 1991 roku na ogólnopolskiej wystawie malarstwa „Bielska Jesień”. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, „Zachęty” w Warszawie, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie.
W latach 1992 - 1996 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał „Medal Komisji Edukacji Narodowej” za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. W 2001 roku otrzymał Krzyż Odrodzenia Polski od Prezydenta RP. W czerwcu 2001 roku otrzymał od Marszałka Sejmu RP Dyplom Uznania za odwagę tworzenia wyższej edukacji niepaństwowej.

ZUZANNA LEWANDOWSKA
Twórczość Zuzanny Zejdy Lewandowskiej miałem przyjemność śledzić jeszcze podczas jej studiów. Jej prace - mam na myśli rysunek - są niezwykle interesujące. Od szalenie subtelnych, wyrafinowanych linii do szerokich plam i drapieżnego prowadzenia ręki, co w sumie składa się na emocjonalne, a jednocześnie szalenie świadome decyzje. Zuzanna Lewandowska ukończyła ASP w Poznaniu, Wydział Grafiki. Uprawia sztukę użytkową mając w swoim dorobku około 100 zrealizowanych okładek książkowych. W sytuacji zalewu rynku zagraniczną produkcją jej realizacje jawią się jako wynik tradycji polskiej sztuki użytkowej, plakatu, książki i interesującej ilustracji. Autorka nie tylko nawiązuje do dobrych tradycji, ale w szalenie udany sposób rozszerza język plastyczny, możliwości wyrazu i kontaktu z odbiorcą. Jednak wydaje się, że jej realizacje z cyklu np. „Oazy” są trudne do zdefiniowania i zaszufladkowania, gdyż buduje je z własnych fotografii (postacie ludzkie, roślinność, przedmioty), które są na pograniczu fotografii, kolażu, ilustracji. Jej fotograficzny szkicownik jest szalenie bogaty i unikatowy. Tenże notatnik służy artystce do tworzenia i oczarowywania widza swoim unikalnym obrazem rzeczywistości, światem baśni, światem snu. Ten przepiękny, a momentami groźny obraz wciąga widza, budząc w nim uczucia zachwytu i nostalgii.
prof. Antoni Fałat