W zaciszu sławy

W zaciszu sławy

26 października 2011

 

Goście:
Janusz Golik (wybitny grafik, galeria "van Golik ") - scenografia - mój Jan Paweł II
Film Aliny Czerniakowskiej ( reżyser, dokumentalistka) - o Janie Pawle II
Prof. Robert Piłat - idee filozoficzne Jana Pawła II
Prof. Józef Gębski - reżyser filmowy,
Lidia Szafrańska i Jan Rychner - poezja

Kolejna, II Giełda Inicjatyw i Osobowości... odbyła się 26.10. Zgodnie z telefoniczną zapowiedzią do moderatora kilka minut po 19 przybył do DK ks. proboszcz Andrzej Mazański, by uroczyście rozpocząć kapłańskim słowem wieczór "33 lata po pamiętnym konklawe". Nieduże spóźnienie było spowodowane nowenną, o czym byliśmy uprzedzeni i cierpliwie czekaliśmy.Tym razem sala zapełniała sie powoli acz systematycznie.W chwili rozpoczęcia spotkania były dwa wolne 'składaki'.A i potem jeszcze dojechało parę osób a tez kilkoro po obejrzeniu filmu opuściło salę.W sumie frekwencję oceniam jako bardzo dobrą a w dodatku było wiele osób które do DK Zacisze dotarly po raz pierwszy co można uznać za godną promocję nie tylko "Giełdy.." ale całego DK.
Ks. Andrzej podzielił się z nami swoimi refleksjami po osobistym spotkaniu z papieżem podczas jego pierwszyej wizyty w Polsce jak też i wszystkich lat nauczania Jana Pawła II. Wystąpienie ks. proboszcza stworzyło atmosferę na całe spotkanie, jego powagę ale też bezpośredniość i bliskość.
Moderator zaprezentował prace wybitnego grafika Janusza Golika, które dobrane bardzo trafnie uzupełniały temat i klimat spotkania i tworzyły scenografię tego wieczoru.
W międzyczasie zdążyła dojechać autorka zapowiadanego dokumentalnego filmu o papieżu "Zanim odejdę, proszę was..." – Alina Czerniakowska, która przedstawiła cel, jaki przyświecał jej przy tworzeniu tego dokumentu. Film kończył się pamiętnym obrazem z pogrzebu Jana Pawła II i zamykanej przez wiatr leżącej na papieskiej trumnie księgi. Prowadzący podziękował Alinie Czerniakowskiej za nieodpłatne udostępnienie filmu i podarowanie go dla DK Zacisze. Głośnymi brawami wszyscy przyłączyli się do tych podziękowań.
Następnie pod wokalnym przewodnictwem Alicji Mieszało wszyscy razem odspiewaliśmy “Barkę”. Każdy uczestnik spotkania otrzymał kopię tekstu na pamiątkę spotkania.
Kolejną osobowością wieczoru był znany reżyser filmowy Józef Gębski, który w bardzo sugestywny sposób opowiadał o swoich doświadczeniach podczas pracy przy filmach dokumentalnych dotykających spraw duchowych, tajemnicy, cierpienia, spraw świętych. Mówił o trudnościach, z jakimi spotyka się filmowiec przy pracy z wielkimi postaciami, takimi jak Jan Paweł II.
Następnym mówcą był filozof prof. Robert Piłat, który przybliżył nam w piękny, bo prosty, a jednocześnie głęboki i fascynujący, sposób idee filozoficzne Jana Pawła II. Omówił dorobek naukowy papieża, jego publikacje książkowe sprzed 16.10.1978 roku oraz papieskie encykliki. Prof. Piłat – co chyba rzadkie u filozofów wykładowców – zauroczył słuchaczy. Chciałoby się go słuchać bez końca, lecz było juz późno. Przypomniał nam również znane zdanie papieża skierowane do młodzieży na Westerplatte, uchwycone również w firmie: “Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni od was nie wymagają".
Papieski wieczór zakończył się poezją. Lidia Szafrańska z Anina przeczytała 3 wiersze dedykowane Janowi Pawłowi II. Bogumił Wtorkiewicz, poeta z Kielc, odczytał swój wiersz nagrodzony II nagrodą w Taranto we Włoszech w 1981 r. W tym samym konkursie brał także udział jako poeta Karol Wojtyła, będąc już papieżem. Prezentowano antologię będącą pokłosiem tego konkursu. Grażyna Kowalska mówiła o ogromnym wzruszeniu, jakie towarzyszyło jej w czasie mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II w Rzymie w czerwcu tego roku. Ważne, że była na spotkaniu osoba uczestnicząca w rzymskiej mszy beatyfikacyjnej – to była pointa wieczoru.
Spotkanie, jak sama nazwa cyklu mówi, było prawdziwą giełdą osobowości i inicjatyw artystycznych. Jeszcze po oficjalnym zakończeniu długo trwały rozmowy z udziałem ks. Andrzeja Mazańskiego, Aliny Czerniakowskiej i prof. Roberta Piłata. Dwa dni po tym wieczorze, w piątek, ks.Andrzej Mazański zadzwonił do moderatora z podziękowaniami za zaproszenie za tak wspaniały wieczór i prosił, by jeszcze raz podziękować Pani Alinie Czerniakowskiej i prof. Robertowi Piłatowi. Podziękowania zostały przekazane.
Na kolejną III Giełdę w DK Zacisze zapraszamy 30 listopada (środa) o godz. 18.45. Wieczór poświęcony będzie m. in. kulturze wietnamskiej i francuskiej obecnycm w Warszawie acz nie wylacznie bo zgloszeń mam wiele i znów "będzie się działo" ! Do zobaczenia!

Bogusław Falicki, moderator

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w środę. Kolejne terminy: 30 XI, 14 XII, 11 I.