Malowane wełną

Malowane wełną

Wystawa gobelinów Leny Krzysztofowicz i Beaty Gębki

22 kwietnia - 9 maja

Wystawę otworzył koncert pt. "To Moja Magia" w wykonaniu Magdy Ptaszyńskiej i zespołu.

Życie - jedyny sposób,
Żeby obrastać liśćmi,
Łapiąc oddech na piasku,
Wzlatywać na skrzydłach.

Wisława Szymborska „Notatka”

Tkanie to właśnie łapanie oddechu i wzlatywanie na skrzydłach.
Rozpoczęłyśmy już dawno.
W 1988 r. w Domu Kultury „Zacisze” zaczęła działać sekcja tkactwa artystycznego pod kierunkiem instruktor – Teresy Szczepańskiej i wtedy stawiałyśmy pierwsze kroki.

Potem była długa przerwa i na nowo zaczęłyśmy tkać w 2000r. (tak zdaje się Lenie).

Po powrocie zaczęłyśmy traktować uczestnictwo w zajęciach jako możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości.

Teresa Szczepańska rozwiązywała techniczne problemy naszego szaleństwa.
Tkanie bowiem jest dla nas wyzwaniem przy doborze tematu, wymyśleniem kolorystyki, faktur, a na koniec zaskoczeniem z osiągniętych efektów.

Praca żmudna, wymagająca cierpliwości, o którą tak naprawdę żadna z nas się nie podejrzewała, a jednocześnie dająca relaks i satysfakcję.

Lena Krzysztofowicz – magister ekonomii
Beata Gębka – inżynier budowlany

O pracowni gobelinów:

Prace powstające w pracowni są efektem inspiracji dziełami malarzy, własnych wyobrażeń i pomysłów na tkanie. Czasami są to kopie obrazów odwzorowane w tkaninie, czasami tylko kolor lub nastrój obrazu jest zaczątkiem pomysłu na realizację gobelinu.

Atmosfera panująca w tkackiej pracowni jest od lat nieodmienna. Cieszy przebywanie w gronie osób mających podobne zainteresowania. Nawiązuje tradycją do czasów spotkań w wiejskich chałupach, uprawianiu rzemiosła ludowego, wspólnych rozmowach. To swoiste lekarstwo na wszelkie smutki dnia codziennego.
Tkanie to nie tylko żmudna praca nad przeplataniem nitek. To także możliwość wymiany poglądów, przepisów, doświadczeń i wspomnień.

Na pewno zastanawia Państwa, jak długo powstaje gobelin? Tak naprawdę nie ma ustalonej normy wydajności na wykonanie 1m2 tkaniny. Czas wykonania zależy od stopnia trudności projektu, nastroju autora, grubości wełny.
Wszystkie prace to dzieła unikatowe – bezcenne ze względu na ilość uczuć włożonych w ich wykonanie.

******

Magda Ptaszyńska: wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, w zakresie wokalistyki.

Brała udział w nagraniach płyt i licznych koncertach zespołu SARUEL. Współpracowała z zespołem Filharmonii Łódzkiej „RICERCAR TRIO”, z którym zagrała wiele koncertów promujących płytę w opracowaniu klasyczno - jazzowym Wojciecha Lemańskiego.

Obecnie współpracuje z Marcinem Nowakowskim i przygotowuje własny autorski program muzyczny.
Prowadzi warsztaty wokalne na terenie całej Polski. Organizuje i uczestniczy w koncertach oraz audycjach radiowych. Zasiada również jako członek jury w różnego rodzaju przeglądach i konkursach piosenki.

Skład zespołu:

  • Marcin Urban - instr. klawiszowe
  • Wiktor Tatarek - gitara akustyczna
  • Łukasz Dudewicz - gitara basowa
  • Realizacja koncertu: Tomasz Lipiński

Support:

  • Anna Marciniak z piosenką „Zamiast” z rep. Edyty Geppert
  • Teresa Witanowska z piosenką Ewy Bem „Moje serce to jest muzyk”