Pracownia Mikromodelarstwa „Ułan” po raz pierwszy na imprezie historycznej „Pola Chwały”
28 - 30 września 2012
Uczestnicy naszej Pracowni Mikromodelarstwa „Ułan” po raz pierwszy wzięli udział w imprezie historycznej „Pola Chwały”, która odbyła się w Niepołomicach pod Krakowem. Zorganizowano wspólny wyjazd autokarem dzieci z rodzicami i instruktorami z trzech warszawskich Pracowni Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych.
„Pola Chwały” to coroczna impreza, na którą zjeżdża się mnóstwo pasjonatów historii wojskowej z całej Polski a także z Czech, Słowacji i Niemiec. Rekonstruktorzy zaprezentowali kilka obozów wojskowych z różnych okresów historycznych. Można było porozmawiać z rzymskim legionistą, założyć rycerską zbroję, poznać zwyczaje szlachty polskiej, strzelić z karabinu napoleońskiego, zobaczyć w akcji drugo-wojenne pojazdy. Wszystko to w obozach i na rekonstrukcjach bitewnych odbywających się na terenie Zamku Królewskiego w Niepołomicach.
Dla lubiących gry planszowe zapewnionych było wiele rozgrywek strategicznych, na których w roli dowódcy można było poprowadzić armię francuską przeciw Anglikom w wojnie stuletniej, wcielić się w XVII wiecznego sułtana tureckiego i poprowadzić atak na Rzeczpospolitą w starciu z polską husarią. Dla bardziej wymagających – rola admirała i poprowadzenie floty żaglowców XVIII wieku lub pancerniki i lotniskowce z II wojny światowej, albo jako as myśliwski w podniebnych starciach wylecieć jako zwycięzca na swym dwupłatowcu pierwszo-wojennym.
Z okazji 200-lecia Bitwy pod Borodino, zaprezentowana została po raz pierwszy w Polsce makieta przedstawiająca przebieg bitwy we wrześniu 1812 roku między rosyjską Armią Cara Aleksandra pod dowództwem Michała Kutuzowa a wojskami francuskimi Cesarza Napoleona wraz z wojskami polskimi Księstwa Warszawskiego pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego. Na 10 m2 pojawiło się ponad 3000 figurek ręcznie pomalowanych w skali 1/72 (25mm), piechoty, kawalerii i artylerii.
Autorem i głównym wykonawcą był Michał Bajer – członek i asystent instruktora z Pracowni Mikromodelarstwa „Ułan” przy współudziale młodzieży z pracowni „Ułan” z DK „Zacisze”. Makieta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i podziwem, robiono dużo zdjęć, na wiele pytań przez dwa dni cierpliwie odpowiadał autor, opowiadając o samej bitwie jak i o szczegółach technicznych wykonania makiety.
To, i jeszcze więcej atrakcji, czekało na naszych uczestników na „Polach Chwały”. Mamy nadzieję, że w następnych spotkaniach „Pól Chwały” pracownia „Ułan” będzie mogła zaprezentować swoje prace, czego sobie i uczestnikom serdecznie życzę –
instruktor Jacek Bajer