XVIII Giełda Inicjatyw Artystycznych

XVIII Giełda Inicjatyw Artystycznych

24 kwietnia, środa, godz. 17 45
Wstęp wolny.

 

Motto: DUCERE QUAM SOLLICITAE IUCUNDA OBLIVIA VITAE - Rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk. (Horacy Satyry, ks. II)

W programie: 

  • - Barbara Sułkowska; była tancerka Teatru Wielkiego, słowo na Międzynarodowy Dzień Tańca
  • - Pokaz taneczny członków zespołu jaGUzz
  • - „W światłach Broadwayu” koncert operetkowo – musicalowy: najsłynniejsze arie operetkowe świata.

                TRIO wokalno-instrumentalne w składzie:
                Gabriela Machowska-Kopietz - fortepian
                Katarzyna Kalisz - śpiew (sopran)
                Piotr Kędziorek - śpiew (baryton)
               
Bajeczny i roztańczony świat operetki oraz musicalu. Artyści śpiewem i grą na fortepianie przypomną rozkołysane walce, dziarskie czardasze oraz pełne liryzmu arie i duety miłosne. Nie zabraknie również popularnych utworów z broadwayowskich musicali. Będą to chwile pełne magii i blasku.

  • Przedpremierowy koncert promujący płytę „InBlanco” w wykonaniu barda młodego pokolenia Dariusza Rączki z zespołem Fantasmagoria.

Scenariusz i prowadzenie Bogusław Falicki.

 

"Giełdy Inicjatyw Artystycznych na Zaciszu wciąż rosną w siłę! Ku naszej satyfsfakcji coraz częściej spotykamy się z kompletem na widowni i chęcią dalszej współpracy ze strony naszych artystów, panelistów i gości. Ostatnia giełda (24.04) jest tego dobrym potwierdzeniem. Tego wieczoru zbiegły się dwa wyjątkowe wydarzenia. Chcieliśmy uczcić zbliżający się Międzynarodowy Dzień Baletu, oraz oddać hołd Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata Janowi Karskiemu podczas trwających obchodów 70 rocznicy powstania w getcie warszawskim i otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. W obu tematach udało nam się zrealizować tak wiele, że można tu mówić o dwóch oddzielnych w pełni wartościowych spotkaniach jednego dnia.
Jako pierwszy, głównie ze względów lokalowych (prozaiczny fakt, z którym muszą liczyć się nawet najwięksi), została zrealizowana część artystyczna w sali teatralnej. Jako pierwsza wystąpiła Barbara Sułkowska b. tancerka Teatru Wielkiego, obecnie pedagog w Szkole Baletowej na Moliera. Wygłosiła ona osobiste przesłanie na Święto Baletu. Choć bardziej przyzwyczajona do pracy ciałem, głos jej nie zawiódł, a nas nie zawiodła ogromna wrażliwość właściwa tancerkom, zwłaszcza opowiadającym o miłości swego życia.
Jeśli taniec to i muzyka, a jeśli muzyka to również śpiew. Tak więc jako kolejne wystąpiło trio wokalno-instrumentalne w składzie: Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, Katarzyna Kalisz - śpiew (sopran), oraz Piotr Kędziorek - śpiew (baryton). Wykonali oni koncert operetkowo – musicalowy „W światłach Broadwayu”. W erze niezrozumiałych tekstów i muzyki o dość niskim poziomie skomplikowania miło było wysłuchać klasyków, których wszyscy kochamy we wspaniałym wykonaniu które wszyscy podziwialiśmy
Powracając do tematyki tańca, obejrzeliśmy występ Barbary Lipińskiej, która wykonała autorską etiudę taneczną w technice jazz. Był to jej debiut na scenie teatralnej DK Zacisze. Debiutować w Dniu Świeta Baletu na oczach pedagoga i mistrzyni tańca która obdarowuje póżniej  swoją  książką z ciepłym wpisem to dobry początek..PS: No cóż, kto obejrzał ten obejrzał, niektórzy byli w tym czasie na scenie..:)
Po tym przerywniku tanecznym wróciliśmy do muzyki wokalno-instrumentalnej. Wystąpił, promując swoją nową płytę „InBlanco”, zespół „Fantasmagoria” z niezawodnym Dariuszem Rączką na czele który ma już w DK Zacisze swoje grono fanów. Rozliczne piosenki nie kłamią, ponieważ chłopcy z gitarą faktycznie mają coś w sobie..Nie tylko pasję grania i spiewania lecz i to coś co zostawia publiczność na chwilę zasluchaną i obudzoną na rodzące się piękno.
A czasu jak zawsze nie dośc dlatego szybko zwolniliśmy salę teatralną, by rozpocząć kolejne spotkanie, którego tematem był Jan Karski- emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, prawnik,dyplomata a dziś bohater trzech narodów: polskiego, żydowskiego, amerykańskiego. Okazało się, że los chciał abyśmy mówili o nim dokładnie w 99. rocznicę jego urodzin. W dyskusji panelowej wzięli udział: Maciej Wierzyński; autor książki o Janie Karskim ("Emisariusz.Własnymi słowami"), dominikanin Tomasz Dostatni (współautor książki z Szewachem Weissem 'Dwa światy') , prof.Longin Pastusiak - amerykanista; Marcin Święcicki; Przew.Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, członek parlamentarnej grupy polsko-izraelskiej, Małgorzata Misiuna; małżonka Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata - Władysława Misiuny, Barbara Witkowska współpracująca ze Stow.Rodzina Ponarska, również refleksjami po lekturze książki Macieja Wierzyńskiego nieobecnej Aldony Gaweckiej dzielił się w jej imieniu aktor Stanisław Sparażyński. A w tle towarzyszyły nam cały czas żonkile namalowane przez kilka autorek..Mieliśmy także żonkile żywe - takie które Marek Edelman składal w rocznicę powstania w getcie pod pomnikiem Bohaterów Getta.Dyskusja odblokowała zapewne w wielu z nas lawiny przemyśleń. A oto kilka znich, zapisanych z pozycji młodszego pokolenia budującego dopiero swoje miejsce w społeczeństwie i historii...
Zawsze nachodzi mnie w takich sytuacjach pytanie: A co z nami, młodymi?! Z tymi którzy nigdy nie doświadczyli groźby wojny, okupanta, czy nawet stanu wojennego. Co z nami?
Gdzie jest granica między pamięcią, a zbytnią martyrologią? Dlaczego ja też czuję się w takich sytuacjach winna, że żyję, że się śmieję i że moje życie jest proste.
Nie znam odpowiedzi na te pytania, ale może kiedyś je odnajdę!
Mam nadzieję, że wszyscy je kiedyś odnajdziemy...

A teraz zapraszamy już, na kolejne spotkanie GIA- 15.05 o godzinie 17:45. Tematem spotkania będzie- Szwajcaria i co my właściwie o niej wiemy.
Do zobaczenia!"
Barbara Lipińska; sekretarz Klubu Ludzi Kultury                  Bogusław Falicki; autor scenariusza, moderator