Warsztat dziennikarski "Poszukiwania"
27 czerwca - 25 lipca (czwartek), godz. 18.00-20.00
Miejsce: Domu Kultury "Zacisze", ul. Blokowej 1
Zapisy: info@strefawolnoslowa.pl
Jak znaleźć dobry temat i inspirację do pisania?
Gdzie szukać bohaterów i w jaki sposób z nimi rozmawiać?
Co to jest lead, śródtytuł, wyimek?
I jak wymyślić dobry tytuł?
Nowe warsztaty dziennikarsko-fotograficzne fundacji Strefa WolnoSłowa, prowadzone przez Joannę Szyndler, członkinię fundacji i redaktor naczelną miesięcznika "Podróże", poświecone będą zdobywaniu umiejętności poszukiwania wyjątkowych tematów, ciekawej formy, własnego języka, niezwykłych obrazów w sytuacjach dnia codziennego, a także znajdowaniu miejsc i osób, które mogą
stać się bohaterami reportażu.
Uczestnicy warsztatu zaangażowani zostaną również w tworzenie interaktywnego wydarzenia teatralnego "Rozgubieni", które odbędzie się w przestrzeni miejskiej - na blokowiskach, podwórkach i w parkach warszawskiego Targówka 27 lipca. Start: godz. 18.00, przystanek autobusowy “Myszkowska” (skrzyżowanie ul. Gorzykowskiej i Myszkowskiej).
Po przedstawieniu “Przywiozę tu swoje podwórko” w ramach zeszłorocznego projektu Azyl Warszawa odbywającego się na warszawskim Bródnie, Strefa WolnoSłowa znów wyrusza na poszukiwanie inspiracji w obszarach nieteatralnych, w przestrzeniach miejskich blokowisk, parków, ulic i podwórek. “Rozgubieni” to mozaika przeplatających się ze sobą historii osób zaginionych i ich poszukiwań powstała w wyniku improwizacji i pracy warsztatowej w czasie ostatnich miesięcy. Widzowie staną się uczestnikami interaktywnego spektaklu rozgrywającego się w okolicach Parku Wiecha na warszawskim Targówku, wezmą udział w wyjątkowej eksploracji przestrzeni w poszukiwaniu zaginionych historii i postaci. Publiczność, której przewodnikami w poszukiwaniach będą uczestnicy warsztatów fundacji Strefa WolnoSłowa – Polacy, migranci oraz seniorzy z dzielnicy, stanie się świadkiem opowieści o zaginionych w różnych częściach świata, czasem z przyczyn politycznych, innym razem w wyniku podróży za pracą i lepszym życiem. W spektaklu wykorzystane zostaną prawdziwe historie, teksty i opowieści powstałe w wyniku improwizacji inspirowanych mitem o Demeter i Korze, motywem poszukiwań, odradzania się, jak również innymi tekstami kultury oraz poezją. Warsztat jest częścią projektu "(Nie)widzialne miasta" realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Dzielnicy Targówek Miasta Stołecznego Warszawy.