Mikromodelarstwo

Mikromodelarstwo

19-23 sierpnia 2013

 

Program:

 

O spotkaniach w Pracowni Jace Bajer:

W dniach 19-21 sierpnia uczestnicy Pracowni Mikromodelarstwa wcielili się w rolę dowódców operacji Market Garden (znanej z filmu „O jeden most za daleko”) z lądowaniem 82 i 101 amerykańskiej Dywizji Spadochronowej oraz brytyjskiej 1 Dywizji Spadochronowej wraz z polską Samodzielną Brygadą Spadochronową gen. Sosabowskiego we wrześniu 1944 roku w celu opanowania w Holandii mostów na rzekach Weel i Ren w mieście Arnhem.

Scenariusz bitwy na przygotowanym terenie obejmuje lądowanie amerykańskiej 82 DSpad. przy mostach rzeki Weel w okolicach miasta Nijmegen i lądowanie polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej przy moście w Arnhem dowodzonymi przez uczestnika Piotrka.
Nacierająca wzdłuż drogi brytyjska pancerna Dywizja Gwardii prowadzona przez Michała i Bartka napotkała zniszczony most i zmuszona została do samodzielnej budowy mostu pontonowego.
Jednak przeciwnik – niemiecka piechota i Dywizja Pancerna prowadzona przez Szymona, Filipa i Konrada powstrzymując spadochroniarzy alianckich utrudniała im dotarcie do miasta Arnhem poprzez bezpośredni atak, ostrzeliwując i walcząc w bezpośrednim starciu.

Mimo usilnych starań uczestników przebieg bitwy na makiecie był podobny do bitwy w 1944 roku, gdzie most w Arnhem nie został zdobyty, a polscy spadochroniarze musieli wycofać się.

22 sierpnia w 70 rocznicę największej bitwy pancernej – Bitwy na Łuku Kurskim  (5 lipiec –23 sierpień 1943 roku) uczestnicy rozegrali bój pancerny pod Prohorovką. W 1943 roku do operacji „Cytadela” pod Kurskiem Niemcy zgromadzili ponad 2500 czołgów i dział pancernych. Radzieckie dowództwo przygotowało się do niemieckiego natarcia gromadząc siły pancerne w liczbie ok. 3500 czołgów i przygotowując wiele punktów obronnych.

Na makiecie niemieckie czołgi PzKpfw VI Tiger, średnie czołgi PzKpfw IV wzmocnione działami Ferdinand i Sturmgeschutz  prowadzone przez  Konrada i Filipa zmierzyły się z rosyjskim Korpusem Pancernym z czołgami T-34, KW oraz działami ISU-152 prowadzonymi przez Szymona, Piotrka i Michała.
Niemieckie czołgi świetnie dające sobie radę na dużym dystansie walki, musiały ulec przeważającej przewadze czołgów radzieckich, które z bliskiego dystansu stawały się groźnym i skutecznym przeciwnikiem.

dzieci