Koncert Olgi Mieleszczuk: Między Warszawą a Tel Awiwem
Tanga, ballady, foxtroty, orientalne walce po polsku i hebrajsku
17 listopada 2013
To był klimatyczny koncert. Bez akordeonu, ale za z towarzyszeniem dwóch muzyków: Hadriana Tabęckiego i Wojciecha Pulcyna. Ze wzruszeniem publiczność przyjęła zaskakujące zabrzmienie słynnej kołysanki Henryka Warsa „Ach śpij kochanie” wykonanej po hebrajsku, czy „Ostatniej niedzieli" jako „Ostatni Szabat", śpiewanej w latach 30-tych przez Ben Lewiego, czyli Adama Astona. Były hebrajskie wersje polskich szlagierów, ale również polskie wersje, a właściwie parodie hitów Jidisz. Obok znanych tang międzywojennych żydowskich kompozytorów, pojawiło się izraelskie tango Henryka Golda. Przeboje „alla orientale”, walce „mysterieuse” żydowsko-arabskie foxy z Warszawy i Tel Awiwu. Wszystko w nowych, lekko swingujących aranżacjach, w delikatnym balansie między piosenkami do tańczenia i rozmarzenia.
Skład: Olga Mieleszczuk - wokal, Hadrian Tabęcki - pianino, Wojciech Pulcyn – kontrabas
Koncert towarzyszył wernisażowi wystawy gobelinów pracowni tkactwa artystycznego z DK Zacisze.
Olga Mieleszczuk
Pieśniarka, akordeonistka i badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Motywem przewodnim jest dla niej muzyka żydowska z Polski. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie. Występowała m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Eden-Tamir Center w Jerozolimie, Muzeum Żydowskim w Oslo. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzyki żydowskiej, jak Yiddish Summer w Weimar, Warszawa Singera, Chutzpah! w kanadyjskim Vancouver, Festiwal Jidysz nad Morzem Martwym czy Festiwal Muzyki Żydowskiej w San Francisco. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską w Polsce i Izraelu. Jej autorska płyta „Pieśni Szettla” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i publiczności.
Hadrian Tabęcki
Jest kompozytorem, aranżerem, pianistą z Warszawy. Autorem muzyki do filmów (m.in.: „Lejdis” w reż. Tomasza Koneckiego), przedstawień teatralnych (dla Yidishpil Tel Aviv czy Teatru Żydowskiego Warszawa). Komponuje muzykę do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego, Wiesławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego i innych. Jest twórcą oratorium „Kantata-Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu i innych. Jako pianista współtworzy zespoły Kameleon i Tngata Quintet, ma w swoim dorobku liczne nagrania dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Laureat wielu nagród za twórczość artystyczną (m.in. za muzykę do spektaklu TV „Piękna Pani Sedenman”).
Wojciech Pulcyn
Jeden z najlepszych kontrabasistów jazzowych w Polsce. Ukończył Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie na wydziale jazzowym. Laureat wielu nagród w konkursach muzyki jazzowej. Współpracuje z Teatrem Narodowym, skomponował muzykę dla słynnego spektaklu „Transatlantyk” Teatru Montownia. W tym roku, wraz z pianistą B. Hołownią, wydał płytę z utworami Henryka Warsa jednego z najwybitniejszych kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego.