Wyjście UTW: Centrum Nauki Kopernik. Zapach – niewidzialny kod
2 stycznia 2014
Miejsce: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
„Zapach – niewidzialny kod” to nowa wystawa czasowa Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Francuskiego w Polsce i Goethe-Institut. Wystawa ukazuje historię perfumiarstwa i pozwala się przekonać, że zapach to forma komunikacji.
Ekspozycja podzielona jest na trzy części:
- Ewolucja perfumiarstwa
Barwne historie, anegdoty i specjalnie na potrzeby wystawy odtworzone unikalne zapachy pomogą poznać historię perfumiarstwa i rolę zapachu w kontekście kulturowym i społecznym. - Warsztat perfumiarza: surowce i produkty
Przy niezwykłym stole z olejkami eterycznymi będzie można odkryć różne rodziny zapachowe: drzewne, zwierzęce, korzenne, cytrusowe, kwiatowe. Podobnie wyglądają tzw. Organy, czyli warsztat pracy perfumiarza. - Zapach jako komunikat: zapachowa mapa miasta
To część ekspozycji zaprojektowana przez Sissel Tolaas – biochemiczkę, artystkę, „ekspertkę zapachową”. Jej prace są ekscentryczne, stymulujące dla nosa i wyobraźni, skłaniają do nowego spojrzenia na świat zapachów. Pokazywane były między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Liverpool i Muzeum Narodowym w Pekinie. W Koperniku Sissel Tolaas odkryje możliwości zapachowej analizy miast i potencjał zapachów jako formy komunikacji społecznej.
Kuratorki:
Koncepcja wystawy: Agnieszka Łukasik – znawczyni i pasjonatka zapachów, współzałożycielka jednej z pierwszych polskich perfumerii z niszowymi zapachami.
Historia perfum: Annick Le Guérer – antropolożka i filozofka, specjalistka dziejów zapachów i perfum, badaczka współpracująca z Université de Bourgogne w Dijon.
Kolekcja historyczna: Katarzyna Sosenko – historyk sztuki, właścicielka kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych. Autorka wystawy „Zapach Luksusu” o historii perfum.
Zapachowa mapa miasta: Sissel Tolaas – jedna z najbardziej znanych na świecie artystek zapachowych, prekursorka projektów opartych na analizie molekularnej zapachów.