Wyjazd do Ziemi Ostrowskiej, koncert i wystawa studentów UTW

Wyjazd do Ziemi Ostrowskiej, koncert i wystawa studentów UTW

19 maja, poniedziałek

W programie:

Ostrów Mazowiecka: 

Komorowo:

  • Zwiedzanie Garnizonu Wojskowego (byłej Szkoły  Podchorążych Piechoty, w tym m.in.: pomnik Józefa Piłsudskiego, Aleja powstania listopadowego, Izba Pamięci...
  • Spotkanie integracyjne studentów uniwersytetów trzeciego wieku z Ostrowi Mazowieckiej i DK Zacisze
  • Zwiedzanie Muzeum Ziemi Ostrowskiej

Ostrów Mazowiecka czy Ostrowia Mazowiecka?

Już w autokarze rozpoczęły się dyskusje nt. pochodzenia nazwy miasta:Jedni uważali, przywołując słowa etymologów, że słowo ostrów pochodzi od słowa ostrow - wyspa lub ostrowa oznaczało bór, czyli 60 barci. Inni, że drabinkę przygotowaną z wierzchołka drzewa iglastego, po której bartnik dostawał się do barci, na tak zwany podkur, lub po prostu znamię, którym bartnicy oznaczali swe barcie.

Jak wygląda herb miasta mogliśmy przekonać się już podczas wizyty w Urzędzie Miasta Ostrowi Mazowieckiej. W imieniu Burmistrza przywitała nas i ugościła pani Danuta Janusz  Pierwszy Zastępca Burmistrza. Mieliśmy okazję zobaczyć wystawę pana Mariusza Kuleszy pt. „Fotografia dobra na wszystko”. Następnie wspólnie z panem dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Jackiem Kalinowskim i panią Hanną Sasinowską - koordynatorką ostrowskiego UTW obejrzeliśmy wystawę pt. „Odgłosy lata” przygotowaną przez uczestniczki warsztatów plastycznych z naszego UTW i wystawę MDK pt. „Ona”. 

Na prezentacje naszych malarek i koncert pt. „A potok mknie i mknie”  w wykonaniu zespołu wokalno-estradowego „Zaciszańska Nuta” i Męskiego Zespołu Wokalnego „Żurawie” przeszliśmy do miejskiego kina. Czekali już tam na nas studenci Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie.

 Kolejnym punktem wizyty na Ziemi Ostrowskiej było zwiedzanie Garnizonu Wojskowego w Komorowie (byłej Szkoły  Podchorążych Piechoty), drukarni, gdzie powstają mapy wojskowe, Izby Pamięci. Dziękujemy panom oficerom za interesujące oprowadzanie.

Wspólnie z panem Ryszardem Ejchelkrautem, który urodził się w 1924 roku, w rodzinie wojskowej, mieszkającej w Koszarach Szkoły Podchorążych Piechoty w latach 1926- 1939, autorem publikacji „Ostrów Mazowiecka i okolice - ocalić od zapomnienia”, prezesem Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Ostrowskiej, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Pan Ryszard był inicjatorem odbudowy tego pomnika.

Następnie przeszliśmy razem Aleją Powstania Listopadowego. Dziękujemy panu Ryszardowi za wspaniałą lekcję historii.

Po takiej dawce wiedzy historycznej przyszedł czas na spotkanie z naszymi gospodarzami - studentami UTW. Przy herbacie, kawie i pysznych ciasteczkach mogliśmy porozmawiać o naszym życiu studenckim, wakacyjnych planach, koncertach.

Kolejny punkt programu to Muzeum Ziemi Ostrowskiej. Działa dopiero 5 miesięcy. Powstało z inicjatywy pasjonatów historii pod przewodnictwem pana Andrzeja Mierzwińskiego. Jest to prywatne muzeum, mieści się w zabytkowym budynku starego Spichlerza, obecnie również budynku hotelowym i restauracyjnym.  

Swoją pasją i niezwykłą wiedzą podzielił się z nami pan Andrzej Mierzwiński, który o historii miasta i okolic wie wszystko, a słucha się jego opowieści jak bajkę lub legendę. Zgromadzone w muzeum eksponaty i pamiątki związane są z historią jednostek wojskowych stacjonujących na Ziemi Ostrowskiej.

Po obiedzie w restauracji - muzeum, zwiedzanie zakończyliśmy przed Kościołem Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

Ze śpiewem na ustach wracaliśmy do Warszawy.
 

 

 

 

edukacja kulturalna