Dzień Dziecka z rumuńską bajką
2 czerwca 2014
Dzieci z Akademii Malucha i nie tylko wzięły udział w Dniu Dziecka organizowanym przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie. Całkowicie pochłonęła ich opowieść Michała Malinowskiego wzbogacana brzmieniem magicznego instrumentu. Z wielkim entuzjazmem dzieci budowały bajkowy świat z drewnianych klocków. Powstały intrygujące budowle i zwierzęta. Miłym akcentem dla przedstawicieli Rumuńskiego Instytutu Kultury i Michała Malinowskiego było podziękowanie w języku migowym przygotowane przez Akademię Malucha.
W programie:
- Sakiewka z dwoma dukatami – opowiada Michał Malinowski z Muzeum Opowiadaczy w Konstancinie
- Budowanie bajkowego świata
- Pokaz bajek animowanych z serii „Miaunel i Bălănel”.
W roku 1974 w rumuńskiej telewizji pojawił się krótki film „Magiczne bąbelki” Zaharia Buzea, który dał początek serii „Miaunel i Bălănel”. Bajka opowiada o przyjaźni między psem i kotem. Szczeniak Bălănel i kotek Miaunel przyszli na świat, nie wiedząc, że z natury powinni się kłócić. Tymczasem żyją w zgodzie, co więcej, są najlepszymi przyjaciółmi i wspólnie przeżywają wiele przygód. Historia przyjaźni między tymi dwoma zwierzakami spodobała się dziecięcej publiczności tak bardzo, że do 1982 roku powstało aż 60 odcinków tej serii.
Michał Malinowski jest profesjonalnym opowiadaczem bajek. Oprócz tego jest pedagogiem, pisarzem artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii. Michał Malinowski organizuje liczne spotkania, warsztaty, festiwale sztuki opowiadania. Prowadzi także rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2014 roku został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury.
Występuje na wielu światowych festiwalach sztuki opowiadania od Kanady, Hiszpanii, Francji po Iran i Indie. Jego klientami animacji dla dzieci są liczne przedszkola, szkoły, biblioteki, domy kultury jak również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasady i Instytuty Polskie, W tym roku uczestniczył ponownie w Pikniku Prezydenckim w Łazienkach oraz animowaniu Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera. Program bajkowych przedstawień związany jest z prezentacją bajek i mądrości z najróżniejszych stron świata. Oprócz tego prowadzi animacje z klockami MuBaBaO i warsztaty kreatywnej pracy z bajką.