Studenci UTW Zacisze z muzyczną wizytą na Litwie

Studenci UTW Zacisze z muzyczną wizytą na Litwie

Wyjazd kulturalno-integracyjny studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze”

Wyjazd: 17-19 października 2014 

Na specjalne zaproszenie Ony Sakalauskiene - prezesa UTW w Mariampolu, instruktorki zespołu wokalnego Gija z Litwy studenci UTW Zacisze odbyli podróż do Mariampola, by wystąpić z zespołami folklorystycznymi z Litwy, Łotwy, Danii, Niemiec i Polski na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folklorystycznej Seniorów. Organizatorem Festiwalu był UTW w Mariampolu i zespół folklorystyczny „Senapile”.

Program wyjazdu obejmował:

Mariampol:

  • Udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folklorystycznej Seniorów  "Oczekujemy my wasz goście" w Mariampolu  na Litwie, miejsce: Centrum Kultury w Mariampolu.
  • Wieczór integracyjno- kulturalny z udziałem uczestników festiwal
  • Zwiedzanie  Mariampola

Sejny i okolice:

Więcej o wizycie w Sejnach

      Grabarka:

  •  Zwiedzanie Monasteru Świętych Marty i Marii na Świętej Górze w Grabarce.

Festiwal Muzyki Folklorystycznej Seniorów w Mariampolu na mapie kulturalnej Litwy należy do znaczących i prestiżowych. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali seniorzy z Danii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Polski, w tym nasz zespół folklorystyczny "Zacisze", w którego skład wchodzą członkowie  zespołu „Zaciszańska Nuta” i „Żurawie”. Zespół wykonał piosenki folklory warszawskiego, tj. „Chodź na Pragę”, „Tango andrusowskie”, „Poleczka ludowa”, „Bal na Gnojnej” i  ukraińskie „Nese Hala wodu”, „Czom ty Ne pryszoł”, „Tyż mene pidmanuła”, „Wyprzęgajcie chłopcy konie”.

Ačiū – Dziękujemy

Dziękujemy  pani  Onute Sakalauskiene-  prezes UTW w Mariampolu  za wspaniały Festiwal Muzyki Folklorystycznej Seniorów, w którym mogliśmy wystąpić i zaprezentować  nasz folklor warszawski.

Dziękujemy naszym litewskim opiekunom - studentom UTW  w Mariampolu Algimantar Szpuczis i Neringa Spucziene, członkom zespołu folklorystycznego „Senapile”  za serdeczne, przyjacielskie przyjęcie.

Dziękujemy studentom UTW w Sejnach za gorące przyjęcie. Zapamiętamy Wasze  przepyszne wypieki,  wspólne śpiewy i tańce.

Ostatnim punktem programu było wejście na Świętą Górę Grabarkę i pozostawienie naszego krzyża.

Schodząc z góry nabraliśmy dla naszych bliskich wody z cudownego źródełka przy pobliskim strumyku, gdzie pielgrzymi zatrzymują się, aby obmyć zmoczonymi chusteczkami twarz i bolące miejsca. Mokre chusteczki pozostawiają na ziemi przy strumieniu lub zawieszają na gałęziach drzew, co symbolizuje pozostawione choroby i troski.

edukacja kulturalna