Voluntheatre

Voluntheatre

Termin projektu: 1 marca-28 września 2015
Termin wymiany międzynarodowej: 2-12 maja 2015
Miejsce: Kraków
Liczba uczestników: 26  
Lider Projektu: Dom Kultury Zacisze (Warszawa, Polska)
Partner: Związek Polaków w Rumunii (Suczawa, Rumunia), Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, ​Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. ​

Patronat honorowy: Ambasada Rumunii w RP

Zobacz: fan page Voluntheatre, artykuł na stronie FRSE


Czym jest animacja teatralna? Jak ją wykorzystać do integracji wielokulturowych środowisk? Odpowiedzi na te pytania szukała młodzież podczas polsko-rumuńskiej wymiany w Krakowie zainicjowanej przez wolontariuszy z XIII LO im. Lisa-Kuli.

W projekcie „Voluntheatre” wzięła udział młodzież z Warszawy i Suczawy. Krakowskie warsztaty "Ciało w akcji", "Sztuka cienia", "Coś z niczego", czy "Powiedz to!" były pretekstem do podjęcia dialogu, wspólnych działań, pracy w grupach, co miało w konsekwencji pobudzić i wyzwolić kreatywność i przedsiębiorczość młodzieży. W rezultacie przygotował przewodnik po animacji teatralnej, który będzie mógł być wykorzystywany przez każdą osobę, która potrzebuje wsparcia w pracy z grupą.

W 2014 roku dofinansowanie z Programu Erasmus+ uzyskało 418 z 906 złożonych projektów wymian młodzieżowych. W Raporcie Fundacji Rozwoju Systemy Edukacji Voluntheatre został przedstawiony jako przykład dobrych praktyk. To wyróżnienie spotkało zaledwie trzy młodzieżowe wymiany!!                                                                                                                                              

Luty 2015
Zaczynamy! Mimo, że oficjalnie z projektem wystartujemy 1 marca, już teraz zaczynamy przygotowania do wymiany teatralnej. Dnia 19 lutego spotkaliśmy się w Domu Kultury „Zacisze”, aby zaplanować kolejne kroki. Następne spotkanie już 24 marca. Tymczasem codziennie komunikujemy przez tajną grupę na FB.
W lutym odbyły się także trzy wirtualne seminaria, czyli webinaria organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Tzw. „Agenci”, czyli pracownicy Narodowej Agencji wprowadzili nas w świat umowy dotacyjnej, Mobility Tool oraz zagadnień finansowych.

Marzec 2015
Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie oraz Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

24 marca spotkaliśmy się ponownie całą grupą. Na jedno popołudnie przenieśliśmy przygotowania do projektu z FB do  XIII LO na ul. Oszmiańskiej. Oprócz omawiania kwestii organizacyjnych (na naszej liście rzeczy do zabrania pojawiły się m.in. tyczki bambusowe i piłeczki do żonglerki) zastanawialiśmy się także jak upowszechniać informacje o projekcie i jego rezultatach po powrocie z wymiany. Jednym z pomysłów było zorganizowanie przedstawienia teatralnego w Domu Kultury "Zacisze".

Kwiecień 2015
O tym dlaczego Rumunia jest "łacińską wyspą we wschodniej Europie" mogliśmy się przekonać na specjalnie dla nas zorganizowanych warsztatach językowych. Dowiedzieliśmy się jak czyta się litery, które nie występują w polskim alfabecie, a następnie odszyfrowaliśmy przygotowane mini dialogi. Okazało się, że znając francuski, hiszpański, włoski czy łacinę nie jest to takie trudne!

Ne vedem la Cracovia! Salutări din Varșovia

Za warsztaty dziękujemy Rumuńskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie!

Maj 2015

Dzień:
1. Szok poznania
Pierwszy dzień w Krakowie za nami! W grach mających na celu przełamanie barier, integrację i oswojenie się w nowym miejscu i roli więcej było śmiechu niż powagi. Po dzisiejszych warsztatach mamy już kilka pomysłów do przewodnika animacji teatralnej.

2. Ja, Ty, Oni                                                                      
Jak się poznać przy okazji dobrze się bawiąc? Dziś drugi dzień gier i zabaw integracyjnych, które testowaliśmy na sobie. Poznając się, przełamywaliśmy własne uprzedzenia i ograniczenia, a finalnie stworzyliśmy jeden zespół. Bez wzajemnego zaufania nie udałoby nam się wykonać niektórych zadań.
A na zakończenie dnia poszliśmy przywitać się ze smokiem wawelskim.

3. Ciało w akcji                                         
Czy ciało może posłużyć jako instrument? Dziś przekonaliśmy się, że tak! Bawiliśmy się ciałem, ruchem oraz wszystkim tym co mieliśmy pod ręką. Stworzyliśmy krótkie muzyczne etiudy, które będziemy jeszcze dopracowywać. Po dzisiejszym dniu jesteśmy bardziej świadomi muzyczności swojego ciała i ciała w ogóle. Wchodząc w świat pantomimy przekonaliśmy się jak ważny jest każdy, pojedynczy gest, to że każdy ruch ma znaczenia, a także to, że gestami równie dobrze można się komunikować z innymi co słowami.  

4. Powiedz to - razem!                              
Powiedz to! a właściwie wyśpiewaj. Podzieleni na cztery głosy uczyliśmy się dziś śpiewać w harmonii starą, prawosławną pieśń religijną. Poza pracą na własnym głosem integrowaliśmy się biorąc udział w grach i zabawach, które znajdą się w przewodniku.
A wieczorem czekała na nas niespodzianka przygotowana przez grupę z Rumunii. Rumuńskie przysmaki, tańce i śpiewy sprawiły, że na moment znaleźliśmy się na Bukowinie.

5. Lala w teatrze                          
Gościliśmy dziś w Teatrze Groteska. Jest to jedna najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Na warsztatach prowadzonych przez teatralnego scenografa dowiedzieliśmy się jak zrobić kukłę z papieru, elementy scenografii i kostiumy. A to wszystko mając do dyspozycji szary papier, folię, klej i taśmę. Pani Ala zdradziła również kilka trików na szybkie i efektowne zmiany scenografii podczas przedstawienia.                         

6. Creative drama i zabawy światłem
Dzisiaj pracowaliśmy na scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury. Doskonaliliśmy umiejętność współpracy w zespole i uczyliśmy się komunikować za pomocą sygnałów płynących z naszego ciała. Przygotowując się do pracy z cieniem, stworzyliśmy etiudy, podczas których wykorzystaliśmy zdobyte w ostatnich dniach umiejętności. Wieczorem bawiliśmy się w malowanie światłem. Zobaczcie, jaki efekt można uzyskać wydłużając czas naświetlania..                                 

7. Teatr od kuchni                                     
Czy wiecie, że w teatrach używa się żelaznej kurtyny, żeby chronić poszczególne części budynku w razie pożaru? A może chcielibyście dowiedzieć się, co robiła Sharon Stone w garderobie Ludwika Solskiego? Jeśli tak, musicie koniecznie pójść w nasze ślady i zwiedzić zabytkowy budynek Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Tak jak my poznacie wiele anegdot związanych z tym miejscem, wejdziecie za kulisy, zobaczycie garderoby i inne zakamarki nie zawsze dostępne dla widzów przychodzących na spektakl.

8. Zaczarować przestrzeń i zrobić coś z niczego                   
Czy można zrobić coś z niczego? Pewnie, że tak! Dziś się o tym przekonaliśmy. Rano powstały kolorowe kukły z papieru, a popołudniu niesamowite kreacje. Mając do dyspozycji szary papier, taśmę i krepinę przemieniliśmy naszych kolegów w baśniowe postacie.                                     

9. Sztuka cienia
Ciało, cień, obraz były głównym tematem naszych dzisiejszych warsztatów. Za pomocą projektora i prześcieradła stworzyliśmy grę cieni. Aby było ciekawiej dołączyliśmy obraz z komputera. Jednak największe zaskoczenie i niesamowite efekty dało użycie fraktali.
Tego dnia byliśmy także na Mszy w Katedrze Wawelskiej. Przy okazji zwiedziliśmy krypty królewskie i dzwonnicę z Dzwonem Zygmunta.

10. Przewodnik po animacji teatralnej
Dziś wielki finał. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury połączyliśmy w jednym przedstawieniu różne elementy takie jak gry integracyjne, scenki dramowe, czy ćwiczenia relaksacyjne. W zarejestrowanym materiale pokazujemy, czego nauczyliśmy się przez 10 dni wymiany. Nagranie a także opisy gier, zabaw, ćwiczeń i warsztatów znajdziecie w przewodniku po animacji teatralnej, który dla Was przygotowujemy.

11. Ewaluacja
Ostatni dzień w Krakowie to czas podsumowania. Czego się nauczyliśmy, co dała nam wymiana doświadczeń i co my daliśmy innym. Zastanawialiśmy się co zabierzemy ze sobą do domu, a czemu pozwolimy odlecieć. Na mapie pogody, która odzwierciedlała nasze nastroje, zagościły głównie słoneczka! Tuż przed wyjazdem do Suczawy i Warszawy, każdy z nas otrzymał certyfikat Youthpass potwierdzający nasz udział w wymianie i zdobyte umiejętności.

Po powrocie do domu….

When I got home, I told my parents about how great this exchange was. It took me almost 2 hours to tell them about some of the events from Krakow. It was amazing!
We worked a lot, we had fun, we built strong friendships and last, but not least, we learned from this experience. Most importantly, I learned that this is not the end, but the beginning of a beautiful friendship. Life can get very difficult sometimes, and hearts are broken. But it goes on - and if life goes on, it must be lived until it's ripped from you or you surrender it. The time I spent in Krakow makes an amazing chapter in my life, one I could never forget it.
I would like to thank everybody that participated in this great youth exchange: Kasia who made everything possible, our teachers who took care of us, Piotr for every single activity, and obviously, to both the Polish and the Romanian group.
Bianca

Thank you guys for these awesome 10 days <3  It was a pleasure to meet you and create something special and unforgettable   We all learned something from each other. I miss all of you so much <3 I hope we will see ourselves again  <3 LOVE YOU GUYS !!
Sebastian

Miss you all..
Agnesca

Big thanks to everyone that we made out through this project with such an amazing and magnificent memories. Ima gonna have all of u deep deep in my heart till the end of the world. big congrats and thanks to everyone! stay great friends !!!
Paweł

Wrzesień 2015

W poniedziałek 28 września 2015 o godz. 18.00 zapraszamy do DK Zacisze na podsumowanie i oficjalne zakończenie projektu Voluntheatre oraz spektakl teatralny. Grupa teatralna Punkt  przedstawi "Fausta" na podstawie dramatu J.W. Goethego. Scenariusz i reżyseria: p. Dorota Gołaszewska, muzyka: Adam Gołaszewski. 

Po przedstawieniu będzie można otrzymać polsko-rumuńską publikację pt. "Narzędziownik animatora", przygotowany przez uczestników projektu "Voluntheatre".

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Erasmus+".

RECENZJE:

 

PATRONAT:

 

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: