Warszawski Tydzień Seniora

Warszawski Tydzień Seniora

27 września- 4 października 2015

Warszawski Tydzień Seniora organizowany jest co roku na przełomie września i października z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Od niedzieli 27 września aż do 4 październikaSeniorzy będą mogli uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, wycieczkach, seansach filmowych i wystawach w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie.

Sztuka, kultura, turystyka, zdrowie, nauka języków, konsultacje komputerowe i nauka obsługi sprzętu cyfrowego – to tylko niektóre atrakcje, na które zapraszają organizatorzy. 

Uwaga!
Na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy tel. 22 443-02-68 / 22 443-14-75 lub e-mailowo: esenior@um.warszawa.pl.

Szczegółowy plan imprez poniżej:
senioralna.um.warszawa.pl/projekty/warszawski-tydzie-seniora-2709-410

Zapraszamy na OGÓRKIEM DO KRAINY MŁODOŚCI...

Będzie to w pewnym sensie podróż w czasie. W sobotę 3 października seniorzy za sprawą barwnej opowieści varsavianisty Bartłomieja Włodkowskiego z Fundacji AVE oraz zabytkowego jelcza-ogórka, który w latach 60. jeździł po ulicach Warszawy, przeniosą się w przeszłość i poznają tajemnice Białołęki i Targówka.

- Nie bez powodu wybraliśmy właśnie te peryferyjne dzielnice wyjaśnia Włodkowski. Uchodzą one za nieciekawe sypialnie. Tymczasem ich przeszłość niejednokrotnie zaskakuje. Często podkreślam, że Śródmieście, Wola i Mokotów mogłyby wielu wątków pozazdrościć Białołęce i Targówkowi.

Podczas dwugodzinnych przejażdżek uczestnicy poznają magiczne miejsca i dowiedzą się m.in. że na Białołęce mieszkał Leon Schiller, jaki tarchomiński specjał sprzedawano w XIX wieku na Placu Bankowym, czy prawdą jest, że w Kanale Żerańskim mieszkają Syreny i gdzie można spotkać prawdziwego diabła.  Nie zabraknie również przystanków z niespodziankami i konkursami.

- Białołęka i Targówek dynamicznie się zmieniają dodają organizatorzy. Wiele cennych obiektów-świadków przeszłości, znika z krajobrazu, znaczna część nie przetrwała wojny, dlatego historia tego terenu to w dużej mierze nie tyle zabytki, co wspomnienia i anegdoty przekazywane przez starszych mieszkańców. Będziemy chcieli zachęcić uczestników wypraw do utrwalania swoich wspomnień o dawnej Warszawie. To niezmiernie cenne dla kolejnych pokoleń.

Wycieczki o g. 9, 11 i 13 wystartują i zakończą się przy stacji Metra Młociny (zbiórka przy wejściu południowym obok pętli tramwajowej i autobusowej), z kolei wyprawa o g. 15.15 wyruszy sprzed Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11. 
Przejazdy są oczywiście bezpłatne, projekt dofinansowuje m.st. Warszawa w ramach Warszawskiego Tygodnia Seniora, obowiązuje telefoniczna lub mailowa rezerwacja miejsc: 608 178 447, Avetki@wp.pl, 22 443-02-68 / 22 443-14-75, esenior@um.warszawa.pl.

edukacja kulturalna