Wykład UTW: Przybysze ze Wschodu: dobra przeszłość, smutna teraźniejszość i mgliste perspektywy

Wykład UTW: Przybysze ze Wschodu: dobra przeszłość, smutna teraźniejszość i mgliste perspektywy

11 kwietnia 2016, poniedziałek, godz. 11.00.

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 10 zł.

Zapraszamy na wykład "Przybysze ze Wschodu: dobra przeszłość, smutna teraźniejszość i mgliste perspektywy" - Barbara Sieradzka - filolog, historyk literatury, dziennikarka prasy, radia i telewizji.

Czy Zachód wyjdzie obronną ręką z obserwowanego obecnie starcia cywilizacji?

Nikt nie kwestionuje opinii, że z takim starciem cywilizacji Zachodu z cywilizacją szeroko rozumianego Wschodu mamy właśnie do czynienia. Przejawy tego są różne. Jedne budzą w nas zazdrość, inne lęk. Nie damy sobie z tym rady, jeśli nie zrozumiemy, co tak naprawdę się dzieje. A nie dzieje się przecież po raz pierwszy w historii Europy.

 Do XVI wieku cywilizacją dominującą była cywilizacja Orientu. Potem nastąpiła zmiana - Zachód wygrał cywilizacyjny wyścig ze Wschodem, mało tego - zdominował nie tylko Orient, ale narzucił na kilkaset lat swoją dominację całej reszcie świata. Warto przyjrzeć się tym mechanizmom, którym tę dominację zawdzięczamy. Zaczniemy od zdefiniowania samego terminu "Zachód" ( to nie termin geograficzny li tylko)  i określenia terminu "cywilizacja". Potem prześledzimy tych kilka genialnych mechanizmów, dzięki którym zwesternizował się cały świat  - i to tak dalece, że Zachód może teraz  zostać pokonany własną bronią. Tego nie chcemy. Skoro tak - zdefiniujmy, gdzie tkwi nasz problem z wymykającą się nam z rąk dominacją, a nawet z utrzymaniem niezależności, tożsamości.

Barbara Sieradzka

edukacja kulturalna