RECITAL KUBY SIENKIEWICZA

RECITAL KUBY SIENKIEWICZA

3 lutego 2008 r.

Wystąpili:
Kuba Sienkiewicz – śpiew, gitara
Tomasza Grochowalski – kontrabas

Kuba Sienkiewicz i Tomasz Grochowalski wykonali dla nas piosenki o satyrycznym odcieniu, choć nie tylko. Atmosfera recitalu była wyśmienita. Wszyscy opuścili salę teatralną w dobrych nastrojach.

Kuba Sienkiewicz (właściwie: Jakub Sienkiewicz) jest z wykształcenia lekarzem neurologiem, od 1995 posiada tytuł doktora nauk medycznych.

Prócz tego Kuba Sienkiwicz jest muzykiem, autorem tekstów, liderem zespołu Elektryczne Gitary.
Współtworzył ścieżkę dźwiękową do obu części Kilera oraz wielu przebojów, jak Koniec, Włosy, Dzieci wybiegły, Jestem z miasta, Co ty tutaj robisz i wielu innych.

Kuba Sienkiewicz tak oto pisze o swojej drodze artystycznej:
"Układam piosenki od liceum t.j. od lat 1976-77. Początkowo były to głównie utwory blusowe, następnie ogólnie pojęte muzykowanie amatorskie. Największy wpływ w tym czasie miały na mnie nagrania i występy Jacka Kaczmarskiego, Jana Kelusa, Jacka Kleyffa, Wałów Jagiellońskich oraz audycje Wojciecha Manna i Jana Chojnackiego "Bielszy odcień blusa" i programy Marii Jurkowskiej, a w dzieciństwie twórczość Kazimierza Grześkowiaka, Tadeusza Chyły, Zbigniewa Raja (Tropicale Thaiti Granda Banda), Kabaretu Starszych Panów.

Będąc na studiach miałem pierwsze okazje do publicznych występów ze swoim repertuarem w czasie strajków studenckich (1980-81). Później nastąpił czas występów w tzw. drugim obiegu (kluby, mieszkania, nawet parafie), ale w moim przypadku odbywało się to w niewielkim środowisku, na skalę znacznie mniejszą od działalności znanych bardów tego okresu. W latach 1985-87 podjąłem próbę wydania swoich utworów w oficynie wydawniczej NOWA; jednak poprawki trwały tak długo, aż wydawnictwo zakończyło działalność. Zainteresowania piosenką zawsze mieszały mi się z upodobaniem do ekspresji rokowej, dlatego mój repertuar nadawał się zarówno do występów autorskich jak i zespołowych. W 1986 roku zostałem zaproszony jako gitarzysta solowy do zespołu rege Andrzeja Zeńczewskiego - Niepodległość Trójkątów (lider wówczas działał chwilowo sam, bez DAAB-u). Rok później założyłem z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi kolegami zespół MIASTO o stylistyce rokowej i ska, który nawet miał swoje publiczne występy.
Od roku 1990 moje muzykowanie jest związane głównie z zespołem Elektryczne Gitary. Równolegle prowadzę solową działalność estradową. Moi stali współpracownicy to: Zbigniew Łapiński (pianista, kompozytor), Jacek Wąsowski (gitarzysta, aranżer, kompozytor, autor), Andriej Owczynnikow (kontrabasista)".

Tomasz Grochowalski jest znanym polskim gitarzystą basowym, gra również na kontrabasie.
Od 1988 do 1992 grał w zespole Closterkeller na gitarze basowej. Był jego współzałożycielem i podporą.
Grywał też w innych grupach. W 1991 zagrał kilkanaście koncertów z grupą T.Love.
Obecnie, od 1992, na stałe związany jest z grupą Elektryczne Gitary, która nagrała z nim wszystkie swoje płyty.
Gra również w innych składach. Na początku 2007 roku przejął stanowisko basisty w alternatywnej grupie Neuma, w której gra również jego kolega z innych składów, Alek Korecki.

Recital otworzył wernisaż wystawy rysunku Andrzeja Graniaka i Pawła Kuczyńskiego pt. „Świat Satyry”.