Przed-Nocka Muzeów w Domu Kultury „Zacisze”

Przed-Nocka Muzeów w Domu Kultury „Zacisze”

13 maja 2017

 

Nietypowa Noc Muzeów w DK Zacisze. Dlaczego nietypowa? Po pierwsze – dla najmłodszych – dlatego Nocka. Po drugie – tydzień wcześniej – dlatego Przed-Nocka. A w programie otwarcie wystawy obrazów Mikołaja Maleszy, warsztaty scenograficzne dla dzieci oraz spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Wariacja wykorzystujący stworzoną na warsztatach scenografię.

Program wydarzenia:

  • Warsztaty scenograficzne z Mikołajem Maleszą. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
  • Otwarcie wystawy Świat MIkołaja w galerii DK Zacisze i spektakl pt. „Plastuś” w wykonaniu Teatru Wariacja.

Plastusia zna większość dzieci – to plastelinowy ludzik, który mieszka w piórniku pewnej bardzo małej dziewczynki. Każde dziecko marzy o takim Plastusiu. Każde dziecko chciałoby mieć takiego towarzysza i milusińskiego przyjaciela podczas swoich pierwszych dni w szkole. Plastuś jest również bohaterem spektaklu, który w tym dniu zagrają aktorzy Teatru Wariacja. Ale ten spektakl będzie inny niż wszystkie. Dlaczego? Ponieważ dzieci same zrobią do niego scenografię! Będzie spotkanie z aktorką Lidią Sycz i warsztaty scenograficzne z Mikołajem Maleszą. Dzieci posłuchają muzyki i poznają atmosferę spektaklu, a później spróbują swoich sił w przygotowaniu scenografii do „Plastusia”. Mikołaj Malesza – malarz, scenograf, artysta – powie, jakie są zasady budowania scenografii, o czym trzeba pamiętać tworząc ją, na co należy zwrócić uwagę i jakich materiałów użyć. Scenografia wykonana podczas warsztatów będzie grała w spektaklu. Nie co dzień coś takiego się zdarza. Takie rzeczy tylko podczas Przed-Nocy Muzeów w Domu Kultury Zacisze.

Mikołaj Malesza
Urodził się w 1954 r. w Krynkach. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1979 r. Zajmuje się malarstwem, scenografią i wystawiennictwem. Miał około 40 wystaw indywidualnych malarstwa, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Anglii, Czechosłowacji, Austrii, USA, Japonii, Bułgarii, we Włoszech, Francji, na Litwie i Ukrainie. Jest laureatem licznych nagród i
wyróżnień.
Jest autorem około 80 scenografii. W latach 1991-2003 był scenografem teatru „Towarzystwo Wierszalin”, z którym został trzykrotnym laureatem nagrody Fringe First na największym europejskim Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Od wielu lat współpracuje z teatrami lalkowymi i dramatycznymi na terenie całej Polski. W dziedzinie scenografii otrzymał wiele nagród indywidualnych.
W roku 2010 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2013 otrzymał nagrodę „Henryk” ZASP-u.